Microsoft pod lupą Komisji Europejskiej. Czy gigant z Redmond naruszył przepisy antymonopolowe?

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
2 min

Unia Europejska (UE) ogłosiła, że wszczęła dochodzenie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Koncern technologiczny jest teraz na celowniku regulatorów z powodu zintegrowania aplikacji do przesyłania wiadomości i wideokonferencji Teams z pakietem oprogramowania Office. Czy taki krok, mający na celu zwiększenie produktywności, daje gigantowi z Redmond niesprawiedliwą przewagę nad konkurencją?

Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie tą sytuacją i określiła swoje dochodzenie jako “priorytetowe”. Wszystko zaczęło się od skargi złożonej w 2020 roku przez firmę Slack Technologies, twórcę popularnej aplikacji do komunikacji w miejscu pracy.

Właściciel Slacka, Salesforce, oskarżał Microsoft o nadużywanie swojej dominacji na rynku w celu wyeliminowania konkurencji – nielegalnie powiązując Teams z pakietem Office, który obejmuje Word, Excel i Outlook. Oskarżenia te, jeśli potwierdzone, mogłyby stanowić naruszenie prawa UE.

“Zdalne narzędzia komunikacji i współpracy, takie jak Teams, stały się niezbędne dla wielu firm w Europie. Musimy zatem zapewnić konkurencyjność rynków tych produktów. Dlatego badamy, czy powiązanie przez Microsoft pakietów produktywności z Teams może naruszać unijne reguły konkurencji.”powiedziała Margrethe Vestager, unijna komisarz.

- Advertisement -

Microsoft, odpowiadając na te zarzuty, wyraził szacunek dla “pracy Komisji Europejskiej w tej sprawie” i zapewnił, że będzie “kontynuować współpracę z Komisją i pozostanie zaangażowany w znajdowanie rozwiązań, które rozwiążą  jej obawy”.

Niedawno niemiecka firma wideokonferencyjna alfaview również dołączyła do skarg przeciwko Microsoft Teams, twierdząc, że połączenie narzędzi daje amerykańskiemu gigantowi technologicznemu niezrównaną przewagę konkurencyjną.

Europa jest liderem w wprowadzaniu kontroli nad gigantami technologicznymi, lecz Microsoft do tej pory z powodzeniem odpierał takie zarzuty. Przypomnijmy, że UE zatwierdziła plan Microsoftu na zakup firmy do gier wideo Activision Blizzard za 69 miliardów dolarów, a także firmy Zenimax i Nuance, po oferowaniu koncesji, takich jak automatyczne licencje na popularne tytuły gier.

Dochodzenie trwa i w żaden sposób nie przesądzono o jego wyniku. Jedno jest pewne – regulacje antymonopolowe stają się coraz bardziej istotnym elementem krajobrazu technologicznego, szczególnie w Europie.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -