Jakie problemy rozwiązuje system ERP w firmie

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
4 min

Systemy ERP stają się coraz bardziej popularne wśród firm w każdej branży, także tych małych. W czym tkwi ich siła i dlaczego są takie pomocne w prowadzeniu biznesu?

Wielu przedsiębiorców i managerów słyszało o ERP, ale nie do końca są w stanie zdefiniować, co za tym terminem się dokładnie kryje. Gdy rozwiniemy skrót ERP, zrozumiemy czym jest to oprogramowanie. Oryginalna nazwa w języku angielskim to Enterprise Resource Planning, co oznacza „planowanie zasobów przedsiębiorstwa”. Niezależnie od tego, jakie zasoby konkretnie mamy na myśli – czy te ludzkie, czy materialne – systemy ERP wspierają osoby zarządzające firmą w ich planowaniu oraz jak najlepszym wykorzystaniu.

Systemy ERP zbudowane są z modułów, które elastycznie można dobierać do bieżących potrzeb firmy. Tym samym ERP rozwiązuje wiele problemów, z jakimi na co dzień borykają się właściciele oraz kadra zarządzająca. Jednocześnie systemy ERP można rozbudowywać, gdy firma zaczyna się rozrastać, a tym samym skala jej problemów ewoluuje wraz z upływem czasu.

Problem nr 1: księgowość w zgodzie z prawem

Sporo firm, zwłaszcza tych nowych na rynku lub małych, ma problem z nadążaniem za przepisami prawa. Często sprawami księgowymi właściciele próbują zajmować się sami lub współpracują z zewnętrznym biurem rachunkowym, które nie zawsze odpowiednio wcześnie udzieli dobrej rady. Właśnie tym osobom pomoże system ERP, który zawsze dostosuje się do bieżących zmian w prawie. Dzięki temu nie musimy już śledzić każdej nowelizacji czy wprowadzenia nowej ustawy, a jednocześnie nie grożą nam dotkliwe sankcje.

- Advertisement -

Problem nr 2: zarządzanie sprzedażą

Dzięki temu, że system ERP posiada kilka modułów wspierających proces sprzedaży, możemy całościowo kontrolować go od najwcześniejszych etapów. Ogromną zaletą oprogramowania ERP jest również fakt, iż wszystkie dane posiadamy w jednym miejscu i są one ujednolicone.

W systemie ERP możemy więc zapisywać informacje o nawiązywanych kontaktach, preferencjach naszych klientów, ich dotychczasowych zamówieniach, planować wizyty handlowców, łączyć faktury z kontrahentami, a także weryfikować spłaty lub rozpoczynać proces ściągania należności za zapomniane faktury.

Problem nr 3: wyciąganie wniosków

Bardzo często pracownicy firm przygotowują wiele statystyk, jednak wyciąganie wniosków z licznych arkuszy kalkulacyjnych, przygotowywanych na różne sposoby, jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. System ERP ma tę przewagę nad rozproszonymi dokumentami, że zbiera zunifikowane dane w jednym miejscu, dodatkowo przygotowując przejrzyste, czytelne i jasne raporty.

Niektóre systemy ERP mają również szersze możliwości, takie jak podpowiadanie dobrych strategii na przyszłość – na przykład zwiększających sprzedaż.

Problem nr 4: niewykorzystywanie potencjału pracowników

Czy w Twojej firmie istnieje pracownik, który każdego miesiąca wykonuje powtarzalne, nużące czynności, takie jak wprowadzanie danych do setek podobnych faktur? System ERP przyspiesza wiele zadań tego typu co powoduje, że potencjał Twoich pracowników zostanie lepiej wykorzystany i będą oni mieli więcej czasu na zajęcie się sprawami, które wymagają ich merytorycznego wkładu.

System ERP – rozwiązanie wielu problemów firmy

Powyżej przedstawione zostały tylko niektóre zalety systemów ERP, jednak jest ich znacznie więcej. Dobrze dobrane do potrzeb konkretnej firmy i sprawnie wdrożone oprogramowanie ERP jest gwarancją zadowolenia właściciela oraz menedżerów.

Artykuł przygotowany przy współpracy merytorycznej z  Kotrak – firmą specjalizującą się w tematyce ERP i dedykowanego oprogramowania.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -