Właściwie w każdej spośród wielu gałęzi IT można wyznaczyć trendy, które w tym roku najsilniej wpłyną na dalsze funkcjonowanie technologii. Wyzwaniem okazuje się wskazanie tylko kilku spośród wszystkich tegorocznych predykcji, które są najbardziej istotne dla branży technologicznej i tworzą spójny obraz przyszłych zmian. 

Wszechobecna sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja to zdecydowanie jedna z najbardziej perspektywistycznych technologii, jakie zostały wymyślone przez człowieka. Dyrektor Generalny Google Inc. – Sundar Pichai – przewiduje nawet, że wpływ sztucznej inteligencji na ludzkość będzie większy niż wynalezienie ognia i elektryczności. Mimo, że takie porównanie może szokować, to jednak trudno już dzisiaj odmówić sztucznej inteligencji powszechności zastosowań i wpływania na życie zwykłego człowieka. 

Sztuczna inteligencja przeniknęła narzędzia, których używamy w codziennej pracy od Siri i Asystenta Google po narzędzia zmieniające pismo odręczne na dokument tekstowy. Systemy oparte o sztuczną inteligencję mogą w znaczny sposób odciążyć większość procesów w firmach.

Sztuczna inteligencja jest szczególnie przydatna w dobie gromadzenia i konieczności przetwarzania ogromnej ilości danych. Zbiory danych, na których praca zajęłaby człowiekowi setki godzin, AI wykonuje w ciągu kilku sekund, ograniczając czas i koszty procesu, wykonując pracę szybciej i dokładniej niż człowiek. Dlatego sztuczna inteligencja to doskonała odpowiedź na potrzeby wielu bardzo istotnych gałęzi gospodarki, jak medycyna, transport czy edukacja. Wykorzystywanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i wykonywanie procesów „na piechotę” przez człowieka dzieli tak olbrzymia różnica pod względem finansowym i czasowym, że bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że na popularyzację AI w 2022 roku wpłynie fakt konkurowania przedsiębiorstw między sobą. Przy czym, pozycja rynkowa firm, które pozostaną przy tradycyjnych rozwiązaniach może być znacznie niższa.

Na rozwój sztucznej inteligencji składa się w praktyce rozwój wielu technologii, m.in. IoT i sieci np. 5G. W tym przypadku 2 plus 2 to więcej niż 4, ponieważ technologie te, działając wspólnie, generują większą wartość dla użytkowników niż każda z nich oddzielnie.