Avatar photo

Bartosz Martyka

Posiada wieloletnie doświadczenie w PR, przedsiębiorca, były reseller i programista. Specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym.

“Dane krytyczne dla naszego państwa powinny podlegać wyłącznie prawu unijnemu” – Piotr Mieczkowski, Fundacja Digital Poland

EUCS (EU Cybersecurity Certification Scheme for Cloud Services) to unijny system certyfikacji usług chmurowych, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych i wspieranie cyfrowej suwerenności Europy. Kontrowersje budzi fakt, że…

Przyszłość biznesu z AI: Marcin Gajdziński i Artur Wroński z IBM o ewolucji sztucznej inteligencji

„Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w której AI kierowałoby biznesem w niebezpiecznym kierunku” - twierdzi Marcin Gajdziński, Dyrektor generalny, IBM Polska i kraje bałtyckie w rozmowie z Bartoszem Martyka, Redaktorem…

Rewolucja AI ma twarz LLM-ów

„Rozpoczęła się następna rewolucja… Przedsiębiorstwa i kraje łączą się z firmą NVIDIA, aby zmienić warte biliony dolarów tradycyjne centra danych w nowoczesne serwerownie, budując nowy typ centrów danych – fabryki…

W pogoni za rynkiem pracy – mikropoświadczenia nowym kierunkiem w szkolnictwie wyższym

Aktywności edukacyjne, które kończą się uzyskaniem mikropoświadczenia, ukierunkowane są na konkretną wiedzę, umiejętności i kompetencje, odpowiadające na potrzeby społeczne, osobiste, kulturowe lub rynku pracy. Rozwój systemów mikropoświadczeń to coraz istotniejszy…

Naukowcy w centrum uwagi. Jak UX wspiera sektor nauki i szkolnictwa wyższego

Praca naukowa wymaga dzisiaj sprzyjającego środowiska cyfrowego. Produkty cyfrowe mogą odciążać naukowców w obowiązkach sprawozdawczych, ułatwiać uzyskanie finansowania, a także wspierać ich w codziennej pracy badawczej czy edukacyjnej. Liczne systemy…

Europejski portfel tożsamości cyfrowej – spodziewajmy się zmian w mObywatelu

29 lutego 2024 r. posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli projekt zmian w rozporządzeniu nr 910/2014 . Propozycje europosłów mają umożliwić wprowadzenie europejskiego portfela tożsamości cyfrowej. Przyjęcie nowych rozwiązań ma pozwolić użytkownikom…

Certyfikaty, dyplomy i ubezpieczenia: witajcie w europejskiej erze blockchain – za kulisami DC4EU

Transformacja cyfrowa stanowi podstawowy element przyszłości Europy. Jednym z filarów Unii Europejskiej, który położył podwaliny pod tożsamość i zaufanie w cyfrowym świecie, jest eIDAS. DC4EU (Digital Credentials for Europe) ma…

Przedsiębiorcy zaniepokojeni wysokimi kosztami. Jak zmniejszyć koszty pracy?

Wszystko drożeje – słyszymy właściwie na każdym kroku. I czujemy. Nie tylko w prywatnym portfelu, ale i w firmowym budżecie. Z raportu "2024 rok z perspektywy mikro-, małych i średnich…

Technologie muszą odzwierciedlać potrzeby biznesu. Skąd brać pomysły na innowacje?

Pomysł na biznes często wynika z obserwacji otoczenia, analizy konkurencji lub genialnej myśli. Jednak czy przeczucie i nasz osąd sytuacji wystarczą do tego, by z sukcesem rozwijać produkt? Skąd czerpać…

“Przyszłość druku 3D rysuje się w barwach innowacji, personalizacji i zrównoważonego rozwoju” – Alicja Sakowicz-Soldatke, ROSA PLAST

W dzisiejszym, dynamicznie rozwijającym się świecie druku 3D, innowacje i zrównoważony rozwój stają się kluczowymi elementami prowadzącymi do sukcesu przedsiębiorstw. W tej fascynującej przestrzeni, gdzie technologia łączy się z kreatywnością,…

