System zarządzania przedsiębiorstwem – must have w prowadzeniu firmy

Izabela Myszkowska
3 min

Ułatwia obsługę takich obszarów, jak: księgowość, kadry, zaopatrzenie, relacje z klientami, łańcuch dostaw, produkcja, projektowanie, obsługa techniczna, zarządzanie projektami i serwis. O czym mowa? To ERP (Enterprise Resource Planning), czyli oprogramowanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa.

Systemy ERP doskonale sprawdzają się w różnorodnych dziedzinach. Począwszy od służby zdrowia, przez budownictwo, handel, produkcję a na hotelarstwie kończąc. To oczywiście tylko wybrane przykłady, bo nie ma chyba branży, która nie odczuje korzyści związanych z wdrożeniem systemu ERP.

Obecnie w handlu i dystrybucji najważniejsza jest profesjonalna i szybka obsługa klienta. Jeżeli procesy, takie jak sprawdzanie ceny, sprawdzanie dostępności towaru, dostarczanie towaru na miejsce, przebiegają błyskawicznie, to firma realizuje więcej transakcji, a to przekłada się na finanse i rentowność.

REKLAMA

Wyobraźmy sobie gigantyczną hurtownię budowlaną, w której sprzedawca przy każdym zamawianym produkcie musi odejść od lady, pójść do odpowiedniego działu, sprawdzić dostępność towaru i jego cenę, po czym wrócić z informacją do klienta. Prawdopodobnie właściciel takiego biznesu, niewiele na nim zarobi. Dlatego musi liczyć się z zainwestowaniem w odpowiedni system.

– W optymalizowaniu i sprawnym funkcjonowaniu powierzchni magazynowych niezastąpione jest właśnie odpowiednie oprogramowanie ERP. Nowoczesne systemy są skoordynowane z mobilnymi aplikacjami magazynowymi, do których pracownicy na bieżąco wprowadzają aktualne informacje o ilości poszczególnych towarów i ich rozłożeniu na półkachMariusz Siebiatyński z Centrum Informatyki “ZETO” w Białymstoku.

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że wizytówką każdej nowoczesnej firmy są jej przedstawicie handlowi. Nie wystarczy już papierowy folder z ofertą i notatnik do zanotowania zamówień. Narzędziami pracy współczesnego handlowca są tablety i smartfony, dzięki którym szybko i sprawnie przedstawia oferty, promocje oraz zbiera zamówienia.

– Rozwiązanie ERP stanowi jeden, centralny system umożliwiający optymalizację działania przedsiębiorstwa i stanowiącym pojedyncze źródło informacji. Jednym słowem ERP to pakiet aplikacji obsługujący strumień wartości w przedsiębiorstwie w ramach jednego, wewnętrznego systemudodaje przedstawiciel ZETO.

Decyzja o wdrożeniu systemu ERP w firmie musi być przemyślana, a właściciel w stu procentach przekonany, że jest ona słuszna. Dobrze jest wybrać taki system, który został wyprodukowany przez firmę obecną na rynku od wielu lat. Daje to gwarancję, że jej systemy informatyczne zostały przetestowane przez liczne grono użytkowników i ewentualne błędy są już poprawione. Dodatkowo istnieje większe prawdopodobieństwo, że oprogramowanie to będzie wspierane i rozwijane jeszcze przez długi czas.

Producenci, którzy szanują potrzeby swoich klientów, dają im możliwość zgłaszania ewentualnych uwag i próśb o rozwijanie konkretnej funkcjonalności. Dobry system ERP to system elastyczny, który daje możliwość indywidualnego dostosowania do potrzeb firmy.

Porównując ceny systemów ERP, należy też zwrócić uwagę na całościowy koszt. Musi on uwzględnić nie tylko licencję na dany rok, ale także wysokość kwoty za aktualizację po 12 miesiącach, ewentualne szkolenia, przekazywanie danych przedsiębiorstwa czy dodatki programistyczne.