We wtorek, 31 marca już po raz 10. obchodzimy Światowy Dzień Backupu. Z tej okazji warto zrobić kopię zapasową, zwłaszcza danych biznesowych. Tym bardziej, że firmy z branży cyberbezpieczeństwa, w tym Xopero Software – największy polski producent rozwiązań do backupu danych, przygotowali na tę okoliczność wiele ciekawych inicjatyw – bezpłatne licencje dla służby zdrowia czy darmowe kursy online.
Backupowy rachunek sumienia
World Backup Day, czyli Światowy Dzień Backupu to doskonała okazja do wykonania rachunku sumienia z zakresu ochrony danych firmowych. Zwłaszcza, gdy w obliczu pandemii spora część przedsiębiorców zdecydowała się na pracę zdalną. Odpowiedzmy sobie na pytania – czy nasze kluczowe dane firmowe są w odpowiedni sposób zabezpieczone przed możliwością ich utraty? Czy pracownicy zostali przeszkoleni z bezpiecznej pracy zdalnej? Z jakiej sieci korzystają – firmowej czy prywatnej? Czy mają backup, antywirusa, uwierzytelnianie dwuskładnikowe, odseparowaną sieć do celów zawodowych? Co stanie się, gdy firma straci dostęp do swoich danych? Czy w połączeniu z obecną recesją, będzie zdolna stanąć na nogi?
Przypominamy: najczęstszą przyczyną utraty danych z firm jest…błąd ludzki. Okazuje się, że to pracownik może być największym zagrożeniem. Nieumyślne wykasowanie danych to tylko jedna strona, znacznie poważniejszego problemu. Nieprzeszkolony pracownik staje się łatwym celem dla cyberprzestępców. Otwarcie niewinnie wyglądającego pliku word, jednak uzbrojonego w złośliwe makra, jest w stanie sparaliżować firmę na wiele tygodni.
O tym, dlaczego backup doczekał się swojego dnia
Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robić – prawdopodobnie już gdzieś to słyszałeś. Wiadomo nie od dziś, chociaż w tym dniu szczególnie należy pamiętać o tym, że brak odpowiednich narzędzi do backupu naraża firmy na bezpowrotną utratę danych. Chociażby w wyniku ataku ransomware. A statystyki są tutaj brutalne. Według Raportu Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2020, ataki szyfrujące tylko w minionym roku spowodowały globalne straty dla biznesu wyceniane na 11,5 mld dolarów. Obawia się ich aż 77% przedsiębiorców. Backup w połączeniu z disaster recovery może i nie uchroni firm przed samym atakiem, ale pozwoli zniwelować jego skutki i niemalże natychmiast przywrócić do działania krytyczne systemy i usługi.
Ale kalejdoskop zagrożeń, przed którymi może chronić backup jest zdecydowanie bardziej kolorowy – awaria, utrata lub kradzież sprzętu, uszkodzenie czy przypadkowe usunięcie pliku, shadow IT, klęska żywiołowa – to zaledwie niektóre z nich.
Branża medyczna na celowniku – zwłaszcza w dobie COVID-19
Na ataki i działania przestępców szczególnie wyczulone powinny być firmy medyczne i placówki służby zdrowia. Według danych Symantec w 2018 roku były one celem co 4. ataku. Prawdopodobnie nasili się to wraz z rozwojem pandemii, która ma również drugą, cyfrową stronę. Cyberprzestępcy co prawda jakiś czas temu ogłosili zaprzestanie ataków na organizacje walczące z koronawirusem, ale nie trwało to długo. Tylko w minionym tygodniu możemy podać przykład ataku ransomware grupy przestępczej Maze na brytyjską firmę medyczną pracującą nad zwalczaniem pandemii. Innym przypadkiem jest włamanie do sieci jednego z największych szpitali w Czechach, który wykonywał testy na koronawirusa. Z tego powodu wielu producentów z branży cyberbezpieczeństwa oferuje darmowe rozwiązania dla branży medycznej na czas trwania pandemii. Xopero Software udostępnia bezpłatnie szpitalom, przychodniom i gabinetom lekarskim oprogramowanie do backupu lokalnego. To podwójny powód, aby w Światowy Dzień Backupu zrobiły kopię zapasową swoich danych i uniknęły nieprzyjemnych skutków ataków oraz szybko przywróciły do pracy krytyczne usługi i systemy informatyczne. Zainteresowane instytucje proszone są o kontakt z firmą Xopero.
Absurdy, na które łapiemy się w sieci…
W niebezpieczeństwie jest nie tylko branża medyczna, ale każdy biznes i indywidualny użytkownik. Każdego dnia przestępcy rejestrują tysiące domen związanych z COVID-19. Za ich pomocą przeprowadzają ataki phishingowe, dystrybuują złośliwe oprogramowanie lub dokonują oszustw internetowych. Oferują na nich wymyślone leki, suplementy diety czy szczepionki. Podszywają się pod Światową Organizację Zdrowia, czy wykorzystują legalną mapę John’s Hopkins University. Co niektórzy nabrali się na darmowy dostęp do platformy Netflix, inni zapłacili za dostawę przesyłki, której nie zamawiali. Totalnym absurdem jest instalacja oprogramowania, które rzekomo miało chronić przed zakażeniem w świecie rzeczywistym…
Backup nie zastąpi oczywiście zdrowego rozsądku i ostrożności, ale pozwoli uniknąć nieprzyjemnych skutków utraty danych z przedsiębiorstw. Co jeszcze mogą zrobić firmy? Zainwestować w szkolenia zespołu z zakresu bezpiecznego korzystania z sieci czy pracy z domu.
Osoby pracujące zdalnie narażone są na dodatkowe zagrożenia, wynikające z korzystania z prywatnych sieci, w której pracują inne urządzenia, czy często spotykanej praktyki pracy z własnego komputera – komentuje Grzegorz Bąk z Xopero Software – W chwili, gdy komputer łączy się poprzez VPN do sieci firmowej, może stanowić ryzyko dla całego przedsiębiorstwa. Szkolenie, w czasie którego pracownicy poznają podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa oraz dowiedzą się jak ich przestrzegać, znacząco minimalizuje ryzyko utraty danych czy przestojów w pracy – dodaje.
Akademia Backupu – czyli kopie zapasowe w praktyce
Z okazji Światowego Dnia Backupu producent udostępnia bezpłatne kursy online z zakresu cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy Akademii Backupu Xopero w przyspieszony i praktyczny sposób dowiedzą się jak zabezpieczać dane i urządzenia, zobaczą live demo ataku ransomware, poznają najczęstsze zagrożenia dla danych, dowiedzą się jak tworzyć plan backupu oraz zapewniać ciągłość działania biznesu – udział w Akademii Backupu Xopero jest bezpłatny, zapisy dostępne są na dedykowanej stronie internetowej.