5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze ochrony do sprzętu IT

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit 6 min
6 min

Niespodziewana awaria zasilania lub nagły skok napięcia – pyk! i wszystkie urządzenia podłączone do sieci padają, a użytkownik bezpowrotnie traci wszelkie niezapisane dane. Na szczęście, można łatwo uchronić się przed tego typu przykrymi niespodziankami, inwestując w dobrej jakości listwę zasilającą lub zasilacz awaryjny. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego sprzętu.

Listwa zasilająca to coś więcej, niż tylko zaawansowana postać przedłużacza, którego głównym zadaniem jest zwiększenie liczby dostępnych gniazdek elektrycznych. Dobrej jakości listwa zapobiega uszkodzeniom sprzętu, chroniąc go przed nieoczekiwanymi skokami napięcia. Podobnie jest z zasilaczem awaryjnym, który w przypadku przerwy lub zakłóceń dostawy energii elektrycznej z sieci energetycznej, lub w przypadku gwałtownych burz przełącza się na pracę z akumulatora. Takie urządzenie sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i biurowych. Poza podtrzymaniem małych urządzeń o niskiej mocy, takich jak routery, switch’e bez problemu poradzi sobie z laptopem lub komputerem stacjonarnym wraz z monitorem. Rynek jest jednak pełen tego rodzaju urządzeń, które różnią się między sobą pod wieloma względami. Jak więc wybrać listwę czy zasilacz odpowiednie dla naszych potrzeb? Poniżej prezentujemy pięć parametrów, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia dla siebie.

1. Przede wszystkim rodzaj listwy i zasilacze

W ofercie sprzedawców znajdują się listwy filtrujące i antyprzepięciowe. Charakteryzują się innymi parametrami, gdyż mają różne zastosowania. Listwy filtrujące to tak naprawdę nieco bardziej zaawansowane technologicznie przedłużacze z dodatkowymi bezpiecznikami oraz zestawem kondensatorów. Odcinają prąd tylko w momencie wadliwego działania jednego z urządzeń podłączonych do listwy, nie zapewniają więc żadnej ochrony w przypadku centralnej awarii zasilania. Dla użytkowników oczekujących wyższego poziomu zabezpieczania, lepszym wyborem będzie listwa antyprzepięciowa, która wyposażona jest w tłumik warystorowy, dzięki czemu w przypadku wykrycia wysokiego napięcia, natychmiast odłącza zasilanie. Oprócz listew zasilających, istnieją również zasilacze awaryjne, czyli tzw. UPS-y (z ang. uninterruptible power supply). Stanowią najbezpieczniejsze rozwiązanie, gdyż wyposażone są w akumulator, który magazynuje prąd pobrany z sieci elektrycznej. Dzięki temu, w razie zaniku energii, przekazuje zgromadzone pokłady do uruchomionych urządzeń, tym samym podtrzymując ich pracę.

2. Absorpcja energii i maksymalny prąd impulsu

Wartość absorpcji energii decyduje o tym, ile energii bez szkody dla podłączonych urządzeń jest w stanie przechwycić listwa. Im wyższa wartość, tym lepiej, przy czym nie powinna być ona niższa niż 400 J. Maksymalny prąd impulsu to z kolei wskaźnik, który pokazuje, o jakim natężeniu prąd może płynąć w listwie. I tu również: im wyższa wartość, tym lepiej. Warto przy tym wiedzieć, że najniższa dopuszczalna wartość to 6 kA, jednak w praktyce porządne listwy dysponują maksymalnym prądem impulsu na poziomie od 40 do 90 kA.

3. Czas reakcji

Ten parametr określa, jak dużo czasu potrzebuje listwa, by w razie wystąpienia awarii odciąć dopływ zasilania. Oczywiście, im krócej tym lepiej, należy przy tym jednak pamiętać, że maksymalna dopuszczalna wartość to 25 nanosekund.

4. Maksymalne obciążenie

Wybierając listwę zasilającą czy zasilacz awaryjny, warto zwrócić szczególną uwagę na jej maksymalne obciążenie. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć kilka urządzeń o dużym poborze prądu, takich jak np. lodówka, telewizor, konsola do gier czy po prostu elektryczną bramę garażową lub rolety zewnętrzne.

5. Liczba gniazd i długość kabla

Choć parametry te nie mają przełożenia na pracę samego urządzenia, to jednak warto zwrócić na nie uwagę, gdyż wiążą się z komfortem użytkowania listwy. Listwy zasilające standardowo wyposażone są w pięć gniazdek elektrycznych. Można jednak znaleźć również modele dwu-, a nawet trzyrzędowe, w których liczba gniazd jest większa. Tutaj wybór zależy tylko i wyłącznie od preferencji użytkownika, bowiem liczba zamontowanych gniazd w żaden sposób nie wpływa na pracę czy wydajność listwy. To samo dotyczy długości kabla. Przed dokonaniem zakupu warto zmierzyć, jaka długość będzie dla nas wystarczająca, aby kabel nie plątał się pod nogami.

Uzbrojeni w tę wiedzę użytkownicy mogą spokojnie udać się na poszukiwania idealnej listwy zasilającej. Dla tych, którzy wolą drogę na skróty, prezentujemy poniżej kilka urządzeń wartych polecenia:

—      Listwa zasilająca Activejet SUPREME-5CL – 5 gniazd, do wyboru kabel 1,5m, 3m i 5m, dostępna w dwóch kolorach: szarym i czarnym,

—      Listwa zasilająca COMBO – 3,6 lub 9 gniazd, do wyboru kabel 1m, 2,5m, 4,5m, a nawet 10m, dostępne w dwóch kolorach: szarym i czarnym

—      Zasilacz UPS Activejet AJE100PT, UPS 424 – to kompaktowe urządzenie o niewielkiej wadze przeznaczone jest do długiego podtrzymania zasilania urządzeń o niskiej mocy (max. 100W), takich jak routery, switch’e i komputery. Sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i biurowych. UPS Activejet AJE100PT został doceniony w teście zasilaczy awaryjnych magazynu branżowego PC Format za swoje niewielkie rozmiary, zastosowane filtrowanie sieci oraz możliwość pracy w wielu pozycjach.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz