Energia

A więc jednak! KE zatwierdza – Polska może udzielić 7,4 mld zł wsparcia Intelowi na budowę fabryki w Miękini

Polska otrzymała zielone światło od Komisji Europejskiej na wsparcie inwestycji technologicznego giganta – Intela. Planowane wsparcie obejmuje ponad 7,4 miliarda złotych (około 1,91 miliarda dolarów) pomocy państwa, co umożliwi budowę nowego zakładu montażu…

Klaudia Ciesielska 3 min

Finlandia stawia na ogrzewanie jądrowe: rewolucja w walce z emisjami CO2

Fińska firma Steady Energy, będąca spin-offem państwowego centrum badań technicznych VTT, wkrótce wprowadzi nowatorską technologię ogrzewania opartą na małych reaktorach jądrowych. Inicjatywa ta ma na celu stopniowe zastąpienie tradycyjnych miejskich ciepłowni opalanych paliwami kopalnymi, takich jak gaz ziemny, węgiel czy…

Kuba Kowalczyk 3 min

E-reaktor zmniejsza emisję CO2 w przemyśle: Innowacyjne rozwiązanie inżynierów ze Stanforda

Inżynierowie elektrycy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii opracowali nowatorskie rozwiązanie, które może zrewolucjonizować sposób wytwarzania ciepła procesowego w przemyśle, jednocześnie znacząco zmniejszając emisję dwutlenku węgla. Ich nowy projekt, oparty na technologii ogrzewania indukcyjnego z wykorzystaniem zielonej energii elektrycznej, stanowi obiecującą…

Izabela Myszkowska 3 min

Sztuczny liść klonu – nowa nadzieja dla efektywnej energii słonecznej w pochmurne dni

Japoński zespół badawczy z Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Ritsumeikan zaprezentował innowacyjne podejście do produkcji energii słonecznej, które może zrewolucjonizować sposób, w jaki pozyskujemy energię ze słońca. Ich najnowsze osiągnięcie – sztuczny liść klonu – stanowi znaczący krok naprzód w dziedzinie luminescencyjnych…

Kuba Kowalczyk 3 min

Czy Europa zdoła nadążyć za rosnącym popytem na data center?

Według najnowszych analiz firmy Savills, przepustowość centrów danych w Europie ma wzrosnąć o 21% do 2027 roku, osiągając poziom około 13 100 megawatów (MW). Jest to ilość energii wystarczająca do zaspokojenia rocznego zapotrzebowania ponad pół miliona gospodarstw domowych. Jednak mimo…

Izabela Myszkowska 4 min

Fukushima z nowym bohaterem – robotyka pomoże usunąć skutki katastrofy

W kolejnym kroku długotrwałego procesu likwidacji skutków katastrofy w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi, Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) zaprezentowało nowoczesne technologie, które mogą przyczynić się do usunięcia roztopionego paliwa jądrowego. Demonstracja, która odbyła się w tej stoczni Mitsubishi Heavy…

Klaudia Ciesielska 2 min

Schneider Electric wdraża projekt gospodarki obiegu zamkniętego w branży data center

Schneider Electric nawiązał współpracę z Digital Realty największym globalnym dostawcą chmurowych i działających w modelu carrier-neutral centrów danych, rozwiązań kolokacyjnych i połączeń międzysystemowych. Celem jest realizacja innowacyjnego projektu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w centrum danych firmy o nazwie PAR6…

Klaudia Ciesielska 5 min

Przedstawiciele amerykańskiego rządu deklarują wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Budowa małych reaktorów jądrowych BWRX-300, realizowana przez Orlen Synthos Green Energy (OSGE) i amerykańsko-japońskiego giganta technologicznego GE-Hitachi, jest obecnie najbardziej zaawansowanym projektem w obszarze małych reaktorów modułowych SMR w Polsce. Przedstawiciele obu firm deklarują chęć uruchomienia pierwszego SMR nad Wisłą…

Nie tylko Polska – Korea Południowa i Holandia będą współpracować w zakresie półprzewodników i energetyki

W świecie, gdzie technologia półprzewodników i energia jądrowa stanowią kluczowe obszary innowacji i bezpieczeństwa energetycznego, Holandia i Korea Południowa postanowiły zacieśnić swoją współpracę. Ten ruch podkreśla rosnące znaczenie "strategicznego partnerstwa" między krajami w obliczu globalnych wyzwań technologicznych i energetycznych. Korea…

Izabela Myszkowska 2 min

AI generuje olbrzymie zapotrzebowanie na energię. Microsoft widzi potencjał w energii jądrowej

Microsoft, w obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię, bada możliwości zastosowania energii jądrowej w celu zasilania swoich centrów danych. Firma dąży do zrównoważonego rozwoju, badając ekologiczne alternatywy i rozwijając nowoczesne technologie reaktorów. Wizja ta, wspierana przez Billa Gatesa, może być krokiem…

Izabela Myszkowska 2 min

Zasilana z OZE Kenia odcięta od energii na prawie 24h. To ogromny cios dla technologicznych ambicji kraju

Kenia doświadczyła jednej z najdłuższych ogólnokrajowych awarii zasilania w pamięci swoich obywateli. Awaria, która trwała prawie 24 godziny, wywołała falę kontrowersji i obwiniania między rządową firmą energetyczną Kenya Power a Lake Turkana Wind Power, największą farmą wiatrową w Afryce. Kenya…

