Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Cyberwojna trwa. To olbrzymie zagrożenie dla firm

Udostępnij

Inwazja Rosji na Ukrainę i tocząca się już wiele miesięcy wcześniej cyberwojna istotnie uświadomiła polskim przedsiębiorstwom – szczególnie operatorom usług kluczowych potrzebę inwestycji w cyberbezpieczeństwo i dostosowania bieżących systemów zabezpieczeń do nowych, zaawansowanych zagrożeń.

Skuteczność zorganizowanych grup cyberprzestępczych, wspieranych przez obce państwa jest wielokrotnie wyższa od powszechnych cyberzagrożeń. W pierwszym kwartale 2022 roku liczba krytycznych w skutkach cyberataków na terenie Ukrainy wzrosła przeszło 20-krotnie.

W obliczu cyberwojny, konieczne jest odświeżenie całościowej analizy ryzyka, tak by właściwie przygotować się na odparcie nowego rodzaju cyberzagrożeń. W przypadku operatorów usług kluczowych należałoby zacząć od proaktywnego poszukiwania śladów zorganizowanych grup cyberprzestępczych, którzy mogą już być w infrastrukturze organizacji.mówi Michał Kurek, Partner, Business Advisory, Szef Zespołu Cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej

Tymczasem według badania KPMG pt. „Barometr Cyberbezpieczeństwa”, w ubiegłym roku aż 69% polskich firm doświadczyło cyberataku. Problem skali i złożoności cyberataków jest stale pogłębiany przez cyfryzację i fakt coraz bardziej powszechnego uzależnienia od technologii.

Systemy informatyczne są dziś niezwykle złożone – zbudowane z setek tysięcy, a często nawet milionów linii kodu. Programiści bardzo często nie mają podstawowej wiedzy na temat bezpieczeństwa. Oprogramowanie tworzone jest pod presją czasu, a w wielu przypadkach bez zdefiniowania jakichkolwiek wymagań związanych z bezpieczeństwem. Nie dziwi więc, że otaczająca nas technologia jest wprost naszpikowana tzw. podatnościami, czyli błędami programistycznymi, które wykryte przez hakerów mogą prowadzić do przejęcia nad nią kontroli. Dodatkowo człowiek jest z natury podatny na manipulację, dlatego cyberprzestępcy skutecznie wykorzystują techniki inżynierii społecznej, by osiągnąć swoje cele. Polskie firmy są coraz bardziej świadome, że pomimo znaczących wysiłków w podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa, przed zaawansowanym atakiem nie jest możliwe się w pełni zabezpieczyć. Inwestują więc, nie tylko w zabezpieczenia prewencyjne, ale również w monitorowanie bezpieczeństwa i reagowanie na cyberataki, tak by zminimalizować skutki nieuniknionych incydentów.mówi Michał Kurek, Partner, Business Advisory, Szef Zespołu Cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej

Organizacje napotykają obecnie szereg trudności w dostosowaniu systemów zabezpieczeń do dzisiejszych wyzwań. Wśród tych barier na pierwszy plan wysuwa się problem w znalezieniu oraz utrzymaniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, który dotyczy 64% polskich przedsiębiorstw. Problem ten jeszcze bardziej nabrał na znaczeniu w trakcie pandemii, która poprzez upowszechnienie pracy zdalnej otworzyła lokalny rynek pracy na firmy międzynarodowe. Dla większości organizacji wyzwaniem jest również zdobycie wystarczających środków na sfinansowanie wymaganych inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Problem ten pogłębi się w  przypadku materializacji globalnego kryzysu ekonomicznego.

Wobec tych wyzwań staje się niezwykle istotne, by kierować ograniczone zasoby tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Z tego powodu znajomość aktywów firmy oraz ich wartości ma fundamentalne znaczenie dla skuteczności systemu zarządzania cyberbezpieczeństwem. Wszystkie decyzje biznesowe powinny być oparte na analizie ryzyka. A dobra analiza ryzyka nie będzie możliwa bez dobrego dialogu biznesu ze specjalistami.zaznacza Michał Kurek, Partner, Business Advisory, Szef Zespołu Cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej

Niestety brak właściwej komunikacji to według raportu KPMG w Polsce pt. „Barometr Cyberbezpieczeństwa” trzecia z największych barier polskich firm w budowaniu skutecznych zabezpieczeń.

Między innymi powyższe zagadnienia zostały poruszone podczas panelu pt. „Cyberbezpieczeństwo, cyberwojna – implikacje dla polskich organizacji”, który został zorganizowany w ramach XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Źródło:KPMG

Zobacz

Czeska prezydencja UE chce ponownej współpracy energetycznej z W. Brytanią na Morzu Północnym

Premier Czech Petr Fiala, którego kraj przewodniczy obecnie Radzie UE, powiedział po spotkaniu w czwartek w Pradze z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, że wspiera planowane ponowne zaangażowanie Zjednoczonego Królestwa we współpracę energetyczną z UE na Morzu Północnym. Premierzy rozmawiali też o dalszej pomocy dla Ukrainy.

HRE: koszty utrzymania mieszkania w Polsce wzrosły o 23 proc. rdr

Koszty utrzymania mieszkania w Polsce w 12-miesięcznym okresie do sierpnia 2022 r. wzrosły o 23 proc. rdr. To kilkukrotnie większa zmiana niż notowana rok wcześniej - podał w piątek think-tank HRE, powołując się na dane Eurostatu. Analitycy przewidują dalszy wzrost kosztów.

Wirusolog: hormony męskie i żeńskie różnicują przebieg COVID-19

Hormony męskie i żeńskie różnicują przebieg covidu. Mężczyźni są bardziej podatni i narażeni na śmiertelność z powodu ostrej infekcji, a u kobiet częściej występują długoterminowe objawy – zaznaczyła w rozmowie z PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

USA: z powodu inflacji coraz więcej Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty

W związku z utrzymującą się inflacją, liczba Amerykanów żyjących od wypłaty do wypłaty rośnie. Prawie wszyscy odczuwają skutki coraz wyższych cen. W sierpniu br. 60 proc. ludzi żyło od wypłaty do wypłaty. Rok temu odsetek ten wynosił 55 proc.

Orlen: 7 października rozpocznie się postój elektrowni CCGT w Płocku

7 października rozpocznie się postój elektrowni CCGT w Płocku. Ma potrwać do 24 października br. - poinformował PAP we wtorek PKN Orlen.

Czy mieszkania tanieją?

Rekordowa wrześniowa inflacja 17,2% powoduje, że mieszkania kupowane na...
- Reklama -

REKLAMA