HPE Storage – modernizacja zarządzania danymi 

8 min

Każda współczesna organizacja gromadzi olbrzymie ilości danych. Lwią część tych zbiorów generują własne aplikacje biznesowe. Wykorzystanie potencjału biznesowego drzemiącego w danych wymaga posiadania niezawodnej strategii zarządzania danymi. Nie da się przeprowadzić skutecznej transformacji i wejść na wyższy poziom efektywności zarządzania bez całościowego spojrzenia na to zagadnienie. Strategia zarządzania danymi musi obejmować kwestie proceduralne i infrastrukturalne tak, aby umożliwić świadome zarządzanie ryzykiem, w znaczący sposób obniżać koszty operacyjne oraz efektywnie wspierać realizację celów biznesowych.

Dane są niczym tlen dla człowieka – każda komórka organizacyjna i każdy pracownik musi otrzymać niezbędne informacje, aby skutecznie i efektywnie pracować. Olbrzymie zróżnicowanie znaczenia zapisów w bazach danych, ważności i aktualności danych, nie mówiąc już o konieczności usuwania np. nieprawidłowych zapisów, wymusza konieczność unifikacji systemów zarządzających danymi w posiadanych bazach danych, hurtowniach, czy jeziorach danych. Systemy do zarządzania danymi odpowiadają za przechowywanie, udostępnianie i aktualizację danych w możliwie ciągły, nieprzerwany sposób. Aplikacje tej klasy realizują również zadania z zakresu odzyskiwania danych po awarii, zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa danych, za ich archiwizację oraz planowe i skuteczne niszczenie danych. Widać zatem, że spektrum celów i zadań jest bardzo szerokie i możliwe do realizacji w bardzo zróżnicowany sposób. 

„Modernizacja systemów do zarządzania danymi wymaga dalekowzroczności w planowaniu inwestycji infrastrukturalnych. Jeśli głównym celem jest przyśpieszenie procesów decyzyjnych, zwiększenie stopnia ich trafności oraz zamiana surowych danych w realne i pomocne informacje biznesowe, to koniecznie należy poszukiwać takich rozwiązań w zakresie pamięci masowych, aby jak najwięcej zadań było realizowanych natywnie w ramach jednego rozwiązania programowo-sprzętowego. Oczywiście zawsze będzie to przypominać poszukiwanie złotego Graala, ale na szczęście czołówka dostawców tej klasy rozwiązań jest już w miarę stabilna. Nasza firma konsekwentnie podnosi kompetencje w zakresie macierzy i systemów HPE. W mojej ocenie to bardzo trafnie wybrany kierunek rozwoju i rozsądna decyzja.”opowiada Konrad Puchała z firmy Advatech, jednego z największych integratorów rozwiązań informatycznych w Polsce. 

REKLAMA

Kolejne raporty firmy badawczej Gartner na temat rynku pamięci masowych potwierdzają, że od lat HPE jest w ścisłej czołówce dostawców rozwiązań do zarządzania danymi. Firma konsekwentnie idzie w kierunku integrowania usług danych w chmurze hybrydowej, budowania infrastruktury zdefiniowanej programowo oraz ujednolicania zarządzania danymi w środowiskach wspierających cyfrową transformację. Dla użytkowników końcowych oznacza to, że modernizacja zarządzania danymi w oparciu o urządzenia i oprogramowanie HPE ma wysoki poziom bezpieczeństwa – rozwój technologiczny, walory funkcjonalne i użytkowe oraz sprawny serwis i wysoka skalowalność gwarantują swobodne nadążanie za zmiennymi i stale rosnącymi potrzebami biznesu. 

„Na korzyść HPE przemawia ich koncepcja Unified DataOps, która tworzy spójne, całościowe środowisko do zarządzania danymi. Dzięki temu klienci otrzymują to, czego najbardziej potrzebują – prostoty zarządzania i szybkiego, inteligentnego udostępniania zasobów dyskowych na potrzeby konkretnych aplikacji. Przy takim podejściu upraszcza się planowe zarządzanie danymi, ich ochronę, bezpieczeństwo, przygotowanie do audytów, analitykę danych oraz inteligentne udostępnianie zasobów. Unified DataOps pomaga realizować zaplanowane przepływy danych i panować nad cyklem życia danych”twierdzi Konrad Puchała z Advatech.

Realizację tej wizji wspiera całe portfolio pamięci masowych HPE, począwszy od linii Nimble Storage, poprzez Primera, aż po najnowsze modele Alletra 6000 i 9000 z pamięciami w pełni NVMe oraz z platformą analiz predykcyjnych HPE InfoSight App Insights. 

