Czwarta rewolucja przemysłowa już tu jest

Materiał Partnera
5 min

Za każdą rewolucją w przemyśle stała nowa technologia. Mechanizacja produkcji, elektryczność, automatyzacja – to tylko niektóre z kamieni milowych, leżących na drodze, którą przebyliśmy od 1784 roku. Dzięki nauce możemy ciągle poszerzać nasze horyzonty i aplikować najnowsze technologie w naszym życiu i biznesie. Teraz nadchodzi czas na kolejny krok w przyszłość. Przygotuj się na czwartą rewolucję przemysłową i towarzyszący jej Internet Rzeczy (ang. Internet of Things). To już nie futurystyczna wizja, ale teraźniejszość, w której umiejętne wdrażanie nowych technologii może decydować o utrzymaniu się na rynku.

Jak Internet Rzeczy zmienia przemysł? Poznaj możliwości Industry IoT>>>

Czym jest Internet of Things?

Współczesny biznes wymaga połączenia strategii, realizacji i kontroli jakości produkcji. Tylko wówczas firma jest w stanie zoptymalizować swoje działania i zwiększać zyski. Internet Rzeczy to idea łącząca wszystkie elementy łańcucha produkcji w jednej sieci informatycznej. Na dłuższą metę może to przynieść korzyści w postaci kompletnej automatyzacji produkcji i ograniczeniu pracy człowieka do monitorowania procesów i analizy efektów.

W praktyce będzie to polegać na bezpośredniej komunikacji maszyn – bądź w przypadku Internetu – aplikacji. To właśnie sieci informatyczne zyskają najwięcej na Przemyśle 4.0. Najnowsze rozwiązania technologiczne pozwolą na wyeliminowanie niepotrzebnej pracy człowieka, czyli ręcznym przenoszeniu informacji z jednej aplikacji do drugiej. Zoptymalizuje to działania firm, zwiększy ich zyski i pozwoli ich pracownikom skupić się na rozwoju firmy, a nie na mechanicznej pracy.

- Advertisement -

Wyzwania nowoczesnego biznesu

Największym problemem, przed jakim stoi czwarta rewolucja przemysłowa jest tak naprawdę nasza mentalność. Musimy przezwyciężyć nasze przyzwyczajenia i otworzyć się na najnowsze technologie z branży IT.

Możliwości są nieograniczone. Już niedługo standardem staną się takie rozwiązania jak np. systemy parkingowe połączone z infrastrukturą galerii handlowej albo kampanie reklamowe bazujące na mapach ciepła, pokazujących ruch klientów po obiektach. Współcześni przedsiębiorcy, chcąc zachować konkurencyjność swoich firm, muszą być otwarci na Przemysł 4.0. Kluczowe jest, by zacząć inwestycje w automatyzację i technologie stojące za ideą Internetu Rzeczy.

Jak rynek reaguje na potrzebę zmian?

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród klientów Aruba z sektora przemysłowego pokazały, