Przepisy podatkowe daleko w tyle za rosnącymi stopami procentowymi. Co to oznacza dla firm?

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
1 min

Rosnąca inflacja i wzrost stóp procentowych oznaczają dla przedsiębiorców coraz wyższe koszty finansowania dłużnego. Polskie firmy są w niekorzystnej sytuacji w porównaniu do większości przedsiębiorstw z Unii Europejskiej.

Przepisy podatkowe limitują możliwość zaliczenia tych kosztów do kosztów uzyskania przychodu i wykazania ich w rachunku podatkowym. Obecnie polska firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nadwyżkę kosztów finansowania dłużnego w kwocie do 3 mln zł lub 30% EBITDA.

– Dla wielu przedsiębiorstw jest to kwota bardzo niska, niewystarczająca do ujęcia całości faktycznych obciążeń w rachunku podatkowymmówi Agnieszka Wnuk, doradca podatkowy, współprzewodnicząca Komitetu Podatkowo-Finansowego Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.Polscy przedsiębiorcy zastanawiają się dlaczego ten limit jest tak niski, zwłaszcza, że przepisy UE, na podstawie których ten limit wdrożono, przewidują tzw. bezpieczną przystań na poziomie 3 mln euro. Co więcej, taki próg bezpiecznej przystani został wprowadzony przez większość państw UE.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -