Ad image

Moda korzysta z nauki i technologii. Japoński projektant zaprezentował ubrania malowane światłem

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit 2 min

Nie milkną echa wczorajszego pokazu mody marki Anrealage. A wszystko przez  zastosowanie technologii i nauki w modzie. W Théâtre de la Madeleine japoński projektant Kunihiko Morinaga zaprezentował fotochromowe materiały, na których kolory i wzory nanoszone są za pomocą lamp UV, dzięki czemu widownia mogła zaobserwować, jak materiały, z białych tkanin, nabierają pastelowych barw w zaledwie kilkadziesiąt sekund.

Kunihiko Morinaga już od 10 lat pracuje nad barwieniem materiałów światłem. W tym czasie nawiązał współpracę m.in. z Fendi. Na wczorajszym pokazie projektant zaprezentował najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie. M.in. zastosowano nowy sprzęt i materiały. Jak zaznaczył sam projektant, po raz pierwszy z sukcesem zintegrował technologię barwienia światłem UV z takimi materiałami, jak sztuczne futro, aksamit, koronka, żakardy i satyna. Dodał także, że po raz pierwszy jest w stanie stworzyć zmieniające się odcienie żółtego, czerwonego i fioletowego.

Morinaga pokusił się o zaprezentowanie procesu barwienia przed widownią. Modelki miały na sobie białe stroje, w tym płaszcze. Na scenie modelki stały obok siebie, podczas gdy lampy UV, umieszczone przed nimi, przesuwały się góra/dół “malując” ubrania. Co ciekawe, materiały wykorzystywane przez Morinaga reagują także na światło słoneczne.

W ostatnim czasie moda coraz częściej sięga po rozwiązania wykorzystujące innowacyjne materiały i technologie. Poza działalnością Morinaga, słynny jest także pokaz Coperni na sezon wiosna/lato 2023, podczas którego niemalże naga Bella Hadid została na oczach widowni “ubrana” w sukienkę za pomocą pistoletu natryskowego.

Technologia i nauka bardzo chętnie są wykorzystywane przez projektantów, którzy dzięki innowacyjnemu podejściu do mody mogą się wyróżnić nie tylko wzorami i tredsetterowymi krojami, ale także zaskakującym podejściem do procesu tworzenia ubrań.