Jak zostać programistą? Oto 4 porady na start

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

Marzysz o karierze jako programista? Myślisz, że ten cel jest bardzo odległy i niemal niemożliwy do osiągnięcia dla Ciebie? Nic bardziej mylnego! Poznaj nasze skuteczne porady, jak zostać programistą. Odmień swoją karierę zawodową i rób to, co sprawia Ci przyjemność oraz satysfakcję.

Ustal cel długoterminowy

Jeśli zupełnie nie znasz się na programowaniu, to zapewne realizacja Twojego celu, czyli zostania programistą zajmie Ci sporo czasu. Wytycz swoją drogę, zastanów się, w czym chcesz się specjalizować i ustal realny zakres czasowy, w jakim jesteś w stanie osiągnąć ten cel. Wypisz mniejsze punkty, które następnie będziesz realizować. Pamiętaj też o motywacji, która zawsze jest kluczowa podczas nauki i zmiany zawodu.

Wyznacz dni i sposób nauki

Po planowaniu nadszedł czas na naukę. Zastanów się, w jaki sposób chcesz się uczyć. Coraz więcej osób decyduje się na java programowanie kurs, gdyż mogą nawet bez wychodzenia z domu zdobywać nową wiedzę. Nie zapomnij też o grupach na Facebooku, forach tematycznych, a nawet blogach, które są również skarbnicą praktycznej wiedzy.
Znajdź źródła, z których będziesz czerpać wiedzę, a później zaplanuj naukę. Bądź systematyczny, ale też znajdź czas na relaks i odpoczynek, inaczej szybko się zdemotywujesz.

Sprawdź, jakich umiejętności potrzebujesz

Przejrzyj ogłoszenia o pracę i przeanalizuj, jakie wymagania mają dzisiejsi pracodawcy. W ten sposób sprawdzisz, które umiejętności musisz jeszcze nabyć, a które już masz. Krok po kroku uzupełniaj swoja wiedzę. Koniecznie unikaj nauki kilku języków programowania czy innych specjalności w tym samym momencie. Bądź cierpliwy i powoli idź do przodu, bo to najlepsza droga, żeby któregoś dnia zostać programistą. Nie załamuj się i nie trać wiary we własne możliwości.

- Advertisement -

Zbuduj portfolio

Nawet, jeśli jakieś projekty stworzyłeś sam dla siebie, w ramach studenckiego projektu czy też wolontariatu, to i tak koniecznie dodaj je do portfolio. Przyszły pracodawca będzie na pewno zainteresowany tym, jakie jest Twoje praktyczne doświadczenie. Z czasem, gdy poczujesz się odrobinę pewniej, możesz poszukać pierwszych płatnych zleceń, by
dopracować swoje portfolio i stać się jeszcze bardziej wartościowym kandydatem na pracownika. Nie musisz być mistrzem w jakiejś dziedzinie, żeby zdecydować się na wysłanie swojej oferty czy CV. W końcu wiele firm poszukuje pracowników na stanowisko juniora, które zapewni Ci sporo doświadczenia i dobry start, a także szansę na awans w przyszłości.

Udostępnij
- REKLAMA -