Macierze dyskowe HPE Nimble Storage z pamięcią masową flash zostały od podstaw zbudowane z myślą o wymaganiach środowiska hybrydowego. Dlatego oferują one wyjątkową elastyczność, skalowalność i wydajność. W każdą macierz HPE Nimble Storage wbudowana jest technologia HPE InfoSight, która tak naprawdę decyduje o sile tego rozwiązania. 

Macierz HPE Primera to z kolei bardzo wydajne urządzenie typu All-Flash. Dla użytkowników ważną cechą tych macierzy jest ich bardzo wydajna kompresja i deduplikacja danych. Zastosowane układy ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) przejmują większość zadań obliczeniowych związanych z przetwarzaniem przechowywanych danych, odciążając tym samym główny procesor. W efekcie procesy te są przeprowadzane bardzo szybko i efektywnie, a redukcja objętości danych sięga nawet 75 %, co oczywiście przekłada się finalnie na znacznie niższe koszty przechowywania danych. 

Konrad Puchała, Kierownik Działu Składowania i Ochrony Danych w firmie Advatech

„InfoSight łączy przetwarzanie informacji i danych z wielu systemów IT z analizą predykcyjną, wyszukiwaniem globalnych korelacji pod kątem nieprawidłowości oraz uczeniem maszynowym w celu wykrywania potencjalnych problemów i ich zapobieganiu. Nic zatem dziwnego, że HPE Nimble Storage stały się tak popularne na polskim rynku”twierdzi Konrad Puchała z firmy Advatech.

HPE Primera i HPE Nimble Storage są już co prawda obsługiwane przez platformę HPE Data Services Cloud Console, w której są wprowadzone usługi HPE Backup and Recovery Service, jednak te dwie linie pamięci masowych są przeznaczone przede wszystkim dla tych klientów, którzy jeszcze nie są gotowi, bądź nie dopuszczają takiej możliwości, aby zarządzać środowiskiem z poziomu portalu chmurowego, jak ma to miejsce w przypadku HPE Alletra.

„Macierze HPE Alletra są co prawda efektem prac rozwojowych linii Nimble Storage, jednak dokonane zmiany w technologii i oprogramowaniu są tak znaczne, że w pełni uzasadniają stworzenie nowej rodziny produktowej. W efekcie klienci otrzymują macierze o znaczne większej wydajności w warunkach rzeczywistych obciążeń aplikacji” twierdzi Konrad Puchała z Advatech.

Potwierdzają to także wyniki bardzo rygorystycznych testów certyfikacyjnych SAP HANA. Co istotne, są one powiązane z rzeczywistym środowiskiem aplikacyjnym większości firm, a rezultaty pokazują, jak realnie wysokie obciążenia mogą wytrzymać aplikacje. Badania wykonane w maju 2022 roku pokazały, że macierz HPE Alletra 9080 może obsługiwać do 120 węzłów SAP HANA, a Alletra 6090, która pozwala na utworzenie klastra czterech macierzy w trybie „scale-out”, poradzi sobie z obsługą aż 216 węzłów. 

Warto zwrócić uwagę, że wydajność macierzy HPE Alletra 6090 została osiągnięta z pełną rezerwą wydajności. W praktyce oznacza to, że jeden z kontrolerów może być niedostępny, np. z powodu awarii, prac serwisowych, czy aktualizacji oprogramowania, a wydajność macierzy i tak pozostanie na niezmienionym poziomie. Z punktu widzenia użytkowników radykalnie zmniejsza się ryzyko nieprzewidzianych przestojów, czy niedostępności danych. Zatem HPE Alletra, jak i HPE Primera sprawdzą się w misjach krytycznych, wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pełna 100% gwarancja dostępności do danych. Oprócz klasycznych zadań związanych z przechowywaniem i zarządzaniem danymi, macierze i usługi HPE świetnie się sprawdzają w zastosowaniach związanych z przetwarzaniem transakcji OLTP (Online Transaction Processing) oraz tworzeniem i obsługą infrastruktury wirtualnych pulpitów (Virtual Desktop Infrastructure). 

Dowiedz się więcej o ofercie HPE Storage i zapoznaj się ze szczegółami oferty u:
Konrad Puchała
Kierownik Działu Składowania i Ochrony Danych
Advatech sp. z o.o.
Email: kpuchala@advatech.pl
Telefon: + 48 693 438 165