Ad image

Pierwszym programistą była kobieta. Wciąż niewiele pań idzie w jej ślady

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit

Pula talentów IT w Polsce stale rośnie, jednak wzrost w obecnym tempie nie zaspokoi rynkowych potrzeb w najbliższym czasie. Remedium na ten stan rzeczy może być większa obecność kobiet w branży, które dziś stanowią niewielką część pracowników IT w kraju – co widać szczególnie wśród specjalizacji związanych z programowaniem. Jak jednak przewidują eksperci z ITDS Polska, udział kobiet w IT będzie rósł, czego efektem będzie nie tylko zmniejszenie niedoborów kadrowych w branży, ale także wnoszona do firm i zespołów różnorodność. 

Pomimo wielu projektów wspierających kobiety w IT, jak: “IT for SHE”, „Her Way To IT”, “Dare IT” czy “Woman Update”, nadal jest ich niewiele w tym sektorze – nie tylko w Polsce. Według danych GWI z pierwszego półrocza 2022, jedynie 18% wszystkich programistów w naszym kraju stanowią kobiety. W wielu innych europejskich krajach sytuacja wygląda podobnie. W Austrii, Francji czy Niemczech kobiety stanowią tylko 10% wszystkich programistów, a w Czechach zaledwie 5%. Zdecydowanym liderem pod tym względem jest w Europie Szwajcaria, gdzie ich udział w branży IT wynosi 43%.

“Powtarzany przez lata mit mówiący o tym, że kierunki techniczne są bardziej odpowiednie dla mężczyzn może zniechęcać kobiety do rozwijania kariery w tym kierunku. Dostrzegamy jednak w tej kwestii pozytywną zmianę i widzimy, że coraz więcej z nich rozważa pracę w IT. Wszystko wskazuje na to, że udział kobiet w branży będzie rósł. Z doświadczenia wiemy, że zdywersyfikowane zespoły działają bardziej efektywnie. Spojrzenie na problem z innej, świeżej perspektywy, różnice charakterów, osobowości i doświadczeń pozytywnie wpływają na jakość i szybkość odnajdywania rozwiązań.”

Charles-Alexandre Gamba, CEO w ITDS Polska

IT specjalistki, ale rzadko programistki

W Polsce najwięcej kobiet w branży IT pracuje jako testerki (18,6%) oraz project managerki (16%) – wynika z raportu No Fluff Jobs „Kobiety w IT 2022”. Jednak wybór specjalizacji zależy przede wszystkim nie od płci, a posiadanych predyspozycji i kompetencji. 

“W ostatnich latach wiele kobiet zdecydowało się na przebranżowienie do sektora IT, który oferuje szeroki wachlarz specjalizacji. Kobiety są zdeterminowane, aby zdobywać umiejętności techniczne, które pomagają im się dalej rozwijać i budować karierę w IT. Rośnie także liczba kobiet na studiach technicznych, a Polki na tle krajów europejskich pod tym względem się wyróżniają. To wyraźny sygnał mówiący o tym, że wkrótce liczba specjalistek IT w Polsce może znacznie wzrosnąć.”

Katarzyna Stachowiak, COO w ITDS Polska.

Różnorodność motorem napędowym branży IT

Jak wynika z raportu McKinsey’s & Company “Diversity wins: How inclusion matters” z 2020 roku uzasadnienie biznesowe dla różnorodności płci w pracy jest wciąż silne, a związek między różnorodnością w przywództwie a prawdopodobieństwem uzyskania lepszych wyników finansowych z biegiem czasu tylko się pogłębia. 

Oprócz poprawy wyników finansowych, różnorodność pracowników w organizacji rodzi szereg innych korzyści, m.in napędza innowacje i często gwarantuje wyższą kreatywność. Według licznych badań kobiety są bardziej empatyczne od mężczyzn, a także wykazują większą wrażliwość społeczną, która może wpłynąć na lepsze porozumienie w grupie. Domeną pań jest także podzielność uwagi, dzięki czemu dobrze radzą sobie z prowadzeniem wielozadaniowych projektów. Kobiety mogą zatem wnieść do zespołów IT wyjątkową wartość. Najpierw jednak muszą zmierzyć się z narastającymi przez lata stereotypami, że branża IT i kierunki techniczne nie są dla nich odpowiednie.

