Red Hat oraz Oracle poinformowali o nawiązaniu wieloetapowej współpracy mającej na celu zaoferowanie klientom większej możliwości wyboru systemów operacyjnych uruchamianych na platformie Oracle Cloud Infrastructure (OCI). Pierwszym owocem tej strategicznej współpracy jest wprowadzenie obsługi systemu operacyjnego Red Hat Enterprise Linux na platformie OCI. Zwiększa to komfort działania firmom, które wykorzystują zarówno OCI, jak i Red Hat Enterprise Linux do przeprowadzania transformacji cyfrowej oraz migracji newralgicznych aplikacji do chmury.
W raporcie firmy Gartner pt. „Forecast: Public Cloud Services, Worldwide, 2020-2026, 4Q22 Update” (Prognoza: usługi chmury publicznej w ujęciu globalnym, 2020-2026, IV kw. 2022 – aktualizacja) czytamy, że „w 2023 roku przewiduje się wzrost wartości globalnego rynku usług chmury publicznej o 18,5% ”, podczas gdy „przedsiębiorstwa nadal przyspieszają wdrażanie chmury, co przekłada się na pięcioletni skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) na poziomie 19,6%”. Wzrost ten wskazuje na potrzebę zapewnienia klientom szerokich możliwości wyboru, zarówno w zakresie dostawcy chmury, jak i systemu operacyjnego stanowiącego podstawę środowisk chmurowych.
Dziewięćdziesiąt procent firm z listy Fortune 500 wykorzystuje obecnie rozwiązania Red Hat i Oracle. Dla wielu z tych firm Red Hat Enterprise Linux służy jako podstawowy system operacyjny, z kolei OCI udostępnia im wysoce wydajne, newralgiczne usługi w chmurze, aby umożliwić realizację działań związanych z cyfrowym rozwojem. Obecnie przedsiębiorstwa te mogą ujednolicić swoje działania w chmurze dzięki systemowi Red Hat Enterprise Linux działającemu na platformie OCI. Dzięki temu klienci uzyskują wspólną platformę rozciągającą się od ich centrum przetwarzania danych po rozproszoną chmurę OCI.
Dzięki tej strategicznej współpracy certyfikowane konfiguracje elastycznych maszyn wirtualnych OCI mogą teraz wykorzystywać system Red Hat Enterprise Linux, a klienci mogą z kolei z większym zaufaniem migrować istniejące obciążenia – które już teraz są uruchamiane w systemie Red Hat Enterprise Linux – do Red Hat Enterprise Linux na platformie OCI. Elastyczne maszyny wirtualne OCI mogą być skalowane w przyrostach nawet tak małych jak pojedynczy procesor. Pozwala to zoptymalizować stosunek ceny do wydajności oraz zminimalizować marnowanie zasobów. Klienci mogą również skontaktować się z działem wsparcia technicznego zarówno Red Hat, jak i Oracle, aby uzyskać pomoc w rozwiązaniu potencjalnych problemów dzięki rozszerzonej, przejrzystej, wspólnej umowie o świadczenie wsparcia.
Red Hat Enterprise Linux stanowi podstawę oferty rozwiązań chmury hybrydowej firmy Red Hat, w skład której wchodzą Red Hat OpenShift, Red Hat Ansible Automation Platform oraz dodatkowe technologie obsługujące nowoczesny stos chmurowy. Dzięki tej współpracy wspólni klienci firm Red Hat i Oracle mogą teraz stworzyć podstawy pod przyszłe wdrożenia w oparciu o system Red Hat Enterprise Linux, zachowując jednocześnie wartość dotychczasowych inwestycji informatycznych.
Dostępność
Red Hat Enterprise Linux jest obecnie certyfikowany na elastycznych maszynach wirtualnych OCI, które oferują od jednego do 80 rdzeni CPU w przyrostach jednoprocesorowych oraz od 1 GB pamięci na procesor do łącznej ilości 1024 GB, w zależności od procesora. Na początek Red Hat Enterprise Linux będzie obsługiwany na najnowszych typach maszyn wirtualnych OCI wykorzystujących procesory AMD, Intel i ARM.