Oferty lokat — czym się różnią, na co zwrócić uwagę?

5 min

Lokaty to popularny sposób na ochronę oszczędności przed inflacją. Przed podjęciem decyzji o tym, gdzie, w jakiej formie i na jak długo zdeponować kapitał, warto porównać dostępne na rynku oferty. W jaki sposób wybrać tę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb i możliwości? W tym artykule dowiesz się, jakie są różnice między poszczególnymi lokatami i co powinno zwrócić Twoją uwagę przed wybraniem oferty banku.

Mimo że sama lokata jest nieskomplikowaną formą oszczędzania, oferty dostępnych na rynku lokat znacząco się różnią. Przed podjęciem decyzji sprawdź, jakie rodzaje depozytów funkcjonują aktualnie na rynku finansowym. Dzięki temu wybierzesz taką, która najlepiej odpowiada na Twoje potrzeby i możliwości oraz zapewnia najwyższe zyski.

Lokata terminowa – czym jest?

REKLAMA

 

Lokata terminowa jest podstawowym produktem depozytowym. Lokaty terminowe różnią się specyfiką, okresem trwania umowy (od miesiąca do kilkudziesięciu) oraz wysokością oprocentowania (oscylująca wokół kilku procent). W zależności od długości trwania okresu lokacyjnego można wyróżnić lokaty krótkoterminowe (trwające do 12 miesięcy) lub długoterminowe (trwające powyżej 12 miesięcy).

Lokata rentierska, strukturyzowana lub dynamiczna

Tę grupę lokat wyróżnia wyższy pułap wpłaty czy większa dynamika. Lokata rentierska przeznaczona jest dla klientów, którzy dysponują największym kapitałem. Wyróżnia ją niższe niż w przypadku tradycyjnych lokat oprocentowanie, w zamian za możliwość wypłaty odsetek od oszczędności przed zakończeniem umowy. Na lokatę strukturyzowaną składają się dwa elementy: kapitał początkowy i część operacyjna. Charakteryzują ją ochrona części kapitału przez określony czas trwania oraz element inwestycyjny, który może przynieść dodatkowe zyski. Lokatę dynamiczną wyróżnia zmienne oprocentowanie. Może przybrać dwie formy: lokaty progresywnej, w której oprocentowanie rośnie równolegle do upływu czasu, oraz takiej, w której oprocentowanie spada.

Lokata automatyczna, negocjowana

To rodzaje umów z bankiem wykraczających poza standardowe oferty lokat. W lokacie automatycznej zgadzasz się, aby ustalona na koncie nadwyżka automatycznie, bez Twojej ingerencji trafiała na konto lokaty. Z kolei gdy już jesteś wiarygodnym klientem banku i dysponujesz dużymi środkami, możesz wynegocjować lepsze oprocentowanie lokaty terminowej.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem oferty lokaty?

Wybierając lokatę, nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów. Aby znaleźć produkt, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania, porównaj oferty banków, biorąc pod uwagę kilka aspektów. Na co zwrócić uwagę?

Do podstawowych wyróżników proponowanych przez banki ofert lokat należą:

  • Czas, czyli jak długo trwa depozyt. Przez cały okres trwania lokaty Twoje pieniądze będą dla Ciebie niedostępne, a ich wcześniejsza wypłata będzie skutkować utratą wszystkich lub lwiej części odsetek. Zanim zdecydujesz, na jak długo chcesz zawrzeć umowę, zastanów się, na jaki okres jesteś w stanie zamrozić kapitał.
  • Wysokość oprocentowania. Porównaj, jakie odsetki z kapitału proponują konkurencyjne banki przy takim samym okresie depozytu i identycznej kwocie.
  • Limity, czyli ograniczenia kwotowe. Im więcej wpłacisz na lokatę — tym większe odsetki od banku otrzymasz. Banki pozwalają zdeponować środki już od kilkuset złotych, a najlepiej oprocentowane są kwoty w określonych w ofercie przedziałach.
  • Promocyjne warunki oprocentowania. Mogą na nie liczyć przede wszystkim aktualni klienci banku oraz osoby, które deponują nowe środki finansowe (lokata na nowe środki).
  • Kapitalizacja, czyli częstotliwość naliczania odsetek. Najpopularniejszym wariantem jest kapitalizacja jednorazowa, przypadająca na koniec trwania umowy. Najatrakcyjniejsze z ofert to takie, w których banki na bieżąco dopisują odsetki do zdeponowanego kapitału, co przekłada się na wyższy zysk.
  • Forma obsługi, czyli sposób, w jaki korzystasz z produktu. Większość lokat dostępnych na rynku założysz bez wychodzenia z domu. To tak zwane e-lokaty lub lokaty przez internet. Istnieją też oferty adresowane wyłącznie do użytkowników aplikacji bankowych lub te, z których skorzystasz tylko w placówce banku.

Lokata to najlepszy sposób na to, aby nawet najmniejszy kapitał pracował na siebie. Jeśli dysponujesz większymi środkami, w dobie inflacji to jeden z najrozsądniejszych sposobów, aby uchronić swoje oszczędności przed utratą wartości.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródło:

https://www.bankier.pl/smart/co-to-jest-lokata-bankowa-jak-wybrac-najlepsza-lokate-bankowa

Artykuł sponsorowany