Strona główna Gospodarka

Gospodarka

- Reklama -

Najnowsze

Turcja: do 27 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi

Do 27 wzrosła liczba ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło w piątek turecką prowincję Izmir i grecką wyspę Somos. Według lokalnych władz rannych jest 800 osób. Wciąż nieznany jest los 40 mieszkańców kilku domów w Izmirze, które w piątek legły w gruzach.

Od poniedziałku ARiMR i KOWR nabędą rośliny niesprzedane z powodu zamknięcia cmentarzy

Od poniedziałku m.in. regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaoferują możliwość nabycia roślin, które nie zostały sprzedane w związku z zamknięciem cmentarzy. Na ten cel dla zostanie przekazane 180 mln zł - poinformowały na wspólnej konferencji wiceszefowe Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Trzaskowski apeluje do mieszkańców Warszawy: kupujcie chryzantemy, kupujcie znicze

Apeluję do wszystkich warszawianek i warszawiaków, kupujcie chryzantemy, kupujcie znicze - w tygodniu będzie można zrobić z nich użytek - powiedział w sobotę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, prosząc mieszkańców Warszawy o solidarność.

Białoruś: zatrzymania na proteście kobiet i niepełnosprawnych w Mińsku

Kilka osób zostało zatrzymanych w sobotę na akcji protestacyjnej w Mińsku – oświadczyła rzeczniczka mińskiej milicji Natalla Hanusiewicz. Tego dnia na ulice stolicy wyszły kobiety i osoby niepełnosprawne.

Białoruś: zatrzymania na proteście kobiet i niepełnosprawnych w Mińsku

Kilka osób zostało zatrzymanych w sobotę na akcji protestacyjnej w Mińsku – oświadczyła rzeczniczka mińskiej milicji Natalla Hanusiewicz. Tego dnia na ulice stolicy wyszły kobiety i osoby niepełnosprawne.

Gruzja: wyborcy zdecydują, czy do parlamentu wejdą mniejsze partie

W Gruzji trwają w sobotę wybory do parlamentu, w których uczestniczy 48 partii i dwa bloki. Wybory odbywają się według zmienionej w tym roku ordynacji wyborczej, która ma zwiększyć wielopartyjność w parlamencie, dotychczas zdominowanym przez dwie główne, rywalizujące ze sobą partie.

GIS uruchomił automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny

Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. Komunikat o objęciu kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia nadawany jest z numeru telefonu: +48-221-043-705 – poinformował w sobotę GIS.

Zmarł Sean Connery, najsłynniejszy odtwórca roli Jamesa Bonda

W wieku 90 lat zmarł Sean Connery, a właściwie sir Thomas Sean Connery, wybitny szkocki aktor i najsłynniejszy odtwórca roli Jamesa Bonda - podała w sobotę BBC.

Gowin: oczekuję opamiętania i pilnego przystąpienia do poważnej dyskusji i prac nad projektem prezydenta

Od wszystkich sił parlamentarnych oczekiwałbym opamiętania i pilnego przystąpienia do poważnej dyskusji i prac nad prezydenckim projektem dotyczącym zmian w ustawie o planowaniu rodziny – zaapelował w rozmowie z PAP wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Turcja: bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrósł do 25

Co najmniej 25 osób zginęło, a ponad 800 zostało rannych w trzęsieniu ziemi w prowincji Izmir w zachodniej Turcji - podała w sobotę rano turecka agencja ds. zarządzania sytuacjami kryzysowymi (AFAD).

Siarka dla „Naszego Dziennika”: nie możemy dopuścić, by strategia bioróżnorodności była dla nas skrajnie niekorzystna

Przy tworzeniu docelowej strategii bioróżnorodności będziemy musieli być bardzo czujni; nie można dopuścić, by był on dla nas skrajnie niekorzystny - powiedział w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.

Eurostat: w trzecim kwartale PKB Unii Europejskiej spadł o 3,9 proc.

W trzecim kwartale 2020 r. PKB w ujęciu rocznym w strefie euro spadł o 4,3 proc., a w całej Unii Europejskiej o 3,9 proc. - wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez unijny Eurostat.

Tauron: emisja obligacji doszła do skutku, objęto papiery za 1 mld zł

Tauron poinformował w piątek o dojściu do skutku emisji obligacji, w ramach których sprzedał papiery za 1 mld zł. Program przewidywał emisję obligacji do wartości 2 mld zł.

MAP: KGHM, Lotos, PKN Orlen, PKO BP, Tauron, TS, Węglokoks wybudują szpitale tymczasowe

KGHM, Lotos, PKN Orlen, PKO Bank Polski, Tauron, Totalizator Sportowy oraz Węglokoks wybudują szpitale tymczasowe dla osób chorych na COVID-19 - poinformowało w piątek Ministerstwo Aktywów Państwowych. Do akcji włączy się również BGK.

Technologia 5G

Telia wybiera firmę Ericsson na dostawcę 5G

Telia i Ericsson wdrożą sieć nowej generacji 5G na terytorium Szwecji i Estonii do 2025 roku. Partnerzy już wdrażają technologię 5G na całym terytorium Norwegii,...

Mniejsze miasta bardziej skorzystają na 5G, niż wielkie

Na nowych rozwiązaniach skorzystają nie tylko metropolie, lecz również mniejsze miejscowości; dzięki dostępności szybkich łączy internetowych staną się one atrakcyjniejsze - ocenił Piotr Mieczkowski...

