Ericsson wyprodukował w fabryce Flex w Tczewie milion urządzeń 5G. Urządzenia „Made in Poland” są sercem sieci piątej generacji budowanej w Polsce i w innych krajach Europy.
Głównymi komponentami produkowanymi w Tczewie są baseband oraz moduły radiowe, składające się na stacje bazowe. Baseband jest urządzeniem pełniącym rolę komputera, który odpowiada w stacji bazowej za obróbkę danych. Połączony jest światłowodem do radiomodułu.
Radiomoduł zaś odpowiada za modulowanie sygnału radiowego, który następnie przesyła do anteny, służącej do nadawania i odbierania fal radiowych.
W kwietniu tego roku Ericsson rozpocznie produkcję radia najnowszej generacji – dwuzakresowego Radia 4490, które zużywa o 25 procent mniej energii i jest lżejsze od obecnego produktu.
„Blisko trzy lata temu zdecydowaliśmy się na rozszerzenie produkcji urządzeń radiowych 5G w fabryce Flex w Tczewie. Dzisiejsze wydarzenie jest przełomowe – ogłaszamy wyprodukowanie w Polsce milionowego urządzenia Ericsson 5G – mówi Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce. „Ten dzień napawa nas dumą. Chciałbym podziękować całemu zespołowi Ericsson oraz naszemu partnerowi produkcyjnemu Flex. W bardzo szybkim czasie Tczew stał się jednym z głównych ośrodków produkcyjnych firmy, wspierając naszych klientów przy wdrożeniu sieci 5G w całej Europie” – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.
„Wyprodukowanie miliona modułów 5G w Tczewie jest świadectwem wzajemnego zaangażowania firmy Ericsson i Flex w dostarczanie wysokiej jakości, niezawodnej sieci komórkowej nowej generacji. Doceniamy zaufanie, jakim Ericsson obdarzył nasze zaawansowane możliwości produkcyjne oraz wiedzę techniczną utalentowanego zespołu w Polsce” – mówi Stanisław Motylski, dyrektor generalny fabryki Flex w Tczewie. „Przez 20 lat naszej współpracy dostarczyliśmy sprzęt dostosowany do każdej generacji sieci komórkowych. Szczególne podziękowania należą się naszym pracownikom, za ich pasję i zaangażowanie w wytwarzaniu tych złożonych produktów telekomunikacyjnych, które poprawiają jakość życia.”
Hasło “Made in Poland” oznacza także zaangażowanie firmy Ericsson w rozwój naukowo-badawczy w Polsce. Centrum R&D w Krakowie i Łodzi zatrudnia 1800 pracowników. Jest to drugi co do wielkości, po siedzibie w Szwecji, tego typu ośrodek firmy w Europie. Ericsson R&D rozszerza swoją działalność i w ciągu roku planuje zatrudnić 350 nowych pracowników. Inżynierowe w Polsce pracują dla największych klientów na całym świecie, tworząc oprogramowanie, które pozwala na mobilną komunikację na wielu kontynentach.
Ericsson realizuje strategię globalnego, zrównoważonego i elastycznego łańcucha dostaw oraz lokowania produkcji jak najbliżej klienta poprzez swoje europejskie, azjatyckie i amerykańskie operacje, aby szybko reagować na potrzeby rynku i klientów. Rozproszony łańcuch dostaw i jedenaście fabryk na całym świecie zaspokajają potrzeby lokalnych klientów na różnych kontynentach, zapewniając efektywne dostawy i redukcję emisji CO2.
Główne operacje produkcyjne znajdują się w USA, Brazylii, Meksyku, Indiach, Chinach, Polsce, Rumunii i Estonii. Estonia i Polska są kluczowymi źródłami dostaw urządzeń 5G firmy Ericsson dla Europy.