Ogniwa fotowoltaiczne typu PERC. Czy zdominują rynek modułów fotowoltaicznych?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
2 min

Poprawa wydajności ogniw słonecznych jest stałym celem producentów modułów fotowoltaicznych, pozwalającym na ciągłe obniżanie kosztów fotowoltaiki. Aby przekroczyć 20% – ową sprawność, czyli osiągnąć 20% – owy współczynnik sprawności konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, wprowadzono do produkcji ogniwa wykonane w technologii PERC (Passivated Emitter and Rear Cell), co można przetłumaczyć jako technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa.

Ogniwa PERC

Od 2014 r. rośnie udział technologii PERC w produkcji modułów fotowoltaicznych, dzięki czemu PERC staje się technologią dominującą. Dzięki zastosowaniu przemieszczonego dielektrycznie tylnego metalowego odbłyśnika, zwiększono odbicia fotonów od tylnej powierzchni. Warstwa odbija każde światło docierające do niej, które nie wygenerowało elektronu, z powrotem w głąb ogniwa, co umożliwia fotonom wybicie elektronu walencyjnego. Technologia PERC pozwala zatem na ulepszenie procesu wychwytywania promieniowania słonecznego i zoptymalizowanie gromadzenia elektronów.

fotowoltaika

- Advertisement -

fotowoltaika

 

Porównanie klasycznego ogniwa i ogniwa PERC

fotowoltaika

Jak szacują znawcy rynku fotowoltaiki, co zresztą obserwujemy na co dzień, technologia PERC zdominuje rynek modułów fotowoltaicznych.

Ze względu na wyższe poziomy domieszkowania, powszechnie stosowane w komórkach PERC, obserwuje się negatywny wpływ LID (Light Induced Degradation). Jest to zjawisko szybkiej, krótkotrwałej degradacji pod wpływem padającego na ogniwo promieniowania słonecznego. Zjawisko to jest spowodowane zanieczyszczeniem krzemu atomami tlenu, który wiąże wprowadzony do płytek krzemowych bor. Ważne jest upewnienie się, że dostarczane moduły posiadają certyfikat zgodny z IEC TS 62804 na odporność na PID (Potential Induced Degradation) oraz że istnieje zapewnienie producenta co do spójności przy doborze materiałów i procesów, dających pewność, że moduły są wolne od PID.

Więcej informacji dotyczących nowych rozwiązań w zakresie fotowoltaiki można poznać podczas kursu Instalatora OZE (https://www.oszomega.pl/oze/).

Udostępnij
- REKLAMA -