Światowy Dzień Backupu – jak wybrać optymalne rozwiązanie dla firmy? Podpowiada ekspert Action Business Center

5 min

Eksperci firm badawczych zajmujący się  tematem cyberbezpieczeństwa są zgodni: w ostatnim czasie w Polsce lawinowo wzrosło zagrożenie cyberatakami. Celem hakerów jest przede wszystkim infrastruktura krytyczna państwa, jednak coraz częściej łupem przestępców padają przedsiębiorstwa prywatne. Z danych za 2021 r. wynika, że prawie 70 proc. firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa.

Co więc robić, by skutecznie chronić dane firmy? O odpowiedź poprosiliśmy jednego ze specjalistów działu enterprise w Action Business Center – Jakuba Stańca.

Brandsit: Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, warto zdać sobie sprawę, że backup to nie tylko bezpośrednia ochrona danych, ale przede wszystkim…

Jakub Staniec, Business Development Manager w ACTION S.A.: Przede wszystkim, zabezpieczenie przed paraliżem firmy w wyniku usunięcia, uszkodzenia czy awarii infrastruktury krytycznej. Zadaniem backupu pod kątem bezpieczeństwa jest więc zapewnienie ciągłości działania i możliwość odtworzenia awaryjnego działania systemów IT, czyli zapewnienia działania organizacji w wyniku ataku hackerskiego. Musimy być tego świadomi. Przecież w momencie cyberprzestępstwa może dojść do ogromnych strat materialnych i niematerialnych w firmie. Dlatego tak ważny jest odpowiedni backup.

- Advertisement -

Brandsit: Jaki model ataków dziś dominuje?

J.S.: Jednym z popularniejszych metod ataków jest ransomware, czyli zablokowanie dostępu do danych albo zaszyfrowanie informacji. Odzyskanie dostępu jest możliwe jedynie poprzez zapłacenie okupu albo poprzez otworzenie danych właśnie z danych poprzez skuteczny backup.

Brandsit: Co musimy zrobić, by wprowadzić taki backup?

J.S.: Po pierwsze, niezależnie od tego, czy chcemy robić kopie zapasowe danych w firmie, czy prywatnych, musimy pamiętać o złotej zasadzie 3-2-1. Mówi ona o tym, że kluczowe dla nas pliki najlepiej  przechowywać w 3 kopiach, na co najmniej 2 różnych nośnikach, z czego 1 z nich powinien znajdować się poza siedzibą firmy, np. w chmurze, ale z szyfrowanym kodem dostępu. Do realizacji takiej polityki potrzebny jest odpowiedni sprzęt i oprogramowanie. Do stworzenia takiej infrastruktury można zastosować serwery NAS – Qnap lub Synology. Innym rozwiązaniem są Jbody Western Digital, które są spięte z serwerami w roli kontrolera. Można też zastosować serwery Actina jako urządzenia do tworzenia backupu. Jednak dzisiaj chcielibyśmy skupić się na podstawowych elementach, które są konieczne do każdego z wyżej wymienionych urządzeń, czyli dyskach HDD lub SSD. Najprostszą formą, którą każdy użytkownik może zabezpieczyć swoje dane jest utworzenie grupy dysków w RAID, np. RAID 1 działającym na zasadzie mirroringu (kopii 1:1 z dyskiem bazowym). Jednak pamiętajmy, że absolutne minimum to posiadanie dwóch kopii danych na dwóch różnych urządzeniach. Możemy więc dodatkowo robić kopię na dyski HDD SATA. W naszej ofercie przeznaczone do takich rozwiązań są dyski Western Digital seria Red, Red Pro oraz Ultrastar. Natomiast marka Seagate, której produkty również  posiadamy, oferuje dyski Iron Wolf,  Iron Wolf pro oraz Exos. W przypadku dysków SAS będą to odpowiednio Western Digital Ultrastar oraz Seagate Exos. Jeśli chodzi o dyski SSD klasy enterprise to jest dużo możliwości. Najpopularniejsze na rynku to: Samsung (PM893, PM897, PM9A3, PM1643a). Micron (5400 PRO, 5400 MAX, 7450 PRO), Western Digital (SN640, SN650, SN840), Kingston (DC500M), Intel/Solidigm (S4520, S4620).

Brandsit: Jak rozumiem wszystkie wymienione produkty można znaleźć w ofercie B2B ACTION S.A.?

J.S.: Tak, staramy się, by klient miał w czym wybierać, bo jak widać możliwości jest wiele.

Brandsit: Jak jeszcze możecie pomóc?

J.S.: Ze względu na mnogość możliwości i kombinacji, możemy pomóc dobrać optymalne rozwiązanie do potrzeb praktycznie każdego klienta. Jeśli chodzi o rozwiązania HDD, dostosujemy rozwiązanie do oczekiwań na dziś i możliwości rozbudowy w przyszłości. Natomiast w przypadku SSD staramy się dobrać odpowiednie, kompletne rozwiązania już na wstępie, ponieważ nie każdy jest świadomy, że gwarancja dla wszystkich dysków SSD jest na określony czas lub ilości zapisanych terabajtów danych (TBW). Dlatego cena dysków SSD jest powiązana z ilością zapisów dziennych (DWPD), które przekładają się na TBW i cenę samego produktu.

Brandsit: Bardzo dziękuję za rozmowę.

J.S.: Ja również i zapraszam wszystkich obecnych i nowych klientów B2B do naszego działu w Action Business Center, gdzie chętnie doradzimy w przypadku backupu, ale również innych tematów związanych z wsparcie IT firm – od dobory sprzętu po oprogramowanie, wszystko według innowacyjnych, sprawdzonych rozwiązań, a przy tym w konkurencyjnych cenach.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -