Pamięć nieulotna, czyli trwały i ekonomiczny sposób na przyspieszenie biznesu

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
12 min

Dane to współczesna ropa naftowa – napędzają całą światową gospodarkę. Kto ma do nich dostęp, wie gdzie i jak je pozyskiwać oraz przetwarzać, widzi więcej, dostrzega to, co dla innych pozostaje niewidoczne i może dominować i błyskawicznie się bogacić. Żeby taki scenariusz mógł się zrealizować potrzebna jest jednak odpowiednia technologia. Co to znaczy „odpowiednia”? Przede wszystkim jak najszybsza i względnie tania. Taka jest właśnie pamięć Intel Optane DC Persistent Memory.

Eksplozja danych to nie mit. Każdy z nas codziennie generuje ogromne ilości danych a przecież nie jesteśmy jedyni – są jeszcze maszyny, czujniki i coraz śmielej wkraczająca do naszej rzeczywistości sztuczna inteligencja. Z biznesowego punktu widzenia dane to czyste złoto. Gromadząc dane i analizując je można lepiej rozumieć przeszłość, podejmować decyzje dotyczące teraźniejszości a nawet – i to całkiem skutecznie – przewidywać przyszłość. Nie trzeba tłumaczyć, że jeśli dysponujemy taką precyzyjną wiedzą na temat otoczenia w jakim działamy, konkurowanie jest znacznie łatwiejsze. Co więcej, jeśli mamy przewagę na tym polu, jesteśmy w stanie szybko, skutecznie i trwale budować przewagę na rynku. Właśnie dlatego dostawcy technologii IT inwestują ogromne środki w prace badawczo rozwojowe skoncentrowane wokół danych – ich gromadzenia, przechowywania, przetwarzania i analizowania.

Zapotrzebowanie na tego typu nowoczesne narzędzia jest ogromne. Każdy biznes, który na poważnie chce wykorzystywać dane do osiągania sukcesu, mu zmierzyć się przede wszystkim z dynamicznie powiększającymi się zbiorami danych. Następnie z oceanów danych trzeba wyławiać te, które mają znaczenie – przy tym czasem trudno nawet przewidzieć, jakie dane mogą stanowić o przełomie w jakiejś dziedzinie. Wreszcie kluczowe staje się zapewnienie szybkiego dostępu do danych. W dzisiejszym stale przyspieszającym świecie informacja potrzebna jest tu i teraz. Jutro przydaje się już najczęściej historykom. A tempo wzrasta: coraz częściej liczą się nie dni, ale godziny czy minuty. Menedżerowie muszą coraz szybciej podejmować decyzje i oczekują informacji a nawet rekomendacji w czasie rzeczywistym.

„Policzono, że obecnie na świecie mamy około 44ZB danych. Co ciekawe, trzy lata temu było ich aż trzykrotnie mniej. Przyrostowi danych na świecie nie towarzyszy niestety odpowiedni wzrost mocy obliczeniowych naszych systemów przetwarzania. To m.in. ten dynamiczny wzrost danych, a nawet można powiedzieć ich eksplozja, jaką obserwujemy przez ostatnie lata, powoduje, że wciąż poszukujemy jeszcze bardziej wydajnych nośników”mówi Mateusz Maciejewski, Presales Technical Consultant w firmie HPE.

- Advertisement -

Przełomowa synteza

Przez długi czas źródłem przyspieszenia były technologie dysków SSD i NVMe. Jednak z czasem ich potencjał się wyczerpał. Potrzeba było nie ilościowego, ale jakościowego przełomu, który zapewniłby prawdziwy skok. Taki przełom stanowiła idea przetwarzania danych w pamięci DRAM (Dynamic Random-Access Memory). Niestety – jak to bywa z rewolucjami – cena jaką trzeba było za nią zapłacić jest wysoka. Do tego, w tym wypadku, istnieje jeszcze jeden problem: ulotność. Nie tylko bowiem cena pamięci operacyjnej jest wysoka, ale też wyłączenie urządzenia powoduje utratę zapisanych informacji.

Potrzebna więc była synteza i dokonał jej ponad rok temu Intel, który wprowadził nową klasę układów pamięci łączących w sobie szybkość zbliżoną do pamięci DRAM z trwałością typową dla dysków twardych, SSD czy NVMe. Do tego charakteryzują się one dużo niższymi kosztami jednostkowymi w porównaniu do standardowej pamięci ulotnej. Ta przełomowa technologia nazywa się Intel® Optane™ DC Persistent Memory (Intel® Optane™ DC PMEM).

