Inteligentny dom: co musisz o nim wiedzieć?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
2 min

Moda na rozwiązania smart wciąż trwa, a rynek inteligentnych rozwiązań rozwija się w błyskawicznym tempie. Co na ten temat powinni wiedzieć początkujący użytkownicy?

Można z przewodami i bez nich

Pierwsze poważne instalacje inteligentnego domu wymagały najczęściej pociągnięcia kilku kilometrów kabli w obrębie jednego, średniej wielkości domu. Za projekt musiał odpowiadać specjalista, na całość potrzebne było wydzielone pomieszczenie mieszczące centralę, a wszystko od czasu do czasu wymagało kontroli serwisanta. Dziś inteligentny dom wciąż ma też takie oblicze, ale popularyzuje się również drugie – bezprzewodowe. Dzięki temu o wiele łatwiej jest wejść do świata smart budynków, ponieważ większość elementów można dodać bez konieczności przeprowadzania remontu lub już po ukończeniu budowy. Rozwiązanie to jest też zdecydowanie tańsze – nie ma obowiązku kupowania wszystkich elementów od razu oraz projektowania skomplikowanej instalacji.

Różne standardy i systemy

Rynek urządzeń inteligentnych dąży do ujednolicenia, ale obecnie wciąż mamy mnóstwo różnych systemów komunikacji pomiędzy elementami. Oznacza to, że kupując czujnik u jednego producenta, wcale nie jest powiedziane, że będzie on kompatybilny z już posiadanym zestawem. Duże firmy dążą to tego, żeby poddawać swoje rozwiązania jak największej unifikacji, łącząc siły przy opracowywaniu ujednoliconego standardu.

Na początek wystarczy prosty moduł Wi-Fi

Bardzo dobrą wiadomością dla początkujących w tej dziedzinie jest fakt, że obecnie nie trzeba kupować drogich centralek i rozbudowanych zestawów, aby postawić swoje pierwsze kroki w budowaniu inteligentnego domu. Zazwyczaj wystarczy kilkadziesiąt złotych, aby nabyć pojedynczy moduł sterujący, który podłączany jest bezpośrednio do domowego routera. Można w ten sposób zaobserwować jak jedna, niewielka innowacja, potrafi wiele zmienić w codziennym życiu. Więcej porad na temat tego, co można zrobić w pierwszym kroku, znajduje się w artykule pt.: „Inteligentny dom – 5 rzeczy, które możesz zautomatyzować”.

Na koniec warto pamiętać, że branża ta jest wciąż bardzo młoda i zmiany w jej obrębie są niezwykle dynamiczne. Każdego roku producenci starają się, aby zaskoczyć konsumenta czymś nowym i lepiej dopracowanym, dlatego wybór docelowego systemu powinien być dokonany z rozsądkiem.

- Advertisement -
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -