Rynek tokenizacji osiągnie wielkość 2,71 mld USD do 2028 r.

Izabela Myszkowska
3 min

Valuates Reports przewiduje, że globalna wielkość rynku tokenizacji osiągnie 2,71 mld USD do 2028 r., z 1,14 mld USD w 2021 r., przy corocznym wzroście na poziomie 13,0% w latach 2022-2028.

Oczekuje się, że rynek tokenizacji będzie się rozwijał ze względu na jego zdolność do zmniejszania ryzyka naruszeń danych. Tokenizacja chroni firmy przed finansowymi konsekwencjami kradzieży danych.

W przypadku sprzedawców, tokenizacja zmniejsza również wpływ naruszeń bezpieczeństwa na powodzenie transakcji. Ponieważ sprzedawcy przechowują w swoich systemach tokeny, a nie numery kart kredytowych, hakerzy uzyskają dostęp do tokenów, które są dla nich bezużyteczne. Tokenizacja pomaga obniżyć koszty naruszeń danych, które przyniosły ogromne straty wielu detalistom i bankom. Oczekuje się, że czynniki te będą dalej napędzać wzrost rynku tokenizacji.

REKLAMA

Potrzeba dokładnego przypisania danych do pacjentów pacjentów pojawiła się w wyniku dążenia do gromadzenia danych rzeczywistych (RWD) i większego skupienia się na tworzeniu rzeczywistych dowodów (RWE) w celu poprawy wyników pacjentów. Informacje te wymagają precyzyjnego dopasowania i powiązania w czasie, a także poufności. Przetwarzanie danych medycznych wymaga także zagwarantowania wysokiego poziomu zaufania do połączonych danych wykorzystywanych do powiązania zdarzeń i wyników dla właściwego pacjenta. Podejście to umożliwia silnikowi tokenizacji łączenie ze sobą rekordów, które nie wyglądają wystarczająco podobnie w innych algorytmach dopasowywania. W związku z tym oczekuje się, że rosnące wykorzystanie tokenizacji przez sektor opieki zdrowotnej będzie napędzać wzrost tego rynku.

Przewiduje się również, że przyjęcie przez rządy tokenizacji danych będzie napędzać wzrost tego rynku. Tokenizacja danych umożliwia agencjom rządowym udostępnianie danych bez narażania prywatności, umożliwiając im łączenie danych w celu bardziej dogłębnej analizy. To mieszanie tokenizowanych danych rządowych z innymi źródłami danych w sposób bezpieczny i przy niewielkim ryzyku naruszenia prywatności stanowi, według badaczy, największy zakres zastosowania tokenizacji danych. Tokenizacji można używać do usuwania danych identyfikacyjnych i udostępniania danych nieustrukturyzowanych oprócz usuwania danych strukturalnych. Tokenizacja oferuje wiele nowych przypadków użycia do udostępniania danych znajdujących się w wiadomościach e-mail, obrazach, plikach tekstowych i innych podobnych plikach, które są coraz częściej wykorzystywane przez rządy.

MŚP korzystają przede wszystkim z produktów i usług tokenizacji, aby wywiązać się z obowiązków i zmniejszyć ryzyko oszustwa. Korzystają one z rozwiązań tokenizacji w celu ochrony poufnych danych przed wadami sieci i atakami. Jednym z głównych celów atakujących MŚP jest wykorzystanie ich aplikacji do uzyskania dostępu do informacji o klientach, szczegółów płatności i innych poufnych informacji. Cyberprzestępcy wykorzystują brak bezpieczeństwa MŚP, automatyzując ataki na tysiące aplikacji jednocześnie. MŚP coraz częściej rozważają rozwiązania z zakresu tokenizacji opartych na chmurze, aby zaoszczędzić pieniądze, czas i zasoby. Tokenizacja jako usługa (TaaS) rozwiązuje ograniczenia finansowe, z którymi borykają się MŚP, ponieważ segment coraz częściej wdraża rozwiązania tokenizacji oparte na chmurze, napędzając wzrost rynku tokenizacji dla MŚP.