Kredyt przez Internet – warunki i wymagania

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
4 min

Bardzo wiele skrajnie różnych od siebie spraw można obecnie załatwić za pośrednictwem Internetu. Nikogo już nie dziwi, że da się nawet zaciągnąć kredyt przez Internet. Co prawda najczęściej pożyczanie przez Internet kojarzy się z chwilówkami, ale i kredyt bankowy można w ten sposób otrzymać. Banki, aby nie tracić klientów, zaczęły oferować nowe rozwiązania, które mają zapewniać wygodę obu stronom. Złożenie wniosku jest więc dzisiaj o wiele łatwiejsze niż choćby 5 lat temu.

Kto udziela kredytów online?

Nie wszystkie banki dają możliwość złożenia wniosku o kredyt online i załatwienia wszystkich formalności drogą internetową. Jednak można mieć pewność, że za kredytami przez Internet naprawdę stoją banki. Tylko one mają bowiem prawo udzielać kredytów. Także oferty zakupów na raty w sklepach online to kredyty bankowe.

Tutaj najczęściej wystarczy wypełnić wniosek o kredyt przez Internet, a później oczekiwać na odpowiedź banku. Często zdarza się, że pracownik oddzwania, aby zweryfikować pewne informacje. Kiedy jednak taki kredyt przez Internet zostanie przyznany, sama umowa zostanie zawarta zdalnie, a pieniądze kredytodawca przeleje na wskazane we wniosku konto bankowe.

Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba iść do oddziału banku, w którym zawsze są duże kolejki. Nawet gdy umówimy się z pracownikiem banku na konkretną godzinę, może się okazać, że wyjdziemy z oddziału po kilku kolejnych. Pożyczanie przez Internet daje nam po pierwsze anonimowość, a po drugie oszczędność czasu.

Standardowe wymagania banków

Składanie wniosku o kredyt przez Internet nie zmienia wymagań banków. Jest to tylko wygodniejsza dla klienta forma. Podczas wypełniania wniosku trzeba tak samo podać szczegółowo informacje osobowe, dane finansowe, w tym dochody potwierdzone stosownym dokumentem, oraz wydatki, w tym aktywne zobowiązania finansowe, a także tzw. koszty życia w skali miesiąca. Na tej podstawie wyliczana jest zdolność kredytowa.

- Advertisement -

Banki zawsze sprawdzają też wiarygodność klienta. Obowiązkowo muszą sprawdzać Bankowy Rejestr oraz bazę Biura Informacji Kredytowej. Bardzo często sprawdzana jest też baza Krajowego Rejestru Dłużników. Dzięki informacjom z tych baz pracownik banku ma obraz tego, jakim klientem jest dana osoba i czy spłaca zobowiązania na czas. Wystarczy jeden negatywny wpis w bazie bankowej, aby stracić szansę na kredyt.

Jeśli nie kredyt, to co?

Może się zdarzyć, że wniosek o kredyt zostanie odrzucony. Przyczyn jest bardzo dużo, zatem warto zwrócić się do banku o informację, dlaczego tak się stało. Jeśli jednak okaże się, że problemem jest zdolność albo wiarygodność kredytowa, to niestety nie ma co liczyć na kredyt w banku. Pozostają instytucji pozabankowe.

Firmy pożyczkowe udzielają nie tylko pożyczek na 30 dni, ale też pożyczek długoterminowych do spłaty w ratach przez wiele miesięcy – podobnie jak banki. Przy czym w parabankach, mimo że formalności wyglądają podobnie, po pierwsze akceptowane są dochody z różnych źródeł, nawet umowy o dzieło, a po drugie każdy wniosek sprawdzany jest indywidualnie. Nawet osoby, które mają stare wpisy w BIK, mogą liczyć na sprawdzenie swojej wiarygodności od nowa i być może pozytywną decyzję o udzieleniu pożyczki

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -