Ad image

Kredyt hipoteczny – czy warto spłacić go wcześniej?

Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit 6 min czytania

Kredyt hipoteczny może okazać się bardzo dobrą możliwością finansowania naszej wymarzonej nieruchomości. Czasami jednak zaczyna nam się lepiej powodzić, a na naszym koncie pojawiają się znaczące ilości gotówki. Dlatego też dzisiaj podpowiemy Ci, czy w takiej sytuacji opłaci nam się spłacić wcześniej zaciągnięte zobowiązanie.

Kredyt hipoteczny – co to jest?

„Kredyt hipoteczny udzielany jest pod zastaw hipoteki danej nieruchomości. Oznacza to, że pożyczone przez Ciebie pieniądze zostaną zabezpieczone przez dopisanie banku do ksiąg wieczystych, a w przypadku niespłacenia kredytu to właśnie wierzyciel będzie mógł wystąpić o jej przejęcie” – wyjaśnia analityk finansowy z https://www.aasadlabiznesu.pl/

Nie musisz jednak obawiać się, że bank nagle zabierze Ci wymarzony dom. Wprost przeciwnie – wierzyciel nawet tego nie chce, ponieważ przejęcie hipoteki oznacza dla niego więcej problemów niż korzyści. Dlatego też nie musisz się o nic martwić, dopóki regularnie spłacasz wszystkie raty. To właśnie w tym celu bank jeszcze przed udzieleniem kredytu hipotecznego sprawdzi, jak kształtuje się Twoja zdolność kredytowa. Aby ją poznać, analitycy bankowi wezmą pod uwagę wszystkie Twoje dochody oraz już istniejące zobowiązania, a następnie na jej podstawie wyliczą, ile maksymalnie może wynieść wysokość pożyczonych Ci pieniędzy.

Swoje możliwości finansowe jesteś w stanie sprawdzić na własną rękę. Pomoże Ci w tym celu kalkulator zdolności kredytowej, jaki można znaleźć na wielu popularnych stronach internetowych.

Kalkulator kredytu hipotecznego – do czego służy?

Głównym zadaniem, jakie spełnia kalkulator hipoteczny, jest możliwość oszacowania, jaką posiadasz zdolność finansową. Dzięki niemu jeszcze przed wizytą w banku dowiesz się, na jaką kwotę pożyczki możesz liczyć.

Internetowy Kalkulator kredytu bierze pod uwagę takie same czynniki jak bankowi analitycy, co pozwala Ci obiektywnie ocenić swoją zdolność kredytową. Korzystanie z niego jest także całkowicie darmowe. Co więcej, na stronie niektórych banków możesz znaleźć ich własne narzędzia, które wszystkie swoje obliczenia opierają na aktualnej ofercie danego banku.

Nie zdziw się, jednak jeśli wynik, który otrzymasz przez kalkulator kredytowy, będzie różnił się od wyliczeń banku. Jak zaraz sam się przekonasz, analitycy bankowi do swoich obliczeń biorą pod uwagę ogromne ilości danych, których nie uwzględniają internetowe kalkulatory.

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zdolność kredytowa jest niezwykle ważnym czynnikiem. To właśnie od niej zależy, czy bank będzie chciał udzielić Ci finansowania.

Czym zatem jest zdolność kredytowa? To nic innego jak wnikliwa analiza, której celem jest przewidzenie, czy będziesz w stanie regularnie spłacać raty zaciągniętego kredytu. Obliczana jest na podstawie Twoich dochodów, zaciągniętych przez Ciebie długów oraz historii ich spłat. Nie są to jednak jedyne czynniki – bank poprosi Cię również o podanie Twojego wieku, a także ujawnienie wszystkich źródeł dochodów. Zostaniesz również zapytany o koszty Twojego życia oraz Twoje dalsze plany zawodowe. Jeśli jesteś w związku małżeńskim lub partnerskim, to takiej samej analizie zostanie poddany Twój życiowy partner lub partnerka.

Kiedy zaczyna się spłacać kredyt hipoteczny?

Tak naprawdę wszystko zależy od podpisanej umowy. Niektóre banki oferują kilkunastomiesięczne odroczenie spłaty pierwszej raty, podczas gdy inne już w pierwszym miesiącu wymagają zapłaty pierwszej transzy zobowiązania.

Pamiętaj jednak, że wszelkie „wakacje od spłat” bank odbije sobie w przyszłości. Oznacza to również, że dużo później zaczniesz spłacać zaciągnięty dług, do którego co miesiąc doliczane są zawarte w umowie odsetki.

Czy kredyt hipoteczny można spłacić wcześniej?

„Wcześniejsza spłata zobowiązania zawsze jest możliwa, ponieważ gwarantuje ją tak zwana ustawa o kredycie hipotecznym. Niestety, często wiąże się to z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. Muszą jednak być one wyraźnie wymienione w umowie kredytowej” – tłumaczy specjalista z Aasa dla Biznesu.

Bank na Twoje życzenie musi przygotować Ci specjalny kosztorys, w którym zostaną zawarte wszystkie prowizje nakładane na Ciebie za wcześniejszą spłatę zobowiązania.

Czy warto spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Przedwczesna spłata kredytu hipotecznego zapewni Ci ogromny komfort psychiczny, ponieważ nieruchomość w końcu stanie się Twoja i tylko Twoja. Nie będziesz już musiał się martwić: „a co, gdyby…” ani pamiętać o zapłaceniu comiesięcznej raty. Przestanie także na Tobie ciążyć obowiązek tłumaczenia się przed bankiem z wszelkich modyfikacji dokonanych na terenie posesji. Ułatwi to też ewentualną sprzedaż nieruchomości – w jej hipotece będą widnieć tylko Twoje dane osobowe, a bank zostanie z niej wykreślony. Musisz jednak liczyć się ze sporymi kosztami.

Załóżmy, że kilka lat temu, wziąłeś 20-letni kredyt na mieszkanie, który chcesz teraz całkowicie spłacić. Jeśli Twoja decyzja jest ostateczna, to poinformuj o tym bank. Jego pracownik w ciągu kilku dni powinien przygotować Ci specjalne zestawienie, w którym zobaczysz łączne koszty przedwczesnej spłaty zadłużenia.

A jeśli jeszcze się wahasz, to spróbuj najpierw przeliczyć sobie pozostały Ci do spłaty kredyt hipoteczny. Kalkulator finansowy, który znajdziesz na wielu stronach internetowych, pomoże Ci uwzględnić wszystkie informacje i oszacować, czy przedwczesna spłata jest w ogóle opłacalna.

Artykuł sponsorowany