Co zmienia nowa technologia? Przede wszystkim pozwala szybciej wydobywać informacje z większej liczby danych niż pozwalały na to tradycyjne technologie dyskowe. Dzięki temu zaś, że układy Intel® Optane™ DC PMEM można instalować w gniazdach DIMM, mogą one pełnić rolę zamiennika standardowej pamięci operacyjnej. W efekcie możliwe stało się rozwiązanie większości kluczowych problemów wynikających z różnic między pamięcią operacyjną i masową.

„Intel® Optane™ PMEM może pracować w dwóch trybach. Pierwszy z nich to AppDirect, w którym staje się ona ekstremalnie szybkim i nieulotnym dyskiem. Drugi tryb to Memory Mode – pamięć widoczna jest w systemie jako tradycyjna pamięć RAM. Oczywiście, dostępny jest też mieszany model wykorzystania układów, gdzie część pamięci działa w jednym, a część w drugim trybie”tłumaczy Mateusz Maciejewski.

„Do efektywnego wykorzystania Intel® Optane™ PMEM niezbędne jest spełnienie dwóch warunków. Pierwszym jest użycie procesorów Intel najnowszej generacji, czyli Cascade Lake i Cascade Lake Refresh. Drugim – zastosowanie również standardowej pamięci RAM z obsadzeniem w określony sposób w slotach DIMM – szczegółowe reguły tego dotyczące udostępnia Intel lub producent serwera”dodaje Mateusz Maciejewski.

Potencjał zrealizowany

HPE było jednym z pierwszych dostawców technologii, którzy dostrzegli ogromny potencjał pamięci Persistent Memory i wprowadzili ją do swojej oferty. Co więcej, firma dostarcza użytkownikom specjalne narzędzia, która ułatwiają wykorzystanie nowych możliwości i zarządzanie pamięcią m.in. HPE Persistent Memory Management Utility, oprogramowanie, które umożliwia zdalne konfigurowanie sposobu działania pamięci w serwerze.

Zarówno na świecie jak i w Polsce zainteresowanie tymi produktami rośnie. Trudno się dziwić, ponieważ pamięć Intel® Optane™ w cenniku HPE może być nawet o połowę tańsza niż tradycyjna pamięć DRAM. Moduł Intel® Optane™ DC PMEM 256 GB można mieć w cenie standardowej pamięci operacyjnej o pojemności 128 GB.

To tylko jedna – i wcale nie najważniejsza – z przyczyn, dla których coraz więcej organizacji decyduje się na wykorzystanie pamięci nieulotnej. Firma Cerner, dostawca sprzętu medycznego, serwerów oraz usług przetwarzania danych dla branży medycznej, która obsługuje dziesiątki tysięcy placówek ochrony zdrowia na całym świecie, postawiła na serwery HPE z pamięcią Intel® Optane™ DC PMEM oraz dyskami Intel® Optane™ SSD, które zapewniają niskie opóźnienia, dużą szybkość działania a przy tym ich żywotnością przewyższa wielokrotnie technologie NAND.

Efekt? Nie tylko wzrost wydajności, ale także możliwość zwiększenia liczby maszyn wirtualnych na pojedynczym serwerze, co oznacza np. obniżenie kosztów w przeliczeniu na jedną maszynę. Ciekawe jest także to, że Cerner poza technologiami HPE i Intela wykorzystuje oprogramowanie VMware vSAN. Ich połączenie pozwoliło na budowę kompletnego środowiska infrastruktury hiperkonwergentnej. W ten sposób firma zapewniła sobie skalowalną i wydajną platformę przechowywania i przetwarzania danych w bardzo bezpieczny sposób.

Z kolei firma Agoda, operator platform do rezerwacji hoteli, wykorzystał serwery HPE z procesorami Intel Xeon Scalable oraz technologią Intel® Optane™ DC PMEM do przyspieszenia operacji związanych z rozpoznawaniem zdjęć oraz obsługą algorytmów uczenia maszynowego. Dodatkowym zyskiem była możliwość ograniczenia zapotrzebowania na pamięć operacyjną, której uwolnione zasoby przydają się do obsługi operacji kluczowych dla funkcjonowania organizacji.

Co ciekawe, z podobnego serwera udostępnionego przez Intela na początku pandemii COVID-19 korzysta Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) w Gdańsku. Umożliwia on zdalny dostęp do usług i serwisów UCK, dzięki czemu pracownicy mogli i mogą pracować z domu a przetwarzanie danych przyspieszyło do poziomu nieosiągalnego wcześniej.

