Cena czy zakres? Jak mądrze oszczędzać na ubezpieczeniach komunikacyjnych?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
6 min

Przemyślany wybór polisy komunikacyjnej niesie za sobą dwojakie korzyści — pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Umożliwia również objęcia auta optymalną ochroną, dostosowaną do potrzeb i stylu życia kierowcy. Czym warto się kierować, wybierając OC, AC i assistance?

Czym warto się kierować, wybierając OC?

OC to obowiązkowa polisa komunikacyjna, która chroni kierowców przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych. Jeśli spowodujesz kolizję, wypadek lub stłuczkę, to nie Ty, lecz ubezpieczyciel wypłaci świadczenia osobom poszkodowanym. Zakres ochrony OC reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Choć może się wydawać, że w parze z identycznym zakresem idą porównywalne ceny polis, nic bardziej mylnego. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają stawki polis na podstawie tych samych kryteriów. Każde z nich stosuje jednak własny system kalkulacji. Różnice w cenach OC dla tego samego kierowcy mogą wynosić nawet kilkaset złotych rocznie!

Jak znaleźć najtańsze OC?

Biorąc pod uwagę identyczny zakres OC we wszystkich TU, głównym kryterium wyboru polisy powinna być jej cena. Najskuteczniejszym sposobem na znalezienie taniego OC jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń PanOCek.pl. To proste w obsłudze, darmowe narzędzie umożliwia porównanie cen polis w kilkunastu towarzystwach. Bez wychodzenia z domu, spędzania długich godzin przed ekranem komputera czy nudnych konsultacji telefonicznych z agentem. Podając porównywarce wymagane informacje (dane kierowcy i parametry auta), otrzymasz kilkanaście zróżnicowanych cenowo ofert. Dowiesz się także, które towarzystwa dorzuci do OC darmową Zieloną Kartę i pakiet assistance. Jeśli któraś z ofert spełni Twoje oczekiwania, będziesz mógł od ręki zawrzeć umowę i opłacić składkę. Tanie OC samochodu na panocek.pl pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie!

Jak wybrać najlepsze AC?

Autocasco to dobrowolna polisa komunikacyjna, która rekompensuje kierowcom straty finansowe, powstałe z tytułu działania osób trzecich, zwierząt, czynników atmosferycznych czy żywiołów.

Zakres autocasco zależy od konkretnego towarzystwa oraz wybranego wariantu polisy (więcej na ten temat przeczytasz w artykule Od rysy na szybie po kradzież samochodu za co dostaniesz pieniądze jeśli masz autocasco w 2019 roku?). To właśnie zakres, a nie cena powinien być więc kluczowym czynnikiem, warunkującym wybór AC. W przypadku najtańszych polis często bywa on bardzo wąski, a wysokość odszkodowania — niezadowalająca. Boleśnie przekonał się o tym pan Artur, właściciel 8-letniej Hondy Civic.

- Advertisement -

Skuszony niską ceną kupiłem pierwsze lepsze AC. Kiedy kilka miesięcy później miałam wypadek, odetchnąłem z ulgą. Mam przecież AC nie będę musiał płacić za naprawdę z własnej kieszeni. Niestety, wysokość odszkodowania mocno mnie rozczarowała. Współczynnik korygujący, amortyzacja części i wysoki udział własny w szkodzie sprawiły, że musiałem dołożyć do naprawy prawie 1600 zł. Moje oszczędności okazały się więc bardzo pozorne.

Czy lepszym rozwiązaniem będzie wybór polisy all risk o szerokim zakresie? Nie zawsze. AC all risk chroni portfel kierowcy przed finansowymi konsekwencjami wszystkich zdarzeń, które nie zostały ujęte w wyłączeniach. Szerokiej ochronie towarzyszy jednak wysoka składka. Polisy w wariancie all risk są najdroższe na rynku. Jeśli kompleksowa ochrona nie jest Ci potrzebna, nie ma sensu za nią przepłacać. Dobre AC powinno precyzyjnie odpowiadać na potrzeby kierowcy. Tylko wtedy należycie spełni swoją funkcję i nie obciąży budżetu. Przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem, warto więc dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania.. Wiedząc czego chcesz, masz szansę znaleźć tanie i użyteczne AC.

Ważne: rozbieżności cenowe między polisami o podobnym zakresie mogą być bardzo duże. Aby znaleźć najtańszą, nie rezygnując z jakości, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń. Po podaniu porównywarce wymaganych informacji otrzymasz propozycje kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Wraz z cenami, zakresem i szczegółowymi informacjami na temat sposobu likwidacji szkody czy dodatkowych udogodnień.

Ważne assistance

Wybór assistance powinien być podyktowany, podobnie jak wybór AC, przede wszystkim zakresem ochrony. Ta, gwarantowana przez najtańsze warianty często okazuje się niewystarczająca. W przypadku zdarzenia drogowego kierowcy płaczą i… płacą. Chcesz być mądry przed szkodą?

  • Upewnij się, że możesz liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w przypadku kolizji, wypadku, stłuczki i kradzieży samochodu. Sprawdź, jakie usługi zaproponuje w razie wystąpienia każdego ze zdarzeń i przez jak długo będziesz mógł z nich korzystać.

  • Sprawdź limity. Większość ubezpieczycieli stosuje limity dotyczące konkretnych usług. Holowanie pojazdu? Oczywiście, jednak tylko do 150 km. Wynajem samochodu zastępczego? Tak, ale tylko na 3 dni. Chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek? Sprawdź, jakie ograniczenia narzuca ubezpieczyciel.

  • Sprawdź, czy polisa ma franszyzę kilometrową. Jeśli tak, ubezpieczyciel udzieli pomocy jedynie w sytuacji, gdy do zdarzenia dojdzie w konkretnej odległości od miejsca zamieszkania kierowcy. Wartość franszyzy wynosi 30 km? Ubezpieczyciel pospieszy z pomocą, jeśli wypadek, kolizja lub stłuczka wydarzą się w odległości co najmniej 30 km od adresu kierowcy. Jeśli do zdarzenia dojdzie bliżej domu, nie otrzymasz wsparcia.

  • Zweryfikuj listę wyłączeń, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Ich świadomość sprawi, że unikniesz błędów, często popełnianych zupełnie nieumyślnie.

Cena powinna stanowić główne kryterium wyboru jedynie OC. Oszczędności wynikające z zakupu tanich polis AC i assistance mogą okazać się bardzo pozorne. Jeśli na skutek wyłączeń lub niewłaściwie dopasowanego do potrzeb zakresu polisy ubezpieczyciel odmówi Ci pomocy, obowiązek pokrycia wszystkich kosztów spocznie na Twoich ramionach. A te mogą być bardzo bolesne dla portfela.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -