Wirtualna kasa fiskalna na smartfonie – ulga na jej zakup

Natalia Zębacka
4 min

Główny Urząd Miar wydał homologację dla startupu Wirtualne Kasy Fiskalne, dzięki czemu już od teraz przedsiębiorcy mogą zamienić konwencjonalną, sprzętową kasę fiskalną na nowoczesną aplikację w smartfonie. Aplikacja łączy w sobie funkcję zarówno kasy fiskalnej, jak i drukarki fiskalnej i jest przeznaczona dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgę na zakup kas rejestrujących mających postać oprogramowania, co oznacza ogromne ułatwienie dla firm. Wirtualne Kasy Fiskalne to pierwszy podmiot na rynku, który uzyskał homologację GUM i niebawem rozpocznie sprzedaż tych nowoczesnych rozwiązań. 

Wirtualna kasa fiskalna to kasa rejestrująca w postaci oprogramowania, spełniająca wymagania rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Po 3-letnim okresie oczekiwania na pierwszy komercyjny produkt dopuszczony do obrotu przez Prezesa Głównego Urzędu Miar, już od teraz na rynku dostępny jest pierwszy tego typu produkt oferowany przez spółkę Wirtualne Kasy Fiskalne (WKF).

“Aplikacja fiskalna naszej produkcji to pierwsza w Polsce wirtualna kasa fiskalna o zastosowaniu ogólnym na smartfona z systemem Android. Docelowo całkowicie zastąpi tradycyjne, czyli sprzętowe urządzenia fiskalne. Za naszą spółką długi proces badań i analiz GUM, a przed nami okres wdrożeń u klientów. Ogromnie się cieszymy, że możemy rozpocząć kolejny kamień milowy w rozwoju naszej firmy.”

Jakub Jasnos, pomysłodawca i prezes WKF

Wśród istotnych atutów funkcjonalnych kas wirtualnych dla przedsiębiorców znajduje się integracja z pięcioma wirtualnymi terminalami płatniczymi, tzw. SoftPOS. Instalując dwie aplikacje na smartfonie użytkownicy otrzymają w pełni wyposażone stanowisko sprzedażowe: wirtualną kasę fiskalną oraz wirtualny terminal płatniczy.

REKLAMA

“Rynek nieustannie się zmienia i odchodzi od kas w postaci sprzętowej, obsługiwanych przez kasjerów. Nowoczesne rozwiązania uwzględniają kasy samoobsługowe w różnych postaciach i o różnych funkcjonalnościach, a także właśnie wirtualne kasy fiskalne, które zapewniają przedsiębiorcom większą łatwość rejestracji płatności i rozliczeń podatkowych. Gratuluję WKF pomysłu, odwagi, zaangażowania, determinacji i aktywnego działania, które przyczyniły się do tego sukcesu. Cieszy nas fakt, że wspólnie możemy ułatwiać życie przedsiębiorców w Polsce.”

Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay, głównego udziałowca startupu

Wirtualna Kasa Fiskalna Online to aplikacja, którą można pobrać ze sklepu Google Play i zainstalować na wybranym urządzeniu z systemem Android. Po rejestracji w Portalu Klienta „Olimp” i opłaceniu licencji wystarczy dokonać fiskalizacji tego rozwiązania bezpośrednio z aplikacji. Od tego momentu można rejestrować sprzedaż, wystawiać paragony fiskalne oraz raporty dobowe, zgodnie z wymaganiami Ministerstwa Finansów.

Przypomnijmy także, że obecnie – zgodnie z objaśnieniami Ministerstwa Finansów z dnia 12 sierpnia 2021 r. – wybrana grupa przedsiębiorców może uzyskać ulgę na zakup kas rejestrujących mających postać oprogramowania i obowiązku prowadzenia ewidencji na kasie rejestrującej sprzedaży. Ulga dotyczy podatników z branży gastronomicznej i hotelowej oraz zajmujących się sprzedażą węgla.

Należy pamiętać, że kasa wirtualna to oprogramowanie, a nie urządzenie, na którym jest ono instalowane, co oznacza, że ulga dotyczy wyłącznie zakupu oprogramowania, a nie laptopa, smartfona czy tabletu. Kwota preferencji z tytułu nabycia kasy wirtualnej wynosi 90% ceny netto jej zakupu, ale nie więcej niż 700 zł.

SOURCES:Grupa Assay