Projekt rozporządzenia ws. sposobu obniżania zapasów obowiązkowych ropy i paliw

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało w piątek i przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia ws. szczegółowego sposobu obniżania ilości zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację budżetu na 2020 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę nowelizującą budżet państwa na 2020 r. - podała w piątek kancelaria prezydenta. Zgodnie z nowelizacją budżetu deficyt w tym roku został podniesiony z zerowego do 109,3 mld zł.

GUS: w II kwartale 513 tys. osób pracowało krócej niż zwykle, z tego 504 tys. z powodu COVID-19

W II kwartale 2020 roku 513 tys. osób pracowało krócej niż zwykle, z tego 504 tys. z powodu COVID-19 - podał w piątek GUS.

PLK podpisały umowę na odbudowę linii do lotniska Katowice

W ciągu najbliższych 28 miesięcy odbudowana ma zostać linia kolejowa Tarnowskie Góry – Zawiercie, biegnąca obok katowickiego lotniska. W piątek PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały wartą 812,1 mln zł brutto umowę na wykonanie inwestycji z konsorcjum Track Tec Construction, Infrakol i PBIiK.

Redakcja poleca

TEOS Manage – system, który wyznacza kierunek

Trudno będzie znaleźć osobę, która nie miała do czynienia z jakimś urządzeniem marki Sony. Firma dała się poznać jako dostawca wielu grup produktowych. Proponuje...

HPE zbuduje superkomputer LUMI za 160 mln dol

Firma Hewlett Packard Enterprise (HPE) ogłosiła uzyskanie kontraktu o wartości ponad 160 milionów dolarów od European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU) na...

UE pracuje nad definicją dominacji rynkowej firm technologicznych

Komisja Europejska opracowuje kryteria definiujące dominację rynkową BigTech. Pozwolą one na stworzenie "czarnej listy" największych firm technologicznych, które objęte miałyby zostać dodatkowymi przepisami antymonopolowymi. Chodzi m.in. o Google'a i Facebooka.

UTK: koleją we wrześniu podróżowało o 25 proc. pasażerów mniej niż rok temu

We wrześniu koleją podróżowało 21,6 mln pasażerów, to o 25 proc. mniej niż przed rokiem - poinformował w piątek Urząd Transportu Kolejowego (UTK). Dodano, że wynik przewozowy za pierwsze trzy kwartały tego roku jest niższy o 33 proc. w porównaniu z tym samym okresem sprzed epidemii.

Ekonomista: uratowane życie ludzkie podczas epidemii kosztowało 6 mln euro

Ekonomista Patrick Artus podjął próbę oszacowania „ceny" życia ludzkiego w czasie epidemii koronawirusa w porównaniu ze stratami bogactwa narodowego, które powodują środki osłonowe, mające to życie chronić. Z jego obliczeń wynika, że na jednego ocalonego państwo wydało 6 mln euro.

KRD: zadłużenie firm z branży organizacji spotkań i wydarzeń wzrosło do 16,6 mln zł

Zadłużenie firm organizujących konferencje, kongresy i wyjazdy biznesowe wzrosło od początku roku dwukrotnie do 16,6 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Według analityków problemem branży są nieuregulowane przez kontrahentów płatności przekraczające 42 mln zł.

Wzrosty na Wall Street, odreagowanie po ogromnej wyprzedaży

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty i odreagowanie po ogromnej wyprzedaży z kilku ostatnich dni. Na rynkach zapanował pozytywny sentyment po lepszym od oczekiwań odczycie PKB za III kw. i liczbie nowych bezrobotnych w USA, a także po zapowiedzi dalszej stymulacji monetarnej przez EBC.

Gowin chce, aby RDS wypracowała wspólne stanowisko dot. uniknięcia lockdownu

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii chce, by przedsiębiorcy oraz związki zawodowe działające w Radzie Dialogu Społecznego wypracowały wspólne stanowisko ws. uniknięcia zamrożenia gospodarki - poinformowało w czwartek MRPiT.

MF opublikowało projekt dostosowania przepisów do tzw. Pakietu VAT e-commerce

Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji projekt zmiany ustawy o VAT, wprowadzający unijne przepisy tzw. Pakietu VAT e-commerce. Chodzi m. in. o uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami (B2C).

MRPiT: turyści złożyli ponad 66 tys. wniosków o rekompensaty na 205 mln zł

Turyści złożyli ponad 66 tys. wniosków na ponad 205 mln zł o rekompensaty za wycieczki, które nie odbyły się w zw. z COVID-19 - poinformował w czwartek resort rozwoju, pracy i technologii. Z kolei wnioski o pomoc złożone przez organizatorów turystycznych maja wartość ok. 210 mln zł.

MRPiT: kierownictwo resortu przeprowadziło konsultacje z branżą targową

Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów jest na liście sektorów, dla których pomoc przewiduje tzw. tarcza branżowa – mówił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas czwartkowych konsultacji kierownictwa resortu z branżą targową.

Akcjonariusze Energi zdecydowali o wycofaniu akcji spółki z warszawskiej giełdy

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Energi podjęło w czwartek decyzje o wycofaniu akcji spółki z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych. Chodzi o 269 mln 139 tys. 114 akcji, czyli 48,15 proc. wszystkich.

2,5 mld zł na program poprawiający bezpieczeństwo ruchu drogowego na drogach krajowych GDDKiA

2,5 mld zł z Krajowego Funduszu Drogowego zostanie przeznaczone na Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024 - podał resort infrastruktury. Właśnie rozpoczynają się konsultacje publiczne programu, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach zarządzanych przez GDDKiA.
- Reklama -
- Reklama -
Używamy plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.
Używamy plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.