Ad image

Flota samochodowa w firmie – jak optymalizować jej koszt?

Posiadanie floty samochodowej pozwala przedsiębiorstwu szybko i sprawnie realizować cele biznesowe, rozwijać działalność oraz zwiększać płynące z niej zyski. Z korzystaniem z firmowych pojazdów wiążą się jednak określone wydatki, które mogą znacząco obciążać firmowy budżet i generować liczne, dodatkowe wydatki. Aby posiadanie i korzystanie z samochodów firmowych było opłacalne, konieczne jest optymalizowanie wydatków ponoszonych na ich rzecz. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak optymalizować koszty utrzymania firmowych pojazdów!

Po pierwsze, wybór odpowiednich pojazdów

Każda firma ma inne potrzeby i wymagania odnośnie do swojej przyszłej floty. Jej budowanie warto więc rozpocząć od określenia, czego tak naprawdę potrzebujemy oraz dopasowania rodzaju, specyfikacji oraz ceny pojazdów do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Wybierając pojazdy, które wejdą w skład floty samochodowej, warto zwrócić uwagę także na koszty ich codziennej eksploatacji i awaryjność.

Firmowe samochody mogą spełniać różne funkcje – m. in. dostarczać towary do klienta, być wykorzystywane do świadczenia usług poza siedzibą przedsiębiorstwa lub stanowić dodatek motywacyjny dla kadry managerskiej. Flota samochodowa może przy tym składać się z różnych pojazdów, pełniących w jednej firmie odmienne funkcje. Dobierając do niej pojazdy, warto brać pod uwagę także perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa w przyszłości.

Po drugie, wybór właściwej formy finansowania floty

Już dawno minęły czasy, kiedy na posiadanie własnej floty samochodowej mogły pozwolić sobie tylko najzamożniejsze przedsiębiorstwa, dysponujące pokaźną gotówką. Współczesne firmy mogą obecnie skorzystać z różnych form finansowania i za ich sprawą zaopatrzyć się w pojazdy bez konieczności inwestowania w ich zakup gotówki. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór najbardziej opłacalnej formy finansowania floty, którą wcale nie musi być leasing!

Znacznie lepszym, bardziej korzystnym i elastycznym rozwiązaniem jest dziś wynajem długoterminowy. To doskonała alternatywa dla leasingu, która nie tylko obniża zdolności kredytowej firmy, ale także nie obliguje do wykupu auta w przyszłości ani nie jest zobowiązaniem na długie lata. Umowę w ramach wynajmu długoterminowego można bowiem podpisać już na zaledwie 1 rok i w tym czasie korzystać z udostępnionych przez wypożyczalnię pojazdów w zamian za jedną, stałą, comiesięczną opłatę – abonament.

Samochody, flota, leasing
źródło: Materiały partnera / Adobe Stock

Wynajem długoterminowy pozwala lepiej kontrolować związane z utrzymaniem floty wydatki. Nie składa się bowiem wyłącznie z samej opłaty za korzystanie z wynajętego pojazdu, lecz zawiera także szereg innych kosztów, które w przypadku pozostałych form finansowania obciążają bezpośrednio budżet przedsiębiorstwa. Są to m. in. koszty ubezpieczenia samochodu, przeglądów technicznych, napraw, części zamiennych, assistance, a także sezonowej wymiany opon. Dzięki temu firma może z dużą dokładnością oszacować miesięczny koszt utrzymania swojej floty oraz planować wydatki, inwestycje, zarządzając swoim budżetem bez obaw o pojawienie się nieprzewidzianych wydatków.

Przeczytaj więcej od finansowaniu floty samochodowej: www.latweauto.pl/blog/artykuly/8-finansowanie-zakupu-samochodu-dla-firm-najpopularniejsze-formy

Po trzecie, profesjonalne zarządzanie flotą samochodową

Zakup firmowych samochodów i wybór odpowiedniej formy ich finansowania to jeszcze nie wszystko! Aby korzystanie z firmowych samochodów było opłacalne finansowo, flotą należy zarządzać w profesjonalny sposób. Nawet najstaranniej stworzony tabor pojazdów, składający się z idealnie dopasowanych do potrzeb przedsiębiorstwa, nowoczesnych pojazdów nie będzie bowiem prawidłowo spełniał swojej roli, jeśli nie będzie zarządzany we właściwy sposób.

Zarządzanie flotą samochodową może być realizowane w dwojaki sposób. Firma może zatroszczyć się o nie na własną rękę, zatrudniając w swoich szeregach wykwalifikowanych fleet managerów oraz zaopatrując ich we wszystkie narzędzia niezbędne do ich pracy. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi wydatkami oraz wzięciem na siebie pełnej odpowiedzialności za wszystko, co w przyszłości będzie działo się z flotą.

Zarządzanie flotą samochodową można także oddelegować profesjonalistom – firmy, które zdecydują się zbudować swój tabor samochodowy w oparciu o wynajem długoterminowy, w pakiecie z wybranymi pojazdami otrzymają także profesjonalne usługi z zakresu zarzadzania flotą samochodową. Są one realizowana przez wyspecjalizowanych managerów z wypożyczalni, którzy od A do Z zatroszczą się o każdy aspekt funkcjonowania floty.