Regulacje

A więc jednak! KE zatwierdza – Polska może udzielić 7,4 mld zł wsparcia Intelowi na budowę fabryki w Miękini

Polska otrzymała zielone światło od Komisji Europejskiej na wsparcie inwestycji technologicznego giganta – Intela. Planowane wsparcie obejmuje ponad 7,4 miliarda złotych (około 1,91 miliarda dolarów) pomocy państwa, co umożliwi budowę nowego zakładu montażu…

Klaudia Ciesielska 3 min

Użytkownicy kontra Google: Sąd Apelacyjny przywraca sprawę o naruszenie prywatności w Chrome

Amerykański Sąd Apelacyjny nakazał firmie Google stawić czoła pozwowi użytkowników przeglądarki Google Chrome, którzy oskarżają giganta technologicznego o zbieranie ich danych osobowych bez odpowiedniej zgody. Sprawa dotyczy użytkowników, którzy zdecydowali się nie synchronizować swoich przeglądarek z kontami Google, co według…

Natalia Zębacka 3 min

Sztuczna inteligencja – dlaczego USA i UE inaczej traktują AI?

Regulacje, z którymi wiąże się sztuczna inteligencja (AI) od dłuższego czasu są przedmiotem gorących dyskusji na obu stronach Atlantyku. Różnice w podejściu Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej do regulacji AI nie są nowością, ale ostatnie ostrzeżenie USA wobec UE rzuca światło…

Klaudia Ciesielska 5 min

Dyskryminujące środki w EUCS: Czy UE ryzykuje utratę zaawansowanych technologii chmurowych?

Projekt programu certyfikacji cyberbezpieczeństwa usług chmurowych w Unii Europejskiej został przygotowany przez Komisję Europejską oraz Europejską Agencję Cyberbezpieczeństwa (ENISA). W jego powstaniu uczestniczyły także państwa członkowskie UE. To inaczej – program dobrowolnej certyfikacji, w ramach, którego zostały zdefiniowane wymagania bezpieczeństwa…

Klaudia Ciesielska 4 min

Jak powinny wyglądać unijne regulacje AI? Branża cyfrowa zabiera głos

Organizacja skierowała do Ministerstwa Cyfryzacji swoje stanowisko w związku z trwającymi w UE pracami nad projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence Act). Będzie to pierwsze w skali świata prawo regulujące w sposób kompleksowy kwestie…

Izabela Myszkowska 3 min

Za dużo regulacji hamuje rozwój innowacyjności – grzmiali eksperci na CEE Digital Summit. I trudno się z nimi nie zgodzić

Europa Środkowo-Wschodnia musi mieć większy wpływ na unijną politykę cyfryzacji Przyspieszenie transformacji cyfrowej gospodarki i społeczeństwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – to główny cel CEE Digital Coalition, zrzeszającej branżę cyfrowej z krajów Trójmorza. Od 2020 roku koalicję buduje 18 organizacji z…

Klaudia Ciesielska 10 min

Firmy muszą przygotować się na falę unijnych regulacji technologicznych

Prace toczące się w Unii Europejskiej nad nowymi regulacjami technologicznymi powinny skłonić firmy do podejmowania działań, które zawczasu przystosują je do funkcjonowania w coraz bardziej wymagającym środowisku prawnym, uważają prawnicy DLA Piper. Już dziś w działaniach wyprzedzających duża część firmy…

Izabela Myszkowska 4 min

Metawersum to nowe cyberzagrożenia, na które nie ma jeszcze rozwiązań

Wraz z rozwojem projektu metawersum, czyli budowy alternatywnego, cyfrowego wymiaru, do którego będziemy przenosić różnego rodzaju życiowe aktywności, może się rozwijać zjawisko „metaprzestępczości”. – Ten termin dziś nie funkcjonuje, ale możliwe, że pojawi się nowa klasa zagrożeń, których dzisiaj nie potrafimy sobie nawet wyobrazić – mówi Mirosław Maj z Fundacji…

Izabela Myszkowska 7 min

Analiza EY: Wyzwania cyberbezpieczeństwa dla firm w 2022 roku

W wyniku pandemii zmiany technologiczne, planowane w perspektywie lat, urzeczywistniły się w przeciągu miesięcy. Poza niewątpliwymi korzyściami, przeniesienie interakcji i znaczącej części pracy do domeny cyfrowej zwiększyło również ryzyko ataków hakerskich. W efekcie cyberbezpieczeństwo stało się jednym z największych współczesnych…

Klaudia Ciesielska 15 min

Debata Związku Cyfrowa Polska: cyfrowy atak na urząd to atak na całą lokalną społeczność

Świadomość zagrożeń i otwartość samorządów na inwestycje w cyberbezpieczeństwo rośnie wraz z nagłaśnianiem przypadków ataków cyfrowych i wycieków danych w jednostkach samorządu terytorialnego. Rozwój wiedzy i kompetencji w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego jest istotnym, lecz nie jedynym wyzwaniem na drodze do…

Izabela Myszkowska 6 min

Czwarta rewolucja nie uda się bez chmury

Raporty i prognozy wskazują jednoznacznie – wartość rynku cloud computing w Polsce w roku 2022 ma wynieść 3 mld zł! To, że dynamika rynku cloud computing w naszym kraju jest większa niż obecna dynamika rynku światowego, jakoś bardzo nas w…

Materiał Partnera 4 min

Farmaceutyczny rachunek sumienia – aptekarskie podsumowanie roku

To był przełomowy rok dla branży farmaceutycznej w Polsce – po niemal 30 latach przyjęto ustawę o zawodzie farmaceuty, która daje szansę umocnienia pozycji magistrów farmacji i aptek w systemie ochrony zdrowia. Choć wciąż brakuje aktów wykonawczych do ustawy, to jej…

Izabela Myszkowska 11 min

Sztuczna inteligencja – możliwości są duże, ale czy można jej zaufać?

