Chmura kontra rak

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
3 min

Rak kontra człowiek – w tej walce niechlubnym zwycięzcą najczęściej okazuje się być ten pierwszy. Statystyki są bezlitosne. Każdego roku na świecie umiera osiem milionów ludzi. Tylko w Polsce nowotwory zabijają prawie sto tysięcy osób[1]. Te liczby przerażają i niestety – z roku na rok – są coraz większe.

Naukowcy z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, we współpracy z ekspertami Centrum Biotechnologii z Politechniki Śląskiej, mają sposób na to, jak pomóc tym, którzy toczą batalie o zdrowie i życie. Receptą – ich zdaniem –  jest indywidualna i ściśle dopasowana terapia, której opracowanie możliwe jest dzięki chmurze obliczeniowej Microsoft Azure. Jednak, żeby zdążyć z pomocą, przede wszystkim liczy się czas. Dzięki technologii chmurowej czas obliczeń został skrócony 54 razy.

– Chmura – niemal natychmiast – udostępnia nam całą moc obliczeniową. Wyniki analiz otrzymujemy od razu, tak jak od razu – podpinając urządzenie do gniazdka – otrzymujemy prąd do jego zasilenia. Dane, które otrzymujemy skalujemy w zależności od potrzeb – mówi dr hab. inż. Dariusz Mrozek z Instytutu Informatyki Politechniki Śląskiej.

Dane otrzymywane przez naukowców liczone są w terabajtach. W normalnych warunkach – ich analiza – trwałaby co najmniej kilka dni. Tymczasem obliczenia w chmurze, dla ekspertów to oszczędność czasu, a dla osób które zmagają się z nowotworem, to przede wszystkim – bezcenna –  nadzieja na wyzdrowienie. Dlaczego? I jak mają się matematyczne wzory obliczeniowe do skomplikowanych terapii medycznych? Powiązanie jest ścisłe i wbrew pozorom – przynajmniej z punktu widzenia śląskich naukowców – bardzo proste do zobrazowania.

– W zrozumieniu biologicznej natury zmian, jakie zachodzą w komórkach rakowych, konieczne jest zbadanie białek, czyli produktów ekspresji genów – wyjaśnia dr Krzysztof Psiuk-Maksymowicz z Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej.

- Advertisement -

To – jak mówi dr Psiuk-Maksymowicz – zbadanie białek, czyli produktów ekspresji genów, to nic innego jak trójwymiarowa kolorowa mapa splotów. Powstaje w wyniku poszczególnych obliczeń w chmurze i tworzy indywidualny obraz komórek nowotworowych u chorych osób. W tym schemacie zakodowane są dane, na bazie których lekarze mogą oprzeć nie tylko diagnostykę, ale idąc o krok dalej, stworzyć skrojoną na miarę terapię i wybrać dla pacjenta najbardziej optymalne leki.

Ile to kosztuje? To pytanie, zarówno w kontekście zdrowia, ale też w odniesieniu do realiów, jest nie na miejscu. Śląscy naukowcy, wykorzystują bowiem chmurę obliczeniową Azure w ramach grantu, który otrzymali od Microsoft kilka lat temu.

[1] onkologia.org.pl
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -