BenQ PD3220U – designerski monitor graficzny dla wymagających

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
9 min

BenQ PD3220U debiutował na rynku w marcu zeszłego roku jako monitor 4K dla profesjonalistów. Po kilku tygodniach korzystania z produktu BenQ mogę z całą pewnością stwierdzić, że jest to wyjątkowy produkt, o niezwykłych parametrach, a profesjonaliści nie mogą czuć się zawiedzeni.

PD3220U to 32-calowy monitor 4K UHD, który ma częstotliwość odświeżania 60 Hz, maksymalną jasność 300 nitów, czas reakcji 5ms. BenQ używa 10-bitowego panelu IPS, obejmującego przestrzenie kolorów sRGB, Adobe RGB, DCI-P3 i Display P3.

Opakowanie

Monitor jest fabrycznie zapakowany w kartonowe pudełko, którego masa brutto wynosi około 13 kg. W środku znajdziemy monitor i akcesoria zabezpieczone styropianowymi wkładkami oraz plastikowe opakowanie. Monitor jest dobrze zabezpieczony, co chroni go przed ewentualnymi uszkodzeniami w transporcie. Producent z wysoką dbałością podszedł zarówno do kwestii zapakowania, jak i jakości akcesoriów. Kable są grube, a ich długość jest optymalna.

W opakowaniu znajdują się monitor, stojak, podstawka, kabel zasilający o długości 1,8 m, 2 kable HDMI o takiej samej długości i jeden kabel USB typu C o długości 1 metra. Producent załączył do monitora skróconą instrukcję obsługi, raport dot. kalibracji oraz pudełko z Hotkey Puck.

- Advertisement -

BENQ PD3220U

Wygląd i design

Mimo, że PD3220U otrzymujemy w częściach, to montaż monitora na podstawce jest banalnie prosty – wystarczy przykręcić jedną śrubę z bardzo wygodnym uchwytem, aby móc korzystać z produktu BenQ. Nie są potrzebne przy tym żadne dodatkowe narzędzia.

Obudowa i podstawka BenQ PD3220U są w całości wykonane z metalu. Producent zaprojektował monitor tak, aby był przyjazny dla komputerów MacBook, co przejawia się w pełnej kompatybilności monitora z produktami MacBook i McBook Pro, specjalnym trybie M-book który niweluje różnice między monitorem i MacBook’iem, a także w niezwykle przemyślanym designie monitora, który swoim kształtem, zaobleniami ramek i podstawki, eleganckim minimalizmem, a nawet kolorem (Space grey) nawiązuje do produktów Apple, dzięki czemu monitor stanowi integralną całość komputerem, co bardzo pozytywnie wpływa na wygląd stanowiska pracy. Poza tym, monitor posiada dwa porty Thunderbolt 3, które umożliwiają korzystanie z maksymalnie dwóch monitorów 4K. Jedno ze złączy Thunderbolt ma 85 W mocy, co oznacza, że ​​jest przystosowane do ładowania MacBooka, przez co można zmniejszyć ilość kabli na biurku.

W górnej części tylnej obudowy monitora znajduje się logo BenQ. Przyciski służące do obsługi monitora znajdują się pod ramką. Monitor można regulować w płaszczyznach:
– wysokość (góra/dół) – 150 mm
– odchylenie do tyłu 5 °
– odchylenie do przodu 20 °
– skręt lewo/prawo +/- 30˚.

PD3220U posiada jedno gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, jedno złącze DisplayPort 1.4, cztery gniazda USB 3.1, jedno USB typu C, dwa porty HDMI 2.0 z obsługą HDCP 2.2 i dwa porty Thunderbolt 3. Produkt posiada możliwość montażu VESA.

BENQ PD3220U 1

Monitor jest wykonany bardzo solidnie i z dobrej jakości materiałów, które są doskonale spasowane. Podstawka zapewnia produktowi BenQ stabilność. Producent wiele uwagi poświęcił estetyce, dlatego poza wspaniałym designem i złączem Thunderbolt, monitor posiada wbudowany zasilacz, dzięki czemu kabel zasilający jest bardzo lekki i nie trzeba martwić się, że na biurku będzie zalegało ciężkie czarne pudełko zasilające. Podstawka monitora jest dość duża, co również jest przemyślanym elementem designu, ponieważ biorąc pod uwagę możliwości monitora, jej wielkość jest uzasadniona.

Funkcje

A możliwości monitor PD3220U ma nie byle jakie. Pierwszą z nich jest najbardziej przemyślana funkcja pivot, jaką do tej pory widziałem. Wystarczy tylko obrócić ekran, a monitor sam dopasowuje się do nowej orientacji, co nie wymaga żadnego potwierdzenia, włączania funkcji, przełączania trybów. Funkcja pivot wymaga stabilnej podstawki, którą monitor, jak już wspomniałem, niewątpliwie posiada.

Monitor graficzny od BenQ obsługuje wiele różnych typów trybów obrazu, takich jak tryb animacji, tryb ciemni i tryb CAD/CAM. Tryb animacji zwiększa jasność ciemnych obszarów bez prześwietlania jasnych obszarów. Tryb ciemni dostosowuje jasność i kontrast obrazu, aby poprawić klarowność i ostrość szczegółów. Tryb CAD/CAM może być używany w oprogramowaniach do projektowania, aby poprawić najdrobniejsze szczegóły i uzyskać lepszą wydajność.

