Na czym polega wirtualna rzeczywistość?
Wirtualna rzeczywistość, nazywana też z ang. Virtual Reality (VR) to aplikacje w całości projektowane komputerowo przez informatyków. Tak powstają nowe światy, składające się ze znanych elementów, lub używające już tych, które pochodzą z wyobraźni twórcy.
Różnica między wirtualną a rozszerzoną rzeczywistością (ang. Augmented Reality, AR) polega w tym przypadku na tym, że VR zmusza użytkownika do zanurzenia się w przestrzeni wygenerowanej całkowicie sztucznie i dostępnej wyłącznie po założeniu specjalnych gogli. Natomiast AR osadza stworzone elementy w realnej przestrzeni – choć również wymaga odpowiedniego sprzętu do skorzystania z niej.
Szkolenia w wirtualnej rzeczywistości – pierwsza pomoc i BHP
Obie technologie, AR i VR, znajdują zastosowanie w nowoczesnym biznesie. Dotyczy to zwłaszcza sektora szkoleniowego, w którym wirtualna rzeczywistość odgrywa coraz większą rolę. Z jej pomocą przygotowuje się bowiem szereg kursów dla pracowników, w tym choćby zajęcia z pierwszej pomocy medycznej lub BHP. Dzięki temu uczestnicy mogą trenować kluczowe umiejętności i wyćwiczyć teoretyczne informacje na praktycznych schematach i scenariuszach, nie narażając przy tym ani siebie, ani innych na obrażenia. Trening odbywa się w bezpiecznym miejscu, może być powtarzany i modyfikowany tak, by pracownik zrealizował szkolenie uszyte naprawdę na miarę jego potrzeb. Spory wybór takich aplikacji tego typu oferuje na przykład: EpicVR.pl.
Obsługa urządzeń i pojazdów – nauka w bezpiecznych warunkach
Szkolenia VR to również nauka obsługi maszyn i pojazdów w zakładach przemysłowych, magazynach etc. Tak zyskuje się praktyczne narzędzie instruktażowe, pokazujące, jak działają sprzęty, co zrobić, by je uruchomić lub naprawić. To zatem idealna opcja instruktażowa dla nowych pracowników oraz rozwiązanie dla osób zatrudnionych w dziale utrzymania ruchu i chcących dowiedzieć się więcej. Na ekranie swoich gogli mogą bowiem zobaczyć nie tylko samą maszynę, ale też wszelkie dodatkowe informacje, w tym dane techniczne, instrukcje etc.
Skorzystanie z nowoczesnych technologii w tym przypadku zwiększa bezpieczeństwo i komfort pracy, przy równoczesnym wzroście efektywności działania.
Sposób na skuteczniejszy proces szkolenia – wirtualna rzeczywistość
Wirtualna rzeczywistość coraz śmielej wkracza do realnej przestrzeni. To już nie tylko element rozrywki, ale rozwiązanie chętnie używane w biznesie, między innymi w branży szkoleniowej. Dzięki niej da się poprawić funkcjonalność zakładu, zwiększyć efektywność działania, a także podnieść poziom bezpieczeństwa dla wszystkich osób przebywających w danym miejscu.