Eesti Energia kończy półrocze na prawie 17 mln zł zysku

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
4 min

W pierwszej połowie 2021 roku Eesti Energia wypracowała zysk netto w wysokości 16,5 mln euro przy rekordowo wysokich przychodach ze sprzedaży na poziomie 538 mln euro. W analogicznym okresie ubiegłego roku zysk netto wypracowany przez spółkę wyniósł 5 mln euro.

Obroty w pierwszym półroczu wzrosły o 36% w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku i osiągnęły poziom 538,4 mln euro. Spółka odnotowała wzrost EBITDA o 8% do 113,2 mln euro.

Obroty w drugim kwartale wzrosły w skali roku o 43% do 241,1 mln euro, a EBITDA spadła o jedną czwartą do 40,8 mln euro. Rok temu spółka zamknęła okres kwiecień-czerwiec zyskiem 7 mln euro dzięki jednorazowej transakcji, a w drugim kwartale tego roku zanotowała stratę netto w wysokości 10 mln euro.

Zdaniem Andriego Avili, członka zarządu i dyrektora finansowego Eesti Energia, obecna sytuacja na rynku energetycznym różni się zasadniczo od sytuacji w ubiegłym roku. Wysoki poziom cen rynkowych korzystnie wpłynął na podstawową działalności Grupy, bez uwzględniania wpływu transakcji pochodnych – przychody ze sprzedaży we wszystkich obszarach biznesowych znacznie wzrosły.

- Advertisement -

Eesti Energia zabezpiecza się przed znacznymi wahaniami cen rynkowych za pomocą transakcji hedgingowych zapewniających stabilne warunki prowadzenia działalności.

„Co miesiąc ponownie szacujemy przyszłą wartość instrumentów pochodnych zgodnie z zasadami rachunkowości, chociaż rzeczywisty wynik poznamy w późniejszych okresach, gdy transakcje zostaną faktycznie zrealizowane. Ujemna wartość transakcji na instrumentach pochodnych, wynikająca z wahań cen rynkowych miała istotny wpływ na wyniki Eesti Energia w drugim kwartale”skomentował Avila.

Średnia rynkowa cena energii elektrycznej w estońskim obszarze cenowym wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu roku, osiągając poziom 55 euro za MWh, a w innych obszarach cenowych giełdy Nord Pool odnotowano jeszcze większy wzrost cen. Wzrost gospodarczy spowodował zwiększenie zużycia energii, mniej energii wiatrowej trafiło na rynek ze względu na warunki pogodowe, a niskie opady zmniejszyły produkcję energii wodnej w krajach skandynawskich. W produkcji kontrolowanej zostało to zrekompensowane wyższymi cenami paliw i uprawnień do emisji CO2, co znalazło odzwierciedlenie w wyższych cenach na rynku energii elektrycznej.

W drugim kwartale Eesti Energia wyprodukowała 904 GWh energii elektrycznej, czyli o 45% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w łącznej produkcji wyniósł 42%, czyli 378 GWh. Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wzrosła w ciągu roku o jedną trzecią.

Dzięki większemu zużyciu energii elektrycznej wzrost wolumenu sprzedaży usług sieciowych o 7% rok do roku spowodował wzrost przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej o 5% do 52 mln euro.

Na rynku ropy ceny osiągnęły poziom sprzed pandemii COVID-19. Zwiększyło to produkcję paliw płynnych, która w ciągu roku wzrosła o 13% do 97 tys. ton.

Inwestycje Grupy niemal podwoiły wartość w ujęciu rok do roku do 54 mln euro. Wzrost nakładów wynika z rozpoczęcia pierwszego etapu budowy nowej farmy wiatrowej na Litwie (Šilale II, 43 MW) i nowego zakładu produkcji paliw płynnych, a także z kolejnych inwestycji mających na celu zwiększenie niezawodności sieci elektrycznej.

Przychody ze sprzedaży EBITDA Inwestycje Zysk netto
Q2 241 mln

+43%

Q2 41 mln

-25%

Q2 54 mln

+93%

Q2 -10 mln

-243%

H1 538 mln

+36%

H1 113 mln

+8%

H1 97 mln

-11%

H1 16,5 mln

+231%

Udostępnij
- REKLAMA -