Monitor posiada autorskie funkcje BenQ, takie jak Low Blue Light – funkcja bardzo przydatna przy długotrwałej pracy z monitorem, która chroni wzrok przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła, oraz Flicker-Free, która zmniejsza migotanie ekranu, przez co poprawia komfort pracy.

Producent monitora zapewnia jego fabryczną kalibrację, dzięki czemu nawet graficy mogą z niego korzystać od razu po wyjęciu z pudełka.

Dużym zaskoczeniem okazał się dla mnie tryb DualView, który działa bardzo sprawnie, a możliwości jego wykorzystania są ogromne, np. jednoczesna praca nad obrazami w różnych przestrzeniach kolorów.

Ciekawą funkcją jest KVM, która umożliwia sterowanie 2 komputerami z dwoma różnymi systemami operacyjnymi (kompatybilnymi z monitorem) za pomocą jednego zestawu klawiatury i myszy i prostego przełącznika, co gigantycznie podnosi komfort pracy dla osób korzystających z dwóch systemów operacyjnych jednocześnie.

Zestaw monitora PD3220U zawiera także wspomniany już Hotkey Puck G2, który zawiera trzy przyciski i jedno pokrętło funkcyjne, które można dostosować według własnych preferencji, np. jasność, kontrast i głośność monitora.

Mimo, że monitor nie jest skierowany do graczy, szczególnie ze względu na to, że posiada częstotliwość odświeżania na poziomie 60 Hz, to jednak w przypadku gier, które nie wymagają jak najczęstszego odświeżania, jak np. Red Redemption 2, oferuje niezwykłe doznania z rozgrywki, głównie ze względu na tryb HDR, dzięki któremu obraz jest imponującej jakości.

Wspomniany HDR nie zawsze działa prawidłowo, co stanowi minus dla tego produktu. Gdy włączymy funkcję HDR w monitorze Benq działa ona naprawdę niesamowicie. Jednak jeśli włączymy tą funkcję w systemie, zarówno MacOS jak i Windows, i na monitorze, a następnie chcemy zmienić tryb (w aplikacji lub w menu monitora), wówczas pojawia się konflikt, przez co monitor ma “matowe” kolory. Redakcja konsultowała ten problem z firmą Benq, jednak, jak do tej pory, nie udało się ustalić czy ta usterka zostanie usunięta np. wraz z aktualizacją Display Pilot.

Obsługa monitora

Monitor posiada dość proste menu, obsługiwane przyciskami znajdującymi się w obudowie. Menu monitora tworzą cztery ustawienia: tryb koloru, tryb wprowadzania, tryb jasności i tryb dostosowywania, w którym zawarte zostały takie ustawienia jak: obraz, kolor, dźwięk, przełącznik KVM, klawisz niestandardowy i system.

BenQ PD3220U posiada wbudowane głośniki 2x2W, które są jedyną wadą tego monitora, jaką dostrzegam po kilku tygodniach korzystania z produktu. Dźwięk jest kiepskiej jakości, w dodatku głośniki są ciche. Nawet przy maksymalnej głośności trudno czegokolwiek na nich słuchać.

Do monitora została przydzielona aplikacja Display Pilot, która oferuje takie funkcje, jak  ICCsync, dzięki której oprogramowanie samo wyrównuje poziom kolorów na komputerze i monitorze; funkcję PIP/PBP oznaczającą obraz w obrazie (picture in picture) i obraz po obrazie, które można wykorzystać do rozdzielenia ekranu na dwie części, dzięki czemu można oglądać obrazy z różnych źródeł; możliwość dostosowania ustawień skrótów klawiaturowych oraz tryb aplikacji, dzięki której monitor automatycznie wyświetli tryb koloru odpowiadający używanej aplikacji. Do wyboru mamy kilka aplikacji, do których możemy indywidualnie dostosować swoje preferencje.

BENQ PD3220U 2

Podsumowanie

PD3220U to niezwykły produkt o wysokiej jakości, przeznaczony dla wymagających użytkowników. Jest łatwy w montażu, szybko można rozpocząć na nim pracę, zapewnia doskonałe odwzorowanie kolorów, certfikowane przez CalMAN Certification i PANTONE VALIDATED CERTIFICATION, jest funkcjonalny, ładny, ma wiele funkcji ułatwiających codzienną pracę i zdecydowanie jest w stanie zadowolić osoby, które specjalizują się w pracy z grafiką. Cena PD3220U wynosi nieco ponad 5 000 zł.

Plusy:
+ Fabryczna kalibracja
+ Wysoka jakość kolorów
+ Wysoka jakość wykonania
+ Pełna kompatybilność z produktami MacBook
+ Jakość HDR
+ DualView
+ Możliwość ładowania komputera za pomocą monitora

Minusy:
– Słabe głośniki
– Konflikt związany z funkcją HDR

Udostępnij
- REKLAMA -