Czym jest ecodesign (ekoprojektowanie)?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

Dbałość o środowisko oraz ograniczenie emisji tlenku węgla to ważne zadania współczesnego świata. Ich celem jest między innymi zmniejszenie powstających każdego dnia zanieczyszczeń oraz walka ze smogiem. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest Ecodesign.

Ecodesign – co to takiego?

Pojęcie to, zamiennie nazywane również ekoprojektowaniem określa dyrektywę wydaną przez Unię Europejską, która dotyczy wymagań energetyczno-emisyjnych obowiązujących m.in. dla kotłów węglowych. Weszła ona w życie wraz z początkiem 2020 r. Zamieszczone w niej wymagania są znacznie dokładniejsze niż obowiązujące do tej pory przepisy, dzielące piece CO na 5 klas.

Kotły akceptowane przez Ecodesign muszą charakteryzować się wysoką sprawnością działania oraz niskim stopniem emisji zanieczyszczeń do atmosfery podczas całego procesu użytkowania. Sprawność kotłów spełniających normy Ecodesign utrzymuje się na poziomie wyższym niż 90%, dzięki czemu możliwe jest znaczne zaoszczędzenie paliwa. Dla porównania warto dodać, że sprawność standardowych kotłów zasypowych to zaledwie 60-80%. Różnicę widać więc gołym okiem. Piece, które posiadają certyfikat Ecodesign, zostały oznaczone specjalną naklejką.

Kotły z certyfikatem to duża oszczędność

Gospodarstwa domowe, które korzystają z pieców oznaczonych symbolem Ecodesign, mogą liczyć nawet na o ¼ mniejsze wydatki niż do tej pory. Oznacza to, że ogrzewanie mieszkania będzie tańsze i bardziej efektywne niż do tej pory.

Warunkiem otrzymania certyfikatu ekoprojektowania konieczne jest spełnienie restrykcyjnych wymogów – piec musi należeć do 5 klasy zgodnie z normą PN-EN303-5.2012. Ponadto ważnym czynnikiem jest także nieprzekraczanie określonego progu emisji tlenków azotu. Każdy kocioł z naklejką Ecodesign musi również posiadać oznaczenie dotyczące przeciętnej sprawności sezonowej oraz etykietę energetyczną.

- Advertisement -

Efektywna troska o środowisko

Kotły CO spełniające nowe wymogi cechują się dużo niższą emisyjnością, dzięki czemu są znacznie bardziej ekologiczne. Ecodesign wiąże się również z Dyrektywą Etykietowania Energetycznego obowiązującą także urządzenia grzewcze zasilane elektrycznie. Dzięki temu klasa enegrooszczędności musi być dokładnie opisywana na każdym urządzeniu. Dużą uwagę zwraca się również na to, z jakich materiałów zostały one wykonane i czy  nadają się do powtórnego wykorzystania dzięki recyklingowi. Dzięki nowemu oznaczeniu klasa kupowanych produktów będzie łatwiejsza do określenia, a te gorszej klasy będą stopniowo wycofywane ze sprzedaży.

Nowe normy europejskie mają znacząco zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, a także zredukować zużycie i koszty wytwarzania energii elektrycznej. Więcej praktycznych informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej firmy Stena Recycling zajmującej się m.in. kompleksową gospodarką odpadami: https://www.stenarecycling.pl/nasze-uslugi/uslugi-doradcze/projektowanie-dla-recyklingu/.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -