Dzieci w świecie online obronią się same?

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

Badania Bitdefender (Teens and online Threats, grudzień 2017) pokazują, że 52 proc. nastolatków używa programu zabezpieczającego na swoich urządzeniach mobilnych. Z tego 47 proc. posiada oprogramowanie darmowe, 39 proc.  płaci za ochronę, a 5 proc. korzysta z wersji próbnej.

Czy to dobre wieści? I tak i nie, z pewnością powinniśmy martwić się bardziej tą drugą połową, która nie zabezpiecza swoich urządzeń. W każdym razie, pokazuje to, że mamy do czynienia z przełomowym momentem. Zrodziło się nowe pokolenie, dla którego cyfryzacja to chleb powszedni i urodzili się z pewnymi predyspozycjami. Liczą sławę w „lajkach”, udostępniają masowo informacje, komunikują się setkami wiadomości, nagrywają, streamują i używają aplikacji, o których większość z nas nigdy nie słyszała. Tu z pomocą przychodzi aplikacja Asystent Rodzica.

Każdy rodzic chce mieć pewność, że jego dziecko jest bezpieczne. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji Asystenta Rodzica. – komentuje Dariusz Woźniak inżynier techniczny Bitdefender Polska. – Jest to świetne narzędzie do blokowania dostępów lub sprawdzenia czy nasze pociechy nie odwiedzają stron nieodpowiednich dla ich grupy wiekowej lub pobierają podejrzane aplikacje. – dodaje.

Oprogramowanie to jednak nie wszystko. Będzie ono świetnie sprawdzać się jako start we wdrożeniu naszych dzieci w świat internetu. Powinniśmy rozmawiać z dziećmi na temat zagrożeń, które czekają na internetowych forach czy spreparowanych stronach. Jest to długa i ciężka droga do przeprawienia się, aby zaciekawić dzieci takim tematem i wzbudzić w nich naturalny instynkt, który obudzi się w odpowiednim momencie. Jeśli uda nam się osiągnąć sukces na tej płaszczyźnie, nie będziemy musieli walczyć o bezpieczeństwo naszych pociech, obronią się same.

Dla rodziców, którzy nie wiedzą jak zacząć z taką nauką proponujemy poszperanie w sieci lub skierowanie zapytania do szkoły, do której uczęszcza nasze dziecko. Placówki edukacyjne posiadają odpowiednie zaplecze merytoryczne, aby w trakcie zajęć tłumaczyć dzieciom aspekty. Jak korzystać bezpiecznie z internetu, co to jest phishing, wirus czy jak chronić swoje dane w sieci? Co można udostępniać w social mediach oraz do kogo się zwrócić jeśli doświadczą sextingu lub cyberprzemocy.

Należy pamiętać, że na naukę nigdy nie jest za wcześnie, rozmowa w odpowiednim czasie będzie owocować mądrymi wyborami w przyszłości. Dodatkowo takie zajęcie może być ciekawą przygodą i świetną zabawą.

- Advertisement -
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -