Zastosowania Excela, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

Klaudia Ciesielska
8 min

Praca w komórkach w Excelu z pewnością wymaga wytężenia szarych komórek. Jednak Excel to nie tylko liczby. Choć większości z nas ta aplikacja Office 365 kojarzy się głównie z obliczeniami, wydatkami, finansami i budżetami – słowem: z matematyką, to Excel pozwala również tworzyć bardziej kreatywne rzeczy. Przedstawiamy trzy nietuzinkowe i kreatywne zastosowania aplikacji Excel z Office 365.

Wielu z nas patrząc na arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel kojarzy go z reguły tylko z jednym: pracą. Nic w tym dziwnego: tysiące kolumn, miliony wierszy, ponad dwa miliardy unikalnych komórek, a w każdej z nich miejsce na ponad 32 tysiące znaków – mogą robić wrażenie. Excel, jedna z najpopularniejszych aplikacji Office 365, to dla nas synonim matematyki: obliczeń, rachunków, wydatków, finansów i budżetów. Jednak można z niego wycisnąć zdecydowanie więcej. Excel nie tylko idealnie sprawdza się w przygotowywaniach i planowaniu budżetu domowego. Wystarczy wytężyć swoje szare komórki, żeby przekształcić komórki w Excelu w interesujące projekty.

Artysta-malarz za kratkami Excela

Na jedno z nietuzinkowych zastosowań popularnego Excela wpadł Tatsuo Horiuchi, 76-latek z Japonii. Po raz pierwszy komputerami zainteresował się 16 lat temu, tuż przed przejściem na emeryturę. Ponieważ specjalistyczne oprogramowanie graficzne było dla niego zbyt kosztowne i jednocześnie nadmiernie skomplikowane, swoją artystyczną kreatywność postanowił skierować na komórki w aplikacji Microsoft Excel. Wiadomo – na emeryturze trzeba mieć przecież jakieś hobby. Jak z rozbrajającą szczerością przyznał sam Horiuchi: „Profesjonalne programy do obróbki grafiki są dla mnie zbyt kosztowne, natomiast Excel jest dostępny praktycznie na większości komputerów. Był dla mnie łatwiejszy w obsłudze niż Paint”.

Tatsuo Horiuchi kolorował poszczególne komórki Excela, bawił się ich obramowywaniami, przesuwał szerokość kolumn i wierszy, dodawał gradienty itd. Dzięki temu uzyskał efekt podobny do tego, którym świat sztuki kiedyś zszokowali pointyści i impresjoniści. Po oddaleniu tak wypełnionego arkusza kalkulacyjnego (w którym nomen omen u Horiuchiego nie znalazła się żadna liczba), ukazywała się w pełni wizja artysty-malarza z Kraju Kwitnącej Wiśni. „To nowy, cyfrowy Hokusai” – pisały o pracach Horiuchiego powstałych w Excelu japońskie media. A anglojęzyczny świat dodawał: „Mister Excel-lent”.

REKLAMA

Co ciekawe – japoński malarz nigdy wcześniej nie korzystał z Excela w swojej pracy. Jednak gdy wgłębił się w tajniki aplikacji, opanował ją niemalże do perfekcji. Dowodem jest jego zwycięstwo w konkursie Excel Autoshape Art Contest w 2006 roku. W zdecydowanej większości jego prace przedstawiają tradycyjne japońskie krajobrazy, nawiązują do dziedzictwa kraju samurajów oraz odwołują się do archetypów zakorzenionych w świadomości Japończyków.

Oto praca cyfrowego malarza-artysty, powstała w arkuszach kalkulacyjnych aplikacji Microsoft:

Będę grał w grę. W Excelu

Microsoft Excel to nie tylko aplikacja do pracy. Wystarczy odrobina kreatywności, by wykorzystać jego możliwości do rozrywki po godzinach. Nieco bardziej zaawansowani użytkownicy z zacięciem programistycznym, mogą tworzyć w Excelu własne aplikacje oraz gry. W jaki sposób? Wykorzystując excelowskie makra (makropolecenia) oraz możliwości związane z VBA (Visual Basic for Applications), czyli z językiem programowania zaimplementowanym w aplikacjach Office 365, w tym – w Excelu. Kilka komend wpisanych w arkuszu kalkulacyjnym dzieli nas od stworzenia prostej mini-gierki, która może stanowić dla nas odskocznię od pracy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej frazę „Games in Excel”, aby przekonać się, jak wielu niezależnych twórców oraz zwykłych użytkowników na świecie tworzy właśnie mikro-produkcje właśnie w arkuszach kalkulacyjnych Microsoft Office i uzyskać konkretne instrukcje krok po kroku, jak skonstruować własnego tetrisa, puzzle, sapera, labirynt 3D a nawet sudoku. Jeśli natomiast nie mamy wystarczającej wiedzy w programowaniu – albo po prostu chcemy skorzystać z gotowych rozwiązań, które opracowali już inni użytkownicy Excela, to darmowy arkusz kalkulacyjny z poleceniami makro (rozszerzenie .xlsm) uruchamiający kultową grę Tetris w naszym skoroszycie można pobrać stąd, ze strony Hamish&Andy. Z kolei pod tym linkiem znajduje się arkusz kalkulacyjny (również z rozszerzeniem .xlsm) pozwalający wygenerować diagramy znane z Sudoku, opracowany przez Bruce’a McPhersona. W obu przypadkach uruchomienie „mini-gierek” w Excelu jest bajecznie proste: wystarczy pobrać plik, otworzyć skoroszyt w Excelu, wpisać w polu Powiedz mi frazę „Wyświetl makra” (lub kliknąć alt + F8), zaznaczyć plik i kliknąć „Uruchom”.

 

 

DJ Excel

Z Excela korzystają również ekstrawaganccy artyści muzyczni. Przykładem jest choćby Joe Penna, znany również jako MysteryGuitarMan. Penna jest jednym z pierwszych artystów na świecie, którzy cały swój teledysk zaprojektowali od podstaw właśnie w Excelu, tworząc w nim animację typu stop-motion. I to z rozmachem godnym hollywoodzkich produkcji. Teledysk powstał w 2012 roku i na oficjalnym profilu artysty na portalu YouTube obejrzano ją już niemalże 1,3 mln razy.

Król nauk

Mimo wszystkich intrygujących eksperymentów i wariacji z Excelem – pozostaje on jednak głównie matematycznym kombajnem i narzędziem służącym do załatwiania spraw budżetowych. Z uwagi na nasycenie tego programu matematycznymi funkcjami, poruszanie się w gąszczu wszystkich tych możliwości może być cokolwiek trudne. Właśnie dlatego Microsoft wprowadził funkcję „Powiedz mi”. Wystarczy w niej wpisać poszukiwaną frazę czy czynność, którą chcemy wykonać, a Excel podpowie, gdzie należy jej szukać i wyświetli kilka opcji. Przykładowo: jeśli planujemy wakacyjny budżet, to możemy skorzystać z gotowego szablonu czy wykresu, który pozwoli lepiej zwizualizować prognozowane wydatki. Dzięki intuicyjnym formułom, które inteligentnie dopasowują się do zawartości komórek, Excel sam automatycznie wyliczy, ile pieniędzy możemy jeszcze wydać z naszego wakacyjnego budżetu. Wcale nie trzeba znać specjalnych reguł matematycznych – wystarczy kilka kliknięć.

Excel odegrał niebagatelną rolę w naszym świecie i trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez niego. Warto jednak pamiętać, że arkusz kalkulacyjny nie jest zarezerwowany wyłącznie dla biznesu i firm. To praktyczne i intuicyjne narzędzie w ręku każdego z nas, które pozwala tworzyć wspaniałe rzeczy. Nie tylko te związane z matematyką, choć – nie ukrywajmy – to właśnie tutaj Excel nie ma sobie równych. Wszelkie działania, które choćby w minimalnym stopniu angażują liczby i które jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, da się bez wątpienia przeprowadzić właśnie w arkuszu kalkulacyjnym Microsoft.

Co więcej – w usłudze Office 365 praktycznie w każdym miesiącu Excel otrzymuje nowe funkcjonalności. Więcej informacji, porad oraz praktycznych zastosowań Excela, można znaleźć na stronie Akademii Office. W ramach darmowych filmów wideo eksperci Microsoft zdradzają tajniki najpopularniejszego programu biurowego na świecie i podpowiadają, do czego jeszcze można go wykorzystywać w naszych codziennych, domowych obowiązkach.