IT nie tylko dla mężczyzn – Polki przełamują stereotypy

Według raportu UNESCO dotyczącego edukacji dziewcząt i kobiet w nauce, technologii, inżynierii i matematyce studentki stanowią tylko 35% wszystkich studentów na kierunkach związanych z naukami STEM na poziomie szkolnictwa wyższego na całym świecie. 

Jak się jednak okazuje, w Polsce kobiety coraz częściej podejmują studia na kierunkach ścisłych. Z raportów opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że w Polsce aż 66% absolwentów szkół wyższych to kobiety, co jest najwyższym wskaźnikiem w UE (średnia UE to 57%), przy czym Polki zajmują także wysoką, drugą pozycję w UE pod względem absolwentek kierunków ścisłych. Natomiast wybór ścieżki kariery to złożony proces, na który wpływ ma wiele czynników na różnych etapach życia, a powodów wciąż niewielkiego udziału kobiet w branży IT jest wiele. Na decyzję o kierunku kariery zawodowej wpływ mają m.in. osobiste preferencje, opinia bliskich, możliwość pogodzenia pracy i obowiązków rodzinnych czy brak wiedzy na temat posiadanych opcji, ale też ich przytłaczająca ilość.

“Branża IT potrzebuje kobiet. W ITDS wierzymy, że różnorodność w miejscu pracy ma zasadnicze znaczenie, a zapewnienie sprawiedliwej reprezentacji kobiet może mieć pozytywne skutki dla całej organizacji. Dlatego temat zwiększania liczby kobiet zainteresowanych branżą IT jest nam bliski. Staramy się przyciągać kobiece talenty, dlatego angażujemy się w wydarzenia i inicjatywy dedykowane płci żeńskiej w IT, jak m.in. Women in Tech Summit, w których corocznie bierzemy udział. Wbrew stereotypom branża IT to świetne miejsce dla kobiet, o czym doskonale przekonałam się na własnym przykładzie i z całą pewnością potwierdzą to także inne kobiety w naszej firmie, które stanowią nie tylko większość naszej kadry zarządzającej, ale także znaczną część ogólnej liczby naszych specjalistów IT. Przewidujemy, że ten trend będzie się utrzymywał.”

Katarzyna Stachowiak

IT z kobiecej perspektywy

W IT płeć nie gra roli – twierdzą Konsultantki ITDS Polska: Anastasiya Pliaskach, Agata Kołtun i Marta Hnatowska. Czym przyciągnęła je branża IT? 

“Do podjęcia studiów informatycznych zainspirowała mnie poprzednia praca. Pracowałam w mediach, kupowałam czas antenowy na reklamy w TV i znaczna część mojej pracy składała się z bardzo powtarzalnych zadań w Excelu. Wiedziałam jednak, że musi być sposób, żeby te rzeczy robić automatycznie a nie manualnie. Kierowała mną chęć automatyzowania wszystkiego, by nie tracić czasu. Możliwość skracania i ulepszania procesów prowadzi właśnie do rozwoju systemów IT.”  

Marta Hnatowska, pracująca jako Business Process Developer dla klienta ITDS z branży finansowej

“Oprócz możliwości nieustannego rozwoju, co wynika z postępu technologicznego, branża IT oferuje także wyjątkową elastyczność. To choćby możliwość pracy zdalnej w pełnym wymiarze, a także cała paleta specjalizacji i projektów, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.”

Anastasiya Pliaskach, System Business Analyst, pracująca dla klienta ITDS z sektora bankowego

Czy łatwo jest odnaleźć się kobietom w środowisku zdominowanym głównie przez mężczyzn?

“Z moich obserwacji wynika, że coraz więcej kobiet decyduje się na pracę w IT, choć nadal jest nas mało. W jednym z zespołów, w którym pracowałam, byłam pierwszą kobietą z jaką współpracowali moi koledzy. Uważam, że kobietom nie jest trudniej niż mężczyznom wejść do świata IT i rozwijać swoją karierę w tym sektorze. W normalnym, zdrowym środowisku powinno liczyć się to, czy pasujemy do zespołu i stawianych nam zadań, czyli czynnika zupełnie niezależnego od płci.”

Agata Kołtun, Software Developer w firmie dostarczającej analizy i rozwiązania technologiczne dla branży medycznej

“Myślę, że czas zmienić myślenie, że programować mogą tylko mężczyźni. Fakt, jest ich więcej w tej branży, ale też są bardzo pomocni i otwarci na przekazywanie wiedzy kobietom, czego sama doświadczyłam.”

Marta Hnatowska
SOURCES:ITDS
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *