Rezonans magnetyczny – jak wygląda badanie?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

Choć owiany jest złą sławą, często ratuje życie. Mowa o rezonansie magnetycznym. Wielu pacjentów obawia się badania za pomocą tego urządzenia. Mity dotyczące szkodliwego promieniowania, czy głośnym ciemnym tunelem sprawia, że rezonans kojarzony jest z czymś naprawdę złym. Jednak współczesne pracownie wykonujące obrazowanie MR zapewniają pacjentom najwyższy komfort i szanse poprawnej diagnozy.

Badanie MR- kiedy i dla kogo?

Problemy z kręgosłupem, czy niewyjaśnione bóle głowy, to obecnie najczęstsze podwody, dla których lekarze kierują pacjentów na badanie MR (ang. Magnetic Resonance). W przypadku takich chorób jak dyskopatia kręgosłupa zwykłe badanie rentgenowskie nie pomoże w określeniu stopnia zaawansowania choroby. Zwykły na pozór ból głowy może okazać się poważną chorobą. Tętniaki mózgu wykrywane są właśnie za pomocą rezonansu magnetycznego. Badanie jednoznacznie wskazuje umiejscowienie i wielkość tętniaka. Właśnie dlatego rezonans można nazwać narzędziem do ratowania życia. W porę wykryty tętniak jest możliwy do usunięcia. Często jednak zdarza się, że pacjenci, bagatelizując objawy, bądź ze strachu przed badaniem MR żyją z “tykającą bombą” w głowie. Istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie rezonansu magnetycznego. Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju wszczepione metalowe implanty. Silne pole magnetyczne spowodowałoby przemieszczenie się elementów, co mogłoby zagrażać zdrowiu pacjenta. Taki sposób obrazowania, nie jest także wskazany dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. W kolejnych miesiącach zgodę na rezonans powinien wyrazić ginekolog. Obecnie przy użyciu rezonansu, lekarze badają także, narządy wewnętrzne takie jak wątroba, nerki itp. Stosowany jest także w okulistyce i ginekologii. Wykorzystuje się go wszędzie tam, gdzie konieczna jest szczegółowa diagnostyka.

Przebieg badania

- Advertisement -

Rezonans magnetyczny, medycyna

Badanie rezonansem magnetycznym różni się nieco w zależności od diagnozowanego obszaru ciała pacjenta. W przypadku rezonansu kręgosłupa badanie trwa ok. 20 minut. Pacjent nie musi być na czczo, jeżeli lekarz nie zalecił wykonania badania z kontrastem. Po przybyciu do placówki trzeba wypełnić stosowne ankiety i przygotować się do badania. Należy pamiętać, że podczas wykonywania rezonansu nie możemy mieć na sobie niczego, co zawiera metalowe elementy. W celu wyciszenia procesu badania pacjent otrzymuje słuchawki. Do dyspozycji jest również dzwonek. Należy go użyć wyłącznie wtedy, kiedy z jakichś przyczyn nie będziemy mogli kontynuować badania. Jeżeli chodzi o obrazowanie głowy, nowoczesne placówki wyposażone są w sprzęt, który wykonuje tzw. agnio MR. Jest to szczegółowe badanie, które pozwala uwidocznić przepływającą w naczyniach krew. Rezonans głowy trwa od 30 do 60 minut. Po kilku dniach otrzymujemy wynik badania. Z reguły jest to opis w formie papierowej oraz płyta z nagranym obrazem z badania. Co istotne rezonans magnetyczny można wykonać tylko na podstawie skierowania od lekarza specjalisty. Bez względu na to czy badanie będzie wykonywane prywatnie, czy w ramach NFZ. Pamiętajmy badanie MR jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Wykonane w porę może skutecznie poprawić stan naszego zdrowia.

Udostępnij
- REKLAMA -