Pracownicy mobilni we flotach przyszłości

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
4 min

W branży transportu i logistyki rośnie znaczenie nowoczesnych technik. Przedsiębiorstwa chcą dzięki nim sprostać rosnącej konkurencji. Rozwój sprawi, że zmieni się również podejście do pracowników w 2020 roku i kolejnych.

W najbliższych latach czeka nas ekspansja technik takich jak 5G oraz Internet Rzeczy, które będą miały znaczący wpływ na branżę transportu i logistyki. Rozwój elektrycznych i autonomicznych pojazdów zmieni gruntownie sposób zarządzania flotami pojazdów w firmach. Rosnąca liczba samochodów elektrycznych i autonomicznych będzie prowadziła do sytuacji, w której takie kwestie jak zużycie paliwa czy podnoszenie bezpieczeństwa jazdy staną się dla zarządzających flotą drugorzędne.

Dużo ważniejsze będą tematy dotyczące bezpośrednio mobilnych pracowników – np. tego, ile czasu zajmuje im dojechanie do celu czy wykonanie zlecenia. Zamiast monitorować flotę, zarządcy będą więc monitorowali pracę zespołu i zwiększali jego efektywność. Już obecnie gromadzenie i analiza danych powoli stają się kluczowe. Dzięki nim firmy zyskują szerszy wgląd w informacje o funkcjonowaniu swoich pojazdów. Mogą precyzyjniej mierzyć wydajność i koszty oraz podejmować bardziej świadome decyzje biznesowe.

Przetwarzanie większej ilości danych ułatwia ludziom zrozumienie sytuacji w przedsiębiorstwie. Informacje i systemy monitorowania flot, bazujące na GPS można potem wykorzystać do automatyzacji pewnych zadań. Takie trendy się nasilą, ponieważ branża już wykorzystuje możliwość gromadzenia bardziej szczegółowych danych i stara się łączyć informacje z różnych źródeł takich jak pojazd, urządzenia mobilne i inne czujniki z dostępem do Internetu. Kluczowe zmiany czekają nas w zakresie sposobu interakcji między pracownikami w terenie a menadżerami flot – uważa Sebastian Bazylak ekspert z firmy Verizon Connect.

Do tej pory mobilni pracownicy często musieli ręcznie wprowadzać dane i potwierdzać status wykonywanych zadań. W przyszłości ta forma będzie zastępowana przez narzędzia automatyzujące oraz asystentów głosowych. Zamiast angażować pracownika, by ręcznie wprowadzał zmianę statusu i potwierdzenie dostawy na jakimkolwiek terminalu, system elektroniczny automatycznie będzie dostarczać takie informacje. Powiadomi zwierzchników o terminowości, a jeśli pojawią się jakieś opóźnienia, to zadba, aby nie ucierpiał łańcuch dostaw. Kolejne zadanie wyznaczy innemu pracownikowi w terenie lub poinformuje odbiorcę o opóźnieniu. W coraz większym stopniu mobilni pracownicy polegać będą również na bezdotykowej obsłudze urządzeń. Już teraz popularność głosowych asystentów w smartfonach wpłynęła na znaczny rozwój techniki. Należy liczyć się z tym, że coraz więcej tego typu rozwiązań pojawi się w zastosowaniach profesjonalnych.

Technika wpływa też na poprawę niezawodności. Już teraz popularność zdobywają urządzenia domowe umożliwiające zdalną diagnostykę w wypadku wystąpienia nieprawidłowości lub awarii. Rozwój czujników wizualnych może być z powodzeniem wykorzystany do diagnostyki pojazdów w trasie. Obecnie można wykryć i przewidzieć sytuacje, w których samochód będzie wymagał interwencji i naprawy u mechanika lub rutynowego przeglądu. W przyszłości konsultacja wideo z biurem, gdy kierowca wykryje jakąś niespodziewaną usterkę, uchroni przed wyłączeniem pojazdu z eksploatacji na wiele dni. Warto też zauważyć, że to wszystko ma miejsce już teraz, choć nie tak dawno koncepcja strumieniowego przesyłania obrazu wysokiej rozdzielczości wydawała się bardzo odległa.

- Advertisement -

Postępować będzie również integracja flot z innymi systemami – nie tylko telematyką, kartami paliwowymi czy pracą dyspozytorów – ale też firmowymi programami do mobilnego zarządzania personelem czy oprogramowaniem do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP). Zarządzanie flotą będzie coraz bardziej dopasowywało się do całego przedsiębiorstwa. Poprawi to codzienne operacje i pozwoli na długoterminowe zwiększanie wyników finansowych.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -