Pula talentów IT w Polsce stale rośnie, jednak wzrost w obecnym tempie nie zaspokoi rynkowych potrzeb w najbliższym czasie. Remedium na ten stan rzeczy może być większa obecność kobiet w branży, które dziś stanowią niewielką część pracowników IT w kraju – co widać szczególnie wśród specjalizacji związanych z programowaniem. Jak jednak przewidują eksperci z ITDS Polska, udział kobiet w IT będzie rósł, czego efektem będzie nie tylko zmniejszenie niedoborów kadrowych w branży, ale także wnoszona do firm i zespołów różnorodność.
Pomimo wielu projektów wspierających kobiety w IT, jak: “IT for SHE”, „Her Way To IT”, “Dare IT” czy “Woman Update”, nadal jest ich niewiele w tym sektorze – nie tylko w Polsce. Według danych GWI z pierwszego półrocza 2022, jedynie 18% wszystkich programistów w naszym kraju stanowią kobiety. W wielu innych europejskich krajach sytuacja wygląda podobnie. W Austrii, Francji czy Niemczech kobiety stanowią tylko 10% wszystkich programistów, a w Czechach zaledwie 5%. Zdecydowanym liderem pod tym względem jest w Europie Szwajcaria, gdzie ich udział w branży IT wynosi 43%.
IT specjalistki, ale rzadko programistki
W Polsce najwięcej kobiet w branży IT pracuje jako testerki (18,6%) oraz project managerki (16%) – wynika z raportu No Fluff Jobs „Kobiety w IT 2022”. Jednak wybór specjalizacji zależy przede wszystkim nie od płci, a posiadanych predyspozycji i kompetencji.
Różnorodność motorem napędowym branży IT
Jak wynika z raportu McKinsey’s & Company “Diversity wins: How inclusion matters” z 2020 roku uzasadnienie biznesowe dla różnorodności płci w pracy jest wciąż silne, a związek między różnorodnością w przywództwie a prawdopodobieństwem uzyskania lepszych wyników finansowych z biegiem czasu tylko się pogłębia.
Oprócz poprawy wyników finansowych, różnorodność pracowników w organizacji rodzi szereg innych korzyści, m.in napędza innowacje i często gwarantuje wyższą kreatywność. Według licznych badań kobiety są bardziej empatyczne od mężczyzn, a także wykazują większą wrażliwość społeczną, która może wpłynąć na lepsze porozumienie w grupie. Domeną pań jest także podzielność uwagi, dzięki czemu dobrze radzą sobie z prowadzeniem wielozadaniowych projektów. Kobiety mogą zatem wnieść do zespołów IT wyjątkową wartość. Najpierw jednak muszą zmierzyć się z narastającymi przez lata stereotypami, że branża IT i kierunki techniczne nie są dla nich odpowiednie.
IT nie tylko dla mężczyzn – Polki przełamują stereotypy
Według raportu UNESCO dotyczącego edukacji dziewcząt i kobiet w nauce, technologii, inżynierii i matematyce studentki stanowią tylko 35% wszystkich studentów na kierunkach związanych z naukami STEM na poziomie szkolnictwa wyższego na całym świecie.
Jak się jednak okazuje, w Polsce kobiety coraz częściej podejmują studia na kierunkach ścisłych. Z raportów opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że w Polsce aż 66% absolwentów szkół wyższych to kobiety, co jest najwyższym wskaźnikiem w UE (średnia UE to 57%), przy czym Polki zajmują także wysoką, drugą pozycję w UE pod względem absolwentek kierunków ścisłych. Natomiast wybór ścieżki kariery to złożony proces, na który wpływ ma wiele czynników na różnych etapach życia, a powodów wciąż niewielkiego udziału kobiet w branży IT jest wiele. Na decyzję o kierunku kariery zawodowej wpływ mają m.in. osobiste preferencje, opinia bliskich, możliwość pogodzenia pracy i obowiązków rodzinnych czy brak wiedzy na temat posiadanych opcji, ale też ich przytłaczająca ilość.
IT z kobiecej perspektywy
W IT płeć nie gra roli – twierdzą Konsultantki ITDS Polska: Anastasiya Pliaskach, Agata Kołtun i Marta Hnatowska. Czym przyciągnęła je branża IT?
Czy łatwo jest odnaleźć się kobietom w środowisku zdominowanym głównie przez mężczyzn?