Kluczowe scenariusze

Powyższe przykłady pokazują, jak bardzo uniwersalna jest to technologia. Niemniej warto zwrócić uwagę w szczególności na dwa scenariusze. Pierwszy z nich to SAP HANA, baza danych umożliwiająca przetwarzanie danych w pamięci operacyjnej, dzięki czemu odbywa się to w czasie rzeczywistym. Każdy użytkownik SAP HANA poszukuje serwera z maksymalną wielkością pamięci. To oczywiście oznacza zwiększenie kosztów: jeden moduł pamięci RAM o pojemności 256GB kosztuje ponad 50 tys. zł. I tutaj Intel® Optane™ DC PMEM okazała się prawdziwym przełomem. Wprowadzenie obsługi tej technologii w trybie App Direct przez SAP HANA pozwoliło znacznie zmniejszyć na zapotrzebowanie względem pamięci RAM i obniżyć koszty. W jaki sposób? Nawet 90% danych pozostaje w pamięci nieulotnej, a tylko aktualnie przetwarzane transakcje trafiają do pamięci operacyjnej.

„Zwiększenie pojemności szybkiej pamięci to tylko jedna z zalet Intel Optane DC PMEM.Unikalną cechą SAP HANA jest to, że baza danych pracuje w pamięci RAM i tam jest przetwarzana. Przy każdym uruchomieniu bazy – wywołanym planowanym lub nieplanowanym wyłączeniem serwera – jest ona ładowana z dysków do pamięci RAM. W przypadku zastosowania Intel Optane DC PMEM proces startu bazy znacząco się skraca, bo ok. 90% danych znajduje się już w nieulotnej pamięci. Dla wielu klientów to właśnie ta cecha Intel Optane DC PMEM – czyli nieulotność – może być najważniejszą, decydującą o wybraniu właśnie tej technologii”podkreśla Mateusz Maciejewski.

Drugi scenariusz, na który warto zwrócić uwagę to wirtualizacja z wykorzystaniem oprogramowania VMware. Pamięci Intel® Optane™ można wykorzystać w roli nośnika danych lub pamięci operacyjnej.

„Wirtualizator VMware vSphere od wersji 6.7 obsługuje obydwa tryby działania nowej pamięci Intel® Optane™ PMEM. Daje to klientom już dziś gwarancję możliwości skorzystania z tej technologii w obszarze budowy tańszych rozwiązań chmurowych oraz przyspieszenie przetwarzania z wykorzystaniem jej jako storage dla aplikacji”mówi Andrzej Szymczak, Senior Solutions Engineer w VMware Polska.

„Posiadanie takich rozwiązań daje realną przewagę konkurencyjną oraz przygotowuje na kolejne wyzwania technologiczne, które mogą pojawić się w przyszłości. Wszyscy dobrze wiemy, że zakup infrastruktury sprzętowej amortyzowany jest średnio od 3 do 5 lat, także warto już na starcie zainwestować w odpowiednią technologię w swojej firmie”dodaje Andrzej Szymczak.

Przykładowo w środowisku zwirtualizowanym VMware może dzięki temu działać SAP HANA. Intel® Optane™ DC PMEM przydaje się także w obszarze wirtualizacji desktopów (VDI) z wykorzystaniem VMware Horizon. Ilość pamięci RAM na serwerze fizycznym determinuje liczbę maszyn VDI, które można uruchomić. Dzięki wykorzystaniu pamięci Intel® Optane™ DC PMEM można zmniejszyć całkowity koszt wirtualizacji VDI: z jednej strony mniejsze są koszty zakupu serwera, a z drugiej – na serwerze można uruchomić więcej wirtualnych desktopów. Do tego dochodzi wzrost komfortu pracy użytkownika bez zwiększania budżetu na VDI. Ostatecznie, przecież o to właśnie chodzi w IT: żeby ciągle robić i osiągać więcej oraz przyspieszać biznes za mniej, czyż nie? Pod tym względem Intel® Optane™ DC PMEM to prawdziwy przełom.

Weź udział w webinarium

Zapraszamy do udziału w webinarium, podczas którego eksperci firm: VMware, Intel i HPE przybliżą szczegóły techniczne, zasady funkcjonowania oraz potencjał biznesowy technologii Intel® Optane™ DC PMEM.

W agendzie webinarium, które odbędzie się 28.10.2020 o godz. 11:00 m.in.:

·      Dane to złoto XXI. Jak je chronić, a jednocześnie nie ograniczać możliwości efektywnego ich wykorzystania w czasie rzeczywistym?

·      Odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie teraz jest dobry czas na wykorzystanie potencjału technologii Intel® Optane™ DC PMEM?

·      Podsumowanie korzyści związanych z wykorzystaniem technologii Intel® Optane™ PC PMEM we współpracy z popularnymi środowiskami aplikacyjnymi i rozwiązaniami VMware.

Pełna agenda oraz formularz dla osób zainteresowanych udziałem dostępne są na stronie: https://nowetechnologie-webinar.pl

Udostępnij
- REKLAMA -