Klaudia Ciesielska 2 min

Naukowcy z MIT przełamują schematy. Chcą budować domy z superkondesatora magazynującego energię

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali superkondensator oparty na trzech powszechnie dostępnych materiałach: cemencie, wodzie i sadzy przemysłowej. Ale jak to jest możliwe? Jak może cement magazynować energię?  To zasługa zdumiewającej innowacji i zdolności naukowców do myślenia poza…

Natalia Zębacka 3 min

Łut szczęścia czy skuteczna strategia? Jak Europa przetrwała zapowiadany kryzys energetyczny

W zeszłym roku zapowiadano, że przez agresję Rosji na Ukrainę zima będzie dla Europy wyjątkowo trudna. Analitycy ISI Emerging Markets Group w grudniu 2022 r. opublikowali raport, w którym poruszyli m.in. właśnie temat walki Europy z możliwym kryzysem energetycznym. Teraz,…

Izabela Myszkowska 4 min

Polacy chcą szybszej transformacji energetycznej

Jedna trzecia Polaków ocenia, że tempo transformacji energetycznej kraju jest wystarczające – wynika z badania agencji YOTTA dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Oczekiwania co do konieczności jej przyspieszenia, zdaniem ekspertów, wynikają z obserwowanych od ponad roku skutków zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz embarga…

Klaudia Ciesielska 4 min

Trwa szczyt klimatyczny Togetair. Polska dalej będzie inwestować w czystą energię

Jeszcze niedawno Polska była energetycznym skansenem Europy. Jednak, przez ostatnie lata, dokonaliśmy przewrotu kopernikańskiego w naszej energetyce. Polska wykazała, że ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne nie muszą się wykluczać – tak rozpoczął IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023 inauguracyjnym wystąpieniem Prezesa…

Newsroom BrandsIT 9 min

Pracując zdalnie możemy obniżyć zużycie prądu o 38 proc. – 5 sposobów na niższe koszty energii

Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, obowiązujące od 6 kwietnia, przewidują, że pracodawcy muszą pokryć koszty energii i usług telekomunikacyjnych pracowników. Pracując z domu, pracownicy mogą również liczyć na dodatkowe środki finansowe w postaci ekwiwalentu za tzw. "home office". Według analizy…

Izabela Myszkowska 5 min

OX2 uzyskuje pozwolenie na użytkowanie dla Farmy Wiatrowej w Grajewie

Farma Wiatrowa Grajewo uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Po kontroli Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, nasza farma uzyskała pozytywną opinię i może produkować czystą energię elektryczną z wiatru. Farma Wiatrowa wybudowana w Grajewie, na Podlasiu składa się z 12 turbin wiatrowych…

Izabela Myszkowska 3 min

Branża technologiczna chce sprostać celom klimatycznym, ale oczekuje równowagi

Branża nowych technologii jest gotowa, aby sprostać unijnym celom klimatycznym. Aby jednak osiągnąć sukces w tym zakresie konieczny jest rzetelny dialog pomiędzy regulatorem a przedsiębiorstwami, których regulacje środowiskowe będą dotyczyły. Nowe przepisy nie mogą być bowiem oderwane od realiów rynkowych…

Klaudia Ciesielska 4 min

Rozsądnie podchodzimy do fotowoltaiki. Co uznajemy za jej najważniejszą cechę?

Jaka powinna być fotowoltaika? Przede wszystkim bezpieczna. Tak uważa zdecydowana większość (93%) respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym niedawno przez globalnego lidera inteligentnych technologii energetycznych – firmę SolarEdge. Odnawialne źródła energii – korzyści dla środowiska, zdrowia i… portfela W ostatnich…

Klaudia Ciesielska 5 min

Kiedy spadnie inflacja? Eksperci przewidują, kiedy nastąpi punkt zwrotny

Na światowych rynkach znów będzie zima. Szybko zbliżamy się do punktu krytycznego dla światowej gospodarki – takiego, do którego dojdziemy ze względu na „szczytową jastrzębia”* ze strony decydentów politycznych w ciągu najbliższego kwartału. Eksperci duńskiego banku inwestycyjnego Saxo Bank podkreślają,…

Newsroom BrandsIT 9 min

Praca zdalna a domowe rachunki za prąd – proste sposoby, które pozwolą zmniejszyć wydatki

Po najtrudniejszym okresie pandemii wiele osób postanowiło kontynuować pracę zdalną. Aktualnie powracający problem dużej ilości zakażeń będzie pogłębiał tą tendencję. Choć jest to wygodne rozwiązanie, generuje dodatkowe zużycie prądu ze względu na konieczność ładowania służbowych telefonów czy komputerów. Co zrobić,…

Izabela Myszkowska 5 min

Jak rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną wpływa na transformację energetyczną?

Jak rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną wpływa na transformację energetyczną? Jak skutecznie obniżać wysokość swoich rachunków? Jakie znaczenie ma prognozowanie i w jaki sposób pomoże w nim system CSIRE? Kiedy nastąpi rewolucja i jak wygląda przyszłość energetyki? Na każde z tych pytań odpowiedzieli: Marek Kulesa, dyrektor…

Klaudia Ciesielska 6 min