Czy ceny gazu w 2023 będą jeszcze rosły?

Czy ceny gazu w 2023 będą jeszcze rosły?

Wraz z początkiem 2022 roku ceny gazu wzrosły nawet o kilkaset procent. Wybuch wojny w Ukrainie, niestabilna sytuacja gospodarcza będąca pokłosiem pandemii COVID-19 oraz kilka dodatkowych czynników złożyły się na to, że rachunki za gaz stały się wyższe zarówno dla klientów indywidualnych, jak i odbiorców biznesowych. Czy ceny gazu utrzymają się jednak na obecnym poziomie do końca 2023 roku i co nasz czeka w kolejnych latach?

Ile kosztuje m3 gazu w 2022 roku?

Wprowadzone podwyżki cen gazu w 2022 roku były już znane w grudniu 2021 roku, kiedy to prezes Urzędu regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy PGNiG dla gospodarstw domowych. W efekcie tego w gospodarstwach domowych, rozliczających się na podstawie taryfy:

  • W-1.1 ceny gazu wzrosły o 41%,
  • W-2.1 ceny gazu wzrosły o 54%,
  • W-3.6 ceny gazu wzrosły o 58%. 

Dodatkowo warto wspomnieć, że podwyżki te objęły nie tylko sam pobrany gaz, ale także opłaty abonamentowe. Dlatego też obecnie średnia cena w przypadku klientów indywidualnych wynosi wobec tego 0,20 zł netto za 1 kWh. Jak będzie wyglądać cena gazu 2023? To bardziej decyzja polityczna niż rynkowa.

Ile kosztuje gaz dla firm w 2022 roku?

Nieco inaczej prezentują się natomiast ceny gazu dla firm, rozliczających się za pomocą grup taryfowych od W-4 do W-7. W ich przypadku stawki za 1 kWh gazu ziemnego nie są bowiem od 2017 roku regulowane przez URE. Oznacza to więc, że są one bardziej podatne na zmiany rynkowe, a ich wartość ustalana jest przez przedsiębiorstwa w indywidualny sposób. Pewnym odniesieniem wskazującym na to ile kosztuje gaz dla firm w 2022 roku, jest jednak cennik standardowy PGNiG, na którym bazuje większość sprzedawców gazu dla firm. Zgodnie z nim 1 kWh gazu dla przedsiębiorstw kosztuje wobec tego aktualnie 0,79 zł netto, czyli o aż 0,59 zł netto więcej niż w przypadku gospodarstw domowych. 

gaz

Cena gazu w 2022 roku już nie wzrośnie

W wyniku zmian legislacyjnych wprowadzonych 26 stycznia ceny gazu zostały zamrożone na poziomie z początku roku, nie tylko dla gospodarstw domowych, ale także spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, szkół, szpitali, domów opieki oraz domów dziecka i wszelkich podmiotów użyteczności publicznej. Ich efektem była bowiem ustawa zabraniająca podnoszenia stawek taryfowych gazu w 2022 roku do 31 grudnia. Rząd w pewnej części ma natomiast dopłacać różnice między ceną dla odbiorców a stawkami, po jakich kupują paliwo gazowe jego sprzedawcy. Oznacza to więc, że w tym roku gospodarstwa domowe nie muszą się już obawiać kolejnych podwyżek cen gazu, co jest pozytywną informacją, biorąc pod uwagę nadchodzący okres grzewczy. 

Przedłużenie cen regulowanych paliwa gazowego dla gospodarstw domowych do 2027 roku

Jeszcze do niedawna w 2023 roku stawki taryf gazowych dla odbiorców indywidualnych miały przestać podlegać regulacji przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 22 lipca została jednak uchwalona przez Sejm ustawa, która wydłużyła ten okres, aż do 2027 roku. Dzięki temu w gospodarstwach domowych podwyżki cen gazu wciąż jeszcze przez 4 lata nie będą odczuwalne w tak dużym stopniu, jak ma to miejsce w przypadku przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że nadchodzący rok pozwoli zapomnieć o wyższych rachunkach za paliwo gazowe. 

W 2023 roku znów czekają nas kolejne podwyżki cen gazu

Obecna sytuacja na Towarowej Giełdzie Energii związana z cenami paliwa gazowego nie napawa optymizmem. W pierwszym kwartale 2022 roku wzrosły one bowiem aż o 5 razy w przypadku zakupów w krajach Unii Europejskiej (dane z https://zmianasprzedawcygazu.pl). Oznacza to więc, że to tylko kwestia czasu kiedy sprzedawcy gazu złożą wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki o zmianę taryf gazowych na przyszły rok, które będą się wiązać z kolejnymi podwyżkami cen paliwa gazowego dostarczanego dla odbiorców indywidualnych. Najbardziej odczują je natomiast osoby wykorzystujące paliwo gazowe do ogrzewania swoich domów, gdyż zmiany te przypadną na sam środek sezonu grzewczego, czyli jak zawsze początek przyszłego roku. 

Popularne

Trend 24h

więcej publikacji

od naszych partnerów