“Polska stoi przed wyzwaniami w obszarze startupów, z których wiele przenosi się za granicę w poszukiwaniu lepszego finansowania” – Piotr Sankowski, IDEAS NCBR

W obliczu globalnych wyzwań, takich jak technologiczna rywalizacja między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, Polska stoi przed koniecznością zdefiniowania swojej pozycji na międzynarodowej arenie AI. W rozmowie z dr hab. Piotrem…

„Programy partnerskie budują dodatkowe połączenia między klientem i dostawcą” – Sławomir Harazin, Action S.A.

Action S.A., jako dostawca do klienta biznesowego, ma na swoim koncie wiele przeprowadzonych akcji i programów partnerskim. Od zeszłego roku firma prowadzi program lojalnościowy „Łowcy iSE-coinów”. Jest on przeznaczony dla…

Gender Pay Gap w IT. Czy nowe obowiązki poprawią sytuację kobiet w branży?

Rada Unii Europejskiej ustaliła, że kobiety w UE zarabiają średnio o 13% mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Branża IT nie jest niestety wyjątkiem od tej reguły. Coraz więcej…

Kariera w IT na polskich uczelniach? Odkryj ogłoszenia w Akademickiej Bazie Ogłoszeń

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę we wszystkich dziedzinach życia, zapotrzebowanie na specjalistów rośnie lawinowo. Polskie uczelnie, zauważając ten dynamiczny trend, nie tylko oferują zaawansowane programy nauczania w…

Jak nie zmarnować dobrej strategii biznesowej? 

Porozmawiajmy jeszcze raz o planowaniu i strategii. Nie da się bez niej rozwijać firmy. Ale też – nawet najlepsza strategia – jeśli nie zostanie zrealizowana – tak naprawdę jest do…

Czym jest druk 3D?

Druk 3D, znany również jako produkcja addytywna, rewolucjonizuje sposób, w jaki myślimy o produkcji i projektowaniu. Ta innowacyjna technologia pozwala na tworzenie trójwymiarowych obiektów poprzez sukcesywne nakładanie materiału warstwa po…

Jak sztuczna inteligencja i komputery kwantowe rewolucjonizują cyberbezpieczeństwo?

Jaka przyszłość czeka cyberbezpieczeństwo w erze rosnącej dominacji sztucznej inteligencji (AI) i komputerów kwantowych? Jaki wpływ będą miały te zaawansowane technologie na równowagę sił między cyberprzestępcami a specjalistami od cyberbezpieczeństwa?…

Ewolucja oprogramowania – od pierwszej ręki do rynku wtórnego – wywiad z Jakubem Šulákiem, Forscope

Rynek IT dynamicznie rośnie i zmienia się, dając większe możliwości, coraz lepiej dostosowane do specyficznych potrzeb biznesu. Między innymi z tego powodu, wiele firm coraz częściej decyduje się na zmiany…

W 2024 roku świat biznesu i księgowych splecie się jeszcze bardziej

Po ostatnich burzliwych latach odpowiedź na pytanie o to, co przyniesie rok 2024, jest wyzwaniem karkołomnym. Niemniej podejmę się tego zadania, choć z zastrzeżeniem, że rzeczywistość zwykle przerasta nasze wyobrażenia.…

Cyfrowe technologie w humanistyce

Nowoczesne technologie cyfrowe mają zastosowanie w większości dziedzin nauki i przemysłu. To już nie tylko narzędzia, które wykorzystujemy głównie do skomplikowanych obliczeń. Doskonałym przykładem zastosowania technologii ICT w humanistyce, w…

Wirtualne biuro dla Twojej firmy – Viverse for Business

Skoro w wirtualnej rzeczywistości możemy się przenieść dokąd chcemy, to dlaczego mielibyśmy nie pracować z biura marzeń, otoczonego górami, jeziorami, gustownie wyposażonego, z niespotykaną architekturą, po którym możemy dość swobodnie…