Zarządzanie produkcją jeszcze nigdy nie było tak proste!

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
3 min

Jeśli posiadasz przedsiębiorstwo produkcyjne, na pewno wiesz, ile czasu i energii wymaga od ciebie odpowiednie rozplanowanie wszystkich zadań. Jeśli chciałbyś uprościć sobie tę pracę i cieszyć się możliwością łatwej, szybkiej zmiany zadań i wdrażania nowych rozwiązań, powinieneś zastanowić się nad wykorzystaniem specjalistycznego programu do zarządzania produkcją.

Ręczne zarządzanie produkcją

Zarządzanie produkcją wymaga od przełożonego dokładnego rozplanowania wszystkich zadań i przypisania ich do odpowiednich stanowisk. W przypadku skomplikowanych systemów produkcyjnych jest to wymagające i czasochłonne zadanie, które wymaga szczegółowej znajomości każdego, pojedynczego zadania.

Niestety, nawet przy najlepszej znajomości swojej branży, trudno jest czasem wystrzec się pomyłek i późniejszych poprawek. Zanim cały system zostanie doprowadzony do perfekcji, mija trochę czasu, a każda niezbędna zmiana pociąga za sobą kolejne eksperymenty. Na szczęście metodę prób i błędów, pociągającą za sobą przestoje i straty, można zastąpić automatycznym systemem zarządzania. Dzięki niemu zmniejsza się szansa na popełnienie błędu, a sama produkcja jest lepiej zoptymalizowana i bardziej wydajna.

- Advertisement -

Co powinno charakteryzować program do zarządzania produkcją?

Program do zarządzania produkcją powinien być przede wszystkim dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa – pozwalać się zmodyfikować tak, aby idealnie odpowiadał liczbie stanowisk, zadaniom, a także niezbędnym na nich sprzętom czy środkom produkcyjnym. Każdy z tych elementów powinien być monitorowany, dzięki czemu możliwe jest idealne rozplanowanie, jak zmieniają się zadania, zasoby, czy obciążenie danego stanowiska.

Program powinien również być intuicyjny i mieć system monitorowania błędów, dzięki czemu ilość ich zmniejsza się radykalnie. Łatwa obsługa i unikanie pomyłek przekładają się z kolei na szybkie i sprawne planowanie, co w efekcie umożliwia zaoszczędzenie czasu, potrzebnego do planowania.

Kolejna pożądaną cechą jest system monitorowania i raportowania, wbudowany do programu zarządzającego. Dzięki niemu w każdej chwili przedsiębiorca może uzyskać realne informacje, dotyczące produkcji, zużycia materiałów, obciążenia stanowisk czy popełnionych błędów ludzkich. To z kolei pozwala na szybką interwencję i zmniejsza przestoje w pracy.

Niemniej ważna jest możliwość zdalnego logowania się do systemu. Dzięki niej w każdej chwili, nawet podczas delegacji czy pobytu w domu, pracodawca jest w stanie monitorować sytuację w swojej firmie. To korzystne zwłaszcza wówczas, gdy od szybkiej decyzji zależeć mogą w istotny sposób przychody firmy.

Nie tylko produkcja

Odpowiedni system zarządzania powinien uwzględniać nie tylko stanowiska i niezbędne do ich obsługi maszyny. Warto, aby znalazły się w nim różne inne informacje, takie jak na przykład czas pracy albo baza kontrahentów i klientów. To również stanowczo ułatwi każdemu przedsiębiorcy zarządzenie firmą – nie tylko jej zasobami, ale również zewnętrznymi kontaktami. Tego typu możliwości posiada między innymi system OptiMES, który można lepiej poznać na stronie https://optimes.syneo.pl/.

Udostępnij
- REKLAMA -