TSMC, tajwański producent układów scalony, może pochwalić się rekordowymi wynikami finansowymi w tym roku. Przychód firmy wzrósł aż o 48% do poziomu 20.2 mld USD, a zysk to a zysk 7,7 mld dał
Josep Bori, Dyrektor ds . badań tematycznych w GlobalData uważa, że
„Dobre wyniki TSMC w trzecim kwartale 2022 r. mogą sprawić, że będzie to pseudonim „ostatni stojący”, biorąc pod uwagę obecne tło sektora. Od ostrzeżeń o zyskach Intela i Nvidii po najnowsze negatywne prognozy Samsunga, AMD, Kioxii i Microna, widać wyraźnie, że popyt na półprzewodniki traci impet. Jednak TSMC zdołało zapewnić wzrost i zapewnić perspektywy powyżej oczekiwań rynkowych.
„Pomimo ostrzeżeń kierownictwa o słabnącym popycie na rynku końcowym i ciągłych korektach zapasów klientów, firma pozostaje strukturalnie bardzo dobrze pozycjonowana. Zaawansowane technologie (tj. węzły 5 i 7-nanometrowe) odpowiadały za 54% całkowitych przychodów z wafli, w porównaniu z 51% w zeszłym kwartale. Ta wiodąca pozycja w zakresie technologii produkcji umieszcza TSMC na czele i centrum strategii sztucznej inteligencji (AI) każdego kraju, ponieważ zaawansowane układy sztucznej inteligencji wymagają takiego poziomu miniaturyzacji.
„Dlatego obawy inwestorów dotyczące osłabienia popytu na chipy po COVID, ponieważ prawdopodobnie wejdziemy w globalną recesję, bledną w obliczu nasilającego się sporu handlowego między USA a Chinami. Podczas gdy dzisiaj uwaga skupi się prawdopodobnie na solidnych wynikach TSMC, podstawowym pytaniem w nadchodzących miesiącach jest to, jak firmy takie jak TSMC, Samsung i ASML zareagują na szersze ograniczenia dotyczące eksportu zaawansowanych chipów i narzędzi do Chin ogłoszone w zeszły piątek. Utrzymanie neutralności będzie coraz trudniejsze dla firm z Tajwanu, Korei, Holandii czy Japonii, pomimo znacznych kosztów ekonomicznych tego zaniechania.
„Jak pokazał wybuch napięcia geopolitycznego na początku sierpnia po wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie, amerykańskie zakazy eksportu technologii chipów wykraczają poza branżę półprzewodników. W opinii GlobalData chodzi o dominację AI, która leży u podstaw tego, co wielu nazywa piątą rewolucją przemysłową, a ostatecznie o globalne przywództwo gospodarcze w ciągu najbliższych kilku dekad.