Jakie programy do zabezpieczania komputerów i sieci firmowej wybrać?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
4 min

Zabezpieczenie każdej sieci internetowej jest niezwykle istotne, niezależnie od tego, w jakich warunkach z niej korzystamy. Ten element jest szczególnie ważny, kiedy mówimy o przedsiębiorstwach, które niejednokrotnie dysponują danymi wrażliwymi, dlatego powinny podjąć odpowiednie kroki, by prawidłowo je zabezpieczyć. Co zrobić, żeby Internet dla firm był bezpieczny, stabilny i zapewniał wystarczającą ochronę przed ewentualnymi cyberatakami?

Zabezpieczanie urządzeń firmowych

Pierwszym krokiem powinien być tzw. „spis inwentarza” – należy sporządzić spis autoryzowanych urządzeń. Tutaj szczególnie mogą przydać się programy, które pozwalają na katalogowanie zasobów czy też analizę ruchu sieciowego w obrębie danych adresów IP. Trudno będzie nam rozpoznać intruza w firmowej sieci, jeśli nie będziemy wiedzieli, które konkretnie komputery wchodzą w skład wewnętrznego systemu.

Równie ważna jest ścisła konfiguracja poszczególnych urządzeń. Na komputerach biurowych nie powinno znajdować się więcej aplikacji, niż potrzebujemy do wykonywania codziennych obowiązków. Aktualizacje systemu powinny być przeprowadzane regularnie (oczywiście wraz z kontrolą, czy wszystko przebiegło sprawnie). Istotne jest także konfigurowanie routerów czy wszelkich przełączników. Hackerzy mogą wykorzystać fakt, że te elementy sprzętu są często słabiej zabezpieczone i w ten sposób dostać się do naszej sieci.

Jak zadbać o bezpieczeństwo danych w firmie?

Znakomitym rozwiązaniem, szczególnie jeśli praca bazuje na wrażliwych danych, jest korzystanie z programów umożliwiających szyfrowanie dysków komputerów. Alternatywą może być także przechowywanie danych na specjalnie przeznaczonych do tego serwerach lub w prywatnej chmurze firmowej. Równie istotne jest posiadanie możliwości backupu, który zapobiegnie utracie informacji – czy to w wyniku ataku z zewnątrz, czy też ludzkiego błędu.

- Advertisement -

Warto także pamiętać o kontroli dostępu. Należy dokładnie określić, który pracownik powinien mieć wgląd w dane. W przypadku odejścia pracownika z firmy, jego konto wraz z wszelkimi dostępami powinny zostać natychmiast zawieszone.

Zabezpieczanie sieci firmowej

Internet dla firm powinien iść w parze z całodobowym biurem obsługi, do którego obowiązków należy monitorowanie i wykrywanie ewentualnych zagrożeń, a następnie usuwanie ich. Częstą zmorą przedsiębiorców są tzw. ataki DDoS, które polegają na przeciążaniu zasobów serwera w taki sposób, by skorzystanie z danej strony lub usługi było niemożliwe. Przed atakami tego typu chroni usługa ANTY-DDoS, oferowana przez dostawcę usług biznesowych INEA. Nierzadko pojawia się także problem w postaci złośliwego oprogramowania.

Dlatego też firma powinna obowiązkowo posiadać wysokiej jakości programy antywirusowe, którymi należy skanować każdy plik pobierany z Internetu (nawet jeśli pochodzi z zaufanego źródła), a do tego programy czyszczące, takie jak Spyware Terminator bądź Spybot S&D, które potrafią wychwycić zagrożenia, jakich może nie wskazać antywirus.

Jaki Internet dla firm będzie najlepszy?

Internet dla firm powinien z pewnością charakteryzować się stabilnością, dużą szybkością oraz odpowiednią przepustowością. Dodatkowo dostawca, z którym podpisujemy umowę, powinien dać nam możliwość skorzystania z nadprogramowych usług, skrojonych na miarę potrzeb naszej działalności.

Dostawca INEA charakteryzuje się najszybszym Internetem w Polsce i oferuje stabilny światłowód symetryczny – dzięki temu łącze ma wysoką przepustowość, a prędkość pobierania i wysyłania danych jest taka sama. Wybierając Internet dla firm w INEA możemy liczyć także na:

  • usługę ANTY-DDoS – dostępną w trzech opcjach, która doskonale zabezpiecza przed konsekwencjami ataku DDoS;
  • możliwość przechowywania danych w chmurze Cloud INEA;
  • usługę backup, która pozwala tworzyć kopie zapasowe danych, więc ich odzyskanie nie sprawi najmniejszego problemu.
Udostępnij
- REKLAMA -