Mieć oczy szeroko otwarte, czyli o cyberprzestępczości słów kilka

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit 4 min
4 min

Co jest podstawą bezpiecznego korzystania z sieci? Jakim zagrożeniom obecnie musimy stawić czoła? I czy w ogóle możliwa jest skuteczna ochrona przed cyberprzestępcami? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielił Piotr Dudek, Regional Director Eastern Europe marki NETGEAR.

PIOTR DUDEK
Piotr Dudek

BrandsIT: Jak to jest z tą cyberprzestępczością – jedni mówią, że rośnie, inni zaś, że maleje?

Piotr Dudek: Pewne jest to, że cyberprzestępczość jest zmorą naszych czasów. Natomiast w moim odczuciu trudno jednoznacznie ocenić, czy ta forma przestępczości rośnie bądź maleje – a to dlatego, że zwyczajnie brakuje takiego narzędzia, które mierzyłoby jej skalę. Oczywiście możemy sięgać po między innymi policyjne statystyki, ale generalnie w Polsce nie mierzy się niestety skali cyberprzestępczości.

Wobec tego inaczej – jakie są aktualnie największe zagrożenia, czyhające na użytkownika w sieci?

PD: Z pewnością do takich należy pishing, malware i ransomware – czyli mówiąc krótko wszystkie te, gdzie najsłabszym ogniwem jest sam użytkownik, podający chociażby nierzadko w treści wiadomości swoje loginy czy hasła. Wystarczy zainfekowany mail lub też spreparowana strona aby wyłudzić dane logowania bądź też zainfekować komputer oprogramowaniem umożliwiającym hakerom przejęcie nad nim kontroli.

Mówiąc o cyberprzestępczości nie możemy także zapominać o urządzeniach mobilnych.

PD: Oczywiście. Jak wynika z tegorocznego Polskiego Barometru Cyberbezpieczeństwa Społecznego przeszło 90 proc. Polaków posiada telefony komórkowe. Co ciekawe, niewielu użytkowników jest jednak świadomych zagrożeń – wychodzi na to, że jedynie 6 proc. posiadaczy smartfonów zabezpiecza swoje aparaty oprogramowaniem antywirusowym. Przy blisko 10 milionach polskich użytkowników, korzystających z telefonów do obsługi swojego rachunku bankowego, owa niewiedza bardzo niepokoi.

Czy można się zatem przed tymi zagrożeniami jakoś uchronić?

PD: Walka z cyberprzestępczością jest szalenie trudna – prawda jest bowiem taka, że nawet najbardziej zaawansowany użytkownik zawsze będzie o krok za cyberprzestępcami. Jednak podstawą do ochrony jest tu niewątpliwie zaktualizowane oprogramowanie oraz sięganie po najnowsze wersje przeglądarek. Użytkownicy bardzo często pomijają aktualizacje – to naprawdę duży błąd. Oprócz tego ważna jest także instalacja i także wspomniana już aktualizacja programu antywirusowego.

Ale wydaje się, że i tak hakerzy znajdują coraz to nowe sposoby na wszelkie ataki.

PD: To prawda. Coraz częściej i chętniej „sięgają” po takie urządzenia, jak termostaty, lampy, gniazdka czy kamery, co może doprowadzić do nieautoryzowanego dostępu, kradzieży danych lub złośliwych ataków. Stąd naprawdę warto sięgnąć po taką aplikację bądź urządzenie, które będzie monitorowało ruch w sieci – i to w czasie rzeczywistym. W naszym odczuciu tylko taka forma ochrony ma sens, dlatego nie wahaliśmy się, gdy w tle pojawiła się możliwość współpracy z marką Bitdefender. Tak oto powstała chociażby usługa NETGEAR Armor. Mówiąc krótko postawiliśmy na takie rozwiązanie dla użytkownika, które nie tylko będzie aktywnie chroniło go przed cyberzagrożeniami – nawet gdy jest poza domem czy biurem – lecz również będzie sprawdzało otwarte porty, siłę haseł, wersje oprogramowania sprzętowego oraz inne potencjalne słabe punkty.

Ale mimo wszystko i sam użytkownik musi mieć oczy szeroko otwarte.

PD: Kolokwialnie mówiąc tak. Ale w tym miejscu należy podkreślić jeszcze jedno – warto, aby usługi jak chociażby Armor szły w parze z edukacją samego użytkownika. Bo chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że żaden obszar przestępczości nie zmienia się tak szybko, jak cyberprzestępczość. Dodatkowo, potrzebne są także nowe metody do walki z cyberprzestępcami oraz nowe rozwiązania prawne, które sprawią, że owa walka będzie bardziej skuteczna.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz