mObywatel w końcu w PKP

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej, w telefonie komórkowym mamy dostęp do wszystkich danych z dowodu osobistego (łącznie ze zdjęciem). To niejako wirtualny portfel, w którym trzymamy dokumenty. Jakie? Po pierwsze – odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, czyli mTożsamość.

Dzięki niej można wylegitymować się we wszystkich tych sytuacjach, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport, np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w siłowniach, przychodniach, hotelach, czy przy odbieraniu karty wyborczej. Od 23 kwietnia nie musimy też mieć dowodu osobistego, by odebrać list polecony.

Niestety, wiele osób, które liczyły na skorzystanie z możliwości aplikacji w PKP Intercity, nie mogły tego uczynić, gdyż regulamin przewoźnika nie przewidywał takiej opcji. Na szczęście, przynajmniej w przypadku PKP Intercity, utrudnienia te dobiegły końca, a pasażerowie mogą legitymować się za pomocą mTożsamości.

Pasażerowie, którzy są użytkownikami naszej aplikacji od dawna czekali na ten moment – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas wtorkowej konferencji. – Mamy nadzieję, że za przykładem PKP Intercity pójdą inne firmy kolejowe i nie tylko. Polacy coraz chętniej korzystają z nowych technologii i oczekują, że będą mogli z nich korzystać wszędzie tam, gdzie to możliwe – dodał szef MC.

Jak to będzie wyglądało w pociągu? Podczas kontroli biletów pracownik drużyny konduktorskiej będzie sprawdzać, czy imię i nazwisko na bilecie jest zgodne z danymi w wyświetlonej na ekranie smartfona aplikacji. Takie same zasady będą obowiązywać przy odbiorze przesyłek konduktorskich i bagażu z przechowalni.

Z aplikacji mObywatel mogą korzystać właściciele telefonów z systemami Android i iOS. Aby ją uruchomić konieczny jest Profil Zaufany.

- Advertisement -

Poza mTożsamością, czyli odzwierciedleniem danych z dowodu osobistego, mObywatel to m.in. mPojazd. Niestety, usługa jest obecnie dostępna dla właścicieli telefonów z systemem Android.

mPojazd to odzwierciedlenie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Usługa pokazuje m.in. informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Poza tym, dużym ułatwieniem jest to,  że aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.

W mPojeździe znajdują się także dane pojazdu: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Aplikacja zawiera również usługę mLegitymacja. To legitymacja szkolna w telefonie, która, podobnie jak papierowa, poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek.

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla w komunikacie, że aplikacja mObywatel nie zastępuje dowodu osobistego. Obywatele mają obowiązek mieć ważny dowód osobisty, jednak nie mają obowiązku noszenia go przy sobie. Wówczas przydatna może się okazać aplikacja mObywatel.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -