To pierwszy budynek data center na świecie wydrukowany w tej technologii – druk 3D z sukcesem sprawdza się w architekturze

W Heidelbergu w Niemczech zakończono budowę przełomowego zestawu budynków wydrukowanych w 3D, które mają służyć jako centrum danych. Ten innowacyjny projekt, stanowiący połączenie nowoczesnych technologii druku 3D i zrównoważonego rozwoju, otwiera nowe perspektywy dla przemysłu budowlanego i technologicznego.

Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit

W Heidelbergu w Niemczech zakończono budowę pionierskiego kompleksu budynków wydrukowanych w technologii 3D, które mają służyć jako centrum danych. Projekt ten, realizowany przez Kraus Group i przekazany lokalnemu dostawcy usług chmurowych i centrów danychHeidelberg iT Management, stanowi istotny krok naprzód w branży budowlanej oraz technologicznej, zwiastując nową erę w projektowaniu i konstrukcji obiektów przemysłowych.

Druk 3D i data center

Znaczącym aspektem tego przedsięwzięcia jest zastosowanie technologii druku 3D do stworzenia struktury o powierzchni prawie 600 m², co czyni ją największą tego typu konstrukcją w Europie i pierwszym na świecie przemysłowym budynkiem wydrukowanym w 3D. Dodatkowo, jest to również pierwsze na świecie centrum danych wyprodukowane przy użyciu tej metody. Warto podkreślić, że projekt wykorzystał około 450 ton betonu drukarskiego, który jest w pełni nadający się do recyklingu i pozwala na znaczną redukcję emisji CO2, co stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej.

data center, druk 3d, architektura
źródło: Kraus Gruppe

Wykorzystanie drukarki budowlanej BOD2 3D do realizacji tego projektu otwiera nowe możliwości w zakresie projektowania architektonicznego, oferując swobodę kształtowania przestrzeni, która była dotąd trudna do osiągnięcia przy użyciu tradycyjnych metod budowlanych. Takie innowacyjne podejście może zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o budowie infrastruktury krytycznej, takiej jak centra danych, które są kluczowym elementem współczesnej cyfrowej gospodarki.

Nowa era w architekturze

Centrum danych Wavehouse Campbell Heidelberg, oferujące 500kW mocy i zdolne do pomieszczenia około 100 szaf rack, stanowi nie tylko technologiczny, ale i ekologiczny przełom. Zastosowanie materiałów umożliwiających recykling i redukcję emisji CO2 podkreśla rosnącą świadomość ekologiczną w projektowaniu i eksploatacji centrów danych, które tradycyjnie są uznawane za duże źródła zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych.

druk 3d, data center, architektura
źródło: Kraus Gruppe
druk 3d, data center
źródło: Kraus Gruppe

Pomimo tych innowacji, warto zastanowić się nad wyzwaniami, które mogą pojawić się wraz z upowszechnieniem się druku 3D w budownictwie i sektorze centrów danych. Należy do nich m.in. zapewnienie odpowiednich standardów bezpieczeństwa, zarządzania odpadami i recyklingu materiałów budowlanych, a także dostosowanie przepisów budowlanych do nowych technologii.

Projekt ten, obok innych podobnych inicjatyw, takich jak planowane przez EdgeCloudLink (ECL) w USA modułowe centra danych zasilane wodorem, zbudowane w technologii druku 3D, pokazuje kierunek, w jakim może zmierzać przyszłość infrastruktury technologicznej. Jest to przyszłość, w której innowacje technologiczne idą w parze z zasadami zrównoważonego rozwoju, otwierając nowe horyzonty dla branży technologicznej i budowlanej.