Chiny tracą w oczach zagranicznych inwestorów. Firmy technologiczne coraz częściej dyskutują o Chinach w 2022 r. (stan na 9 października), a wzmianki wzrosły o 38% rok do roku (r/r). Nastroje spadły o 8% w ciągu 2021 r., ujawnia platforma Company Filing Analytics firmy GlobalData.
„Blokady wywołane przez COVID-19, szczególnie w Chinach w pierwszej połowie 2022 r., spowodowały niedobory komponentów, problemy z łańcuchem dostaw, opóźnienia w dostawach i wyzwania logistyczne. Podczas gdy wiele firm zgłosiło spadek wielkości sprzedaży, niektóre inne odnotowały wzrost kosztów pracy. Ponadto utrzymujący się niedobór prądu w Chinach również wpłynął na działalność firm”. – twierdzi Ekta Chourasia, Business Fundamentals Analyst w GlobalData.
Firma elektroniczna Daktronics omówiła niedobory części i trudne środowisko pracy z powodu przedłużających się blokad. TransAct Technologies wspomniał o opóźnionych wysyłkach produktów od swoich producentów kontraktowych zlokalizowanych w Chinach z powodu zakłóceń w łańcuchu dostaw. Nocopi Technologies wspomniała o wyższych kosztach wysyłki z powodu COVID-19 w głównych portach w Chinach. Stronghold Digital Mining, Corning i TTM Technologies omówili niedobory energii w Chinach, które mają wpływ na ich działalność i przychody.
Podczas gdy Duolingo wspomniało o znacznych wydatkach na prowadzenie działalności w Chinach ze względu na niepewność regulacyjną i napięcia geopolityczne, Apple i Broadcom odnotowały spadek sprzedaży netto w Chinach. nLIGHT, producent półprzewodników, wskazał niższą sprzedaż od klientów mikrofabrykacji w Chinach, co ma wpływ na jego przychody.
Firmy takie jak Ajia Innogroup Holdings zwróciły uwagę na straty w inwestycjach w Chinach z powodu nałożenia ograniczeń na repatriację kapitału i inwestycje zagraniczne. ADTRAN Holdings oraz Alpha and Omega Semiconductor wspomniały o negatywnym wpływie na ich zyski brutto, marże brutto i działalność biznesową ze względu na zmiany w polityce handlowej, w tym nałożenie dodatkowej taryfy, szczególnie przez Chiny.
“W odpowiedzi na dodatkowe nałożenie ceł, ograniczenia handlowe, wzrost podatków i inne problemy, takie jak niedobór mocy i napięcia geopolityczne, kilka firm technologicznych, takich jak KULR Technology, Key Tronic i Sonos, chce przenieść swoją bazę produkcyjną z Chin do np. Wietnamu i innych krajów azjatyckich i europejskich”. – podsumowuje Chourasia.