Hosting SSD: Liczy się nie tylko pojemność i transfer. Sprawdź, zanim wybierzesz serwer!

Mateusz Mazurek
5 min

Wybierając hosting należy zwrócić uwagę na wiele ważnych czynników oprócz tak istotnych jak szybkość oraz pojemność. Hosting SSD jest coraz częściej wybierany, ponieważ dostępny jest w atrakcyjnych cenach, które porównywalne są do cen hostingu opartego o tradycyjne dyski HDD. To, że SSD jest znacznie szybszy jest faktem, jednak na co jeszcze zwrócić uwagę, jeśli stoisz przed koniecznością zakupu?

Czym wyróżnia się hosting SSD?

Klasyczne hostingi internetowe dają możliwość przechowywania danych oraz plików na serwerach, które swoją prace opierają na dyskach HDD. Spora ilość miejsca w atrakcyjnej cenie. Jednak może zdarzyć się, że będziesz potrzebował czegoś więcej. Więcej oferuje SSD.

SSD (ang. Solid State Drive, dysk póprzewodnikowy) to niewirujący fizycznie dysk, który oferuje szybsze działanie, jednocześnie gwarantując odpowiednią ilość pamięci operacyjnej RAM. Jest to klucz niezbędny do stworzenia szybkiej i co ważniejsze w pełni stabilnej witryny internetowej. Zapisane dane na dysku SSD znajdują się na mikrochipach. Wyspecjalizowana konstrukcja i brak ruchu dysku powodują, że dostęp do informacji jest znacznie szybszy w porównaniu do klasycznego dysku twardego zarówno w kwestii zapisu, jak i odczytu danych (IOPS). IOPS (ang. Input/Output operation Per Second) to wskaźnik mówiący o szybkości zapisu i odczytu danych z dysku. Im wyższy wskaźnik, tym lepsza wydajność. W przypadku dysków SSD IOPS odczytu wynosi zazwyczaj ok. 100 000, natomiast IOPS zapisu 90 000.

Dysk SSD gwarantuje, że nie będziesz długo czekać na załadowanie strony. Jest to również istotne z punktu widzenia optymalizacji strony pod algorytm Google (SEO), ponieważ szybkość ładowania strony realnie wpływa na jej pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania.

- Advertisement -

Jeszcze do niedawna sądzono, że hosting SSD dedykowany jest przede wszystkim dla dużych firm z zakresu IT oraz dla osób, dla których wydajność jest ważniejsza niż cena. Jednak odpowiednio dobrane parametry hostingu SSD sprawdzą się doskonale również w przypadku niewielkich firm, czy nawet osób, które prowadzą bloga.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie hostingu SSD?

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, zastanów się jaką ilość miejsca potrzebujesz na pliki. Jest to uzależnione między innymi od tego, jakie pliki będziesz zapisywać na dysku.

Warto mieć na uwadze, że na serwer nie trafiają wyłącznie skopiowane pliki, ale również stworzone miniatury. Można to łatwo wytłumaczyć na przykładzie zdjęcia umieszczanego w systemie WordPress. Jeśli umieścisz zdjęcie, automatycznie generujemy od kilku do nawet kilkudziesięciu jego miniatur. Ich liczba uzależniona jest od używanej wersji CMS-a, jak również pluginow.

Miejsce na serwerze zajmują między innymi:

  • pliki strony internetowej – czyli zdjęcia, materiały wideo, pliki dźwiękowe, CSS, HTML oraz PHP,
  • poczta – jeśli korzystasz z poczty internetowej, jej pliki również zapisywane są na serwerze,
  • baza danych – komentarze ze strony, artykuły i ustawienia; to wszystko to ważne dane, dla których potrzebujesz dodatkowego miejsca,
  • logi – dane o występujących błędach,
  • kopie zapasowe – backup może zajmować nawet kilka GB.

Kolejną kwestią jest maksymalna liczba plików. Jednak jest mało prawdopodobne, że taką informację znajdziesz w ogólnych zapisach na temat usługi. Zapis o ograniczeniu liczby plików na hostingu znajdziesz bez problemu po zalogowaniu się do panelu zarządzania hostingiem. Najczęściej jednak limit liczby załączonych plików nie jest zbyt dużym problemem.

Dyski SSD NVMe, czyli jeszcze szybsza wersja hostingów

SSD NVMe (ang. Non-Volatille Memory express) to technologia oparta na interfejsie PCl Express, dzięki czemu szybkość zapisu i odczytu danych jest porównywalna z pamięcią operacyjną. Jest to obecnie najnowocześniejsze rozwiązanie hostingowe. Dysk SSD NVMe został stworzony, aby jeszcze bardziej podnieść wydajność przysyłania danych pomiędzy klientami a hostingiem. Rozwiązanie bazuje na wewnętrznej równoległej budowie pamięci masowej. NVMe umożliwia w pełni wykorzystanie możliwości dysków SSD, eliminując opóźnienia pomiędzy żądaniem a odbiorem danych, jednocześnie gwarantując wyższą przepustowość.

Podsumowując. Zanim zdecydujesz się na wybór hostingu pamiętaj:

  • sprawdź, czy wszystkie pliki będą znajdować się na szybszym dysku SSD, czy tylko częściowo, a reszta na HDD,
  • dostosuj powierzchnię dysku, do swoich potrzeb i do stron, które będziesz tworzyć,
  • ważne! Nie ma dysków z nieograniczoną powierzchnią,
  • zweryfikuj IOPS zapisu i odczytu danych, jak również czy firma hostingowa nie ogranicza ich do konkretnego poziomu.

Mateusz MazurekO autorze: Mateusz Mazurek – przedsiębiorca internetowy. Wydawca i autor blogów. W ramach projektu „Jak Wybrać Hosting?” Przygotowuje testy i recenzje usług hostingowych stron WWW. Twórca poradnika dot. wyboru hostingu SSD (i SSD NVMe): https://jakwybrachosting.pl/hosting-ssd/

Udostępnij
- REKLAMA -