Sztuczna inteligencja mocno zmieni świat i z pewnością może uczynić go lepszym dla każdego z nas. Jednak, aby w pełni wykorzystać potencjał tej nowej technologii, musimy dołożyć wszelkich starań, aby zarówno każdy z nas oraz firmy miały do AI pełne…

Materiał Partnera 5 min

Dane MF: W III kw. urzędy przeprowadziły ponad 26 tys. więcej czynności sprawdzających niż rok wcześniej

Według danych Ministerstwa Finansów, w III kwartale br. liczba przeprowadzonych kontroli celno-skarbowych wzrosła o niespełna 3% w relacji rocznej. W przypadku kontroli podatkowych nastąpił spadek o blisko 30%. Natomiast czynności sprawdzających przybyło o przeszło 4%. Najwięcej ww. działań było w…

Natalia Zębacka 7 min

Eksperci: MŚP mogą stracić na nowych unijnych regulacjach cyfrowych

Proponowane w obecnym kształcie regulacje – Akt o Rynkach Cyfrowych (DMA) oraz Akt o Usługach Cyfrowych (DSA) – będą miały fundamentalny i niekorzystny wpływ na działalność małych i średnich przedsiębiorstw w UE. Choć w debacie publicznej mówi się o obu…

Klaudia Ciesielska 5 min

Raport Ericsson: samochód w erze 5G będzie platformą sprzętową

W połowie lat 30. XXI wieku blisko co drugi samochód na europejskich drogach może być pojazdem autonomicznym. Najnowszy raport firmy Ericsson „Connected Cars” analizuje konsekwencje czekających nas zmian, w tym rozwój infrastruktury drogowej opartej na Internecie Rzeczy, niezawodną łączność oraz…

Klaudia Ciesielska 7 min

Stachlewski: AWS uruchomi strefy lokalne m.in. w Polsce w przyszłym roku

Na początku grudnia Amazon Web Services (AWS) ogłosił powstanie tzw. strefy lokalnej (Local Zone) w Polsce. Łącznie ogłoszono ponad 30 nowych stref, m.in. w Czechach i Grecji. Są to pierwsze strefy lokalne powstałe poza terytorium USA. Strefy lokalne AWS to…

Klaudia Ciesielska 3 min

Czy metawersum będzie cyberbezpieczne?

Branża technologiczna od kilku dobrych miesięcy dyskutuje na temat nowości w sferze ewolucji innowacji, w tym metawersum i rzeczywistości wirtualnych oraz potencjale jaki niosą dla użytkowników końcowych i biznesu. Wraz z Big Techami, które legitymizują tę nową wersję Internetu swoją…

Izabela Myszkowska 6 min

Edukacja kontra fake news – drugi dzień VI Międzynarodowej Konferencji PEM

Zakończył się drugi i ostatni dzień Międzynarodowej Konferencji PEM „Fale radiowe są niewidoczne. Co robimy, by były transparentne – normy i regulacje”. Poświęcony był problemom tworzenia i rozpowszechniania fałszywych informacji na temat PEM i roli rzetelnej edukacji w ich zwalczaniu.…

Klaudia Ciesielska 11 min

Limity PEM: wyznaczanie, kontrola, komunikowanie – pierwszy dzień VI Międzynarodowej Konferencji PEM

W jaki sposób ustalane są dopuszczalne poziomy PEM? Czy ich przestrzeganie jest odpowiednio nadzorowane? Jak właściwie komunikować wyniki takiej kontroli? O tym dyskutowali międzynarodowi eksperci podczas pierwszego dnia rozpoczętej wczoraj konferencji „Fale radiowe są niewidoczne. Co robimy, by były transparentne…

Izabela Myszkowska 11 min

Rosnąca adaptacja kryptowalut jest już faktem

Głównym założeniem pierwszej kryptowaluty na świcie (BTC) było umożliwienie przesyłania pieniędzy bez jakiejkolwiek centralnej kontroli i nadzoru banków lub rządów. Przez długi czas kryptowaluty były traktowane jako pewna aberracja dla rzeczywistego pieniądza, która za jakiś czas miała zostać zapomniana. Tak…

Izabela Myszkowska 4 min

Bardziej „zielona” chmura – nowe regulacje UE dla centrów danych

Szacuje się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w europejskich centrach danych wzrośnie o niemal 1/3 do 2030 roku. W związku z tym Komisja Europejska planuje nowe regulacje. Operatorzy tego typu placówek będą musieli zdawać sprawozdania ze wskaźników zrównoważonego rozwoju. Jak…

Natalia Zębacka 4 min