Audiobook to inaczej – książka mówiona, obecnie bardzo popularna forma czytania książki przez lektora. Audiobook może być dokładnym odzwierciedleniem książki papierowej, bądź jej skróceniem. W cyfrowym nagraniu, audiobooki zazwyczaj są pobierane tak samo jak inne cyfrowe pliki audio, tj. piosenki, albumy, lub też słuchane poprzez transmisję na żywo.
Audiobooki na ogół można zakupić za pośrednictwem internetowych sklepów muzycznych. Książki mówione znajdziemy też w innych źródłach, gdzie legalnie pobierzemy plik bez żadnych kosztów. Audiobooki swoją formą zdecydowanie przypominają tzw. podcasty, które też są nagraniami głosowymi. Jednakże metoda przesyłania przy podcastach jest zupełnie inna i bardziej są one w formie radia, niż opowiadania czy książki.
Choć dostępność książek audio w postaci cyfrowej jest stosunkowo nowa , to ich początki sięgają aż 1930 roku. Były one często używane jako materiał edukacyjny w szkołach i bibliotekach. Nim audiobooki osiągnęły dostępność cyfrową, książki mówione można było znaleźć i zakupić jedynie w formie kaset lub płyt winylowych. Jednak odkąd istnieje Internet, audiobooki dostępne są także w wielu innych źródłach.
Formaty audio dla audiobooków:
Kiedy zamawiasz bądź kupujesz audiobooka, to możesz dostać go w następujących formatach:
- mp3
- Advanced Audio Coding (AAC)
- Windows Media Audio (WMA)
Przykłady urządzeń, na których można słuchać audiobooki
- odtwarzacze mp3
- telefony komórkowe / smartfony
- tablety
- domowy sprzęt
Popularne źródła cyfrowych audiobooków
Audiobooki można nie tylko ściągnąć i kupić, ale także stworzyć samodzielnie na kilka różnych sposobów. W dużym stopniu wiąże się to z wykorzystaniem różnego rodzaju oprogramowania:
- Płyta CD, z pełnym oprogramowaniem do zgrywania – wyciąga audio z oryginalnego audiobooka i tworzy jego wersję cyfrową, którą potem można bez problemu przesłać na przykład na odtwarzacz mp 3.
- Z analogowego na cyfrowy – płyty z formatem analogowym, takie jak płyty winylowe lub kasety mogą być zdigitalizowane do produkcji cyfrowych plików audio przy pomocy komputera.
- oprogramowanie do syntezy mowy – za pomocą tego specjalistycznego oprogramowania możliwe jest tworzenie audibooków ze standardowych plików tekstowych i innych popularnych formatów dokumentów. Głos syntetyczny jest używany do tłumaczenia tekstu poprzez mowę, która jest następnie kodowana na format audio.