Jak pompa ciepła zwiększa wydajność energetyczną Twojego domu? Nowoczesne rozwiązanie do ogrzewania

Nowoczesne jednostki pomp ciepła to wydajne urządzenia grzewcze, które w praktyce służą przede wszystkim do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, a także podtrzymywania odpowiedniej temperatury ciepłej wody użytkowej przez całą dobę. Czy wiesz, że inwestycja w pompę ciepła może poprawić poziom wydajności energetycznej Twojego domu? Zobacz, jak to możliwe i dowiedz się więcej o redukcji zużycia prądu przy zastosowaniu wydajnej pompy ciepła.

źródło: Materiał partnera
Newsroom BrandsIT
3 min

Efektywność energetyczna domu – co to takiego?

Mianem efektywności energetycznej budynków nazywamy wskaźnik, który określa stopień przygotowania nieruchomości do zapewnienia komfortu życia wszystkim domownikom. Do oceny efektywności energetycznej należy wziąć pod uwagę m.in.: klasę izolacji ścian i stropów, sprawność zainstalowanych instalacji, a także wydajność urządzeń grzewczych.

Pompa ciepła 2
źródło: Materiał partnera

Skupmy się na ostatnim czynniku, czyli wydajności urządzenia grzewczego – w naszym przypadku pompy ciepła. Im wydajniejsza jednostka grzewcza, tym mniejsze zużycie energii podczas jej pracy. A zatem montaż pomp ciepła o wysokim współczynniku COP np. powyżej 4 może korzystnie przekładać się na ogólną wydajność energetyczną budynku.

Pompa ciepła w domowej instalacji grzewczej – w jaki sposób rzutuje na zużycie energii w budynku?

Efektywność energetyczna budynku jest mocno uzależniona od tego, jakiego rodzaju masz pompę ciepła w domu, a także, w jaki sposób ją eksploatujesz. W praktyce pompa ciepła będzie poprawiać ogólną wydajność energetyczną domu np. przez mniejsze zużycie prądu, ale tylko wtedy, kiedy zadbasz o kilka kwestii związanych z optymalizacją pracy jednostki:

REKLAMA
  • regularna konserwacja – regularne czynności serwisowe to gwarancja wydajnej i ekonomicznej pracy jednostki,
  • zarządzanie temperaturą – zawsze warto samodzielnie ustawić sterownik pompy, dopasowując charakter pracy do swoich potrzeb,
  • inwestycja w OZE – to najlepszy pomysł, aby poprawić wydajność energetyczną domu i redukować zużycie prądu niemalże do zera.
Pompa ciepła
źródło: Materiał partnera

W praktyce pompy ciepła mogą realnie ograniczać wydatki na rachunki za prąd. Warto jednak zadbać o to, aby już podczas realizowania inwestycji w takie źródło ciepła dobrać sprzęt o odpowiedniej mocy i wydajności. Tylko wtedy praca pompy ciepła będzie mieć realne przełożenie na poprawę wydajności energetycznej budynku.

Jak możesz zadbać o wydajność energetyczną swojej nieruchomości?

Aby zwiększyć wydajność energetyczną budynku, możesz oczywiście zamontować jednostkę pompy ciepła i połączyć to systemem fotowoltaiki. To oczywiste, szczególnie jeśli chcesz naprawdę w dużym stopniu zmniejszyć zużycie prądu w nieruchomości.

Są też inne sposoby, aby efektywność energetyczna budynku uległa poprawie. Wykorzystaj poniższe wskazówki:

  1. Wymień źródła światła na energooszczędne np. LED. W ten sposób zmniejszysz zużycie energii przez sztuczne oświetlenie nawet o kilkadziesiąt procent.
  2. Zainwestuj w termoizolację budynku. Zlikwiduj mostki cieplne na dachu, zaizoluj ściany i postaw na szczelną stolarkę drzwiową i okienną. Mniejsze straty ciepła to większa wydajność energetyczna domu.

Pamiętaj też, aby mądrze zarządzać zużyciem energii w domu. Wybieraj inteligentne systemy do zarządzania domem typu SMART, a także wyłączaj urządzenia elektryczne i światło, kiedy ich nie potrzebujesz. To w połączeniu z pompą ciepła pozwoli Ci uzyskać doskonały poziom efektywności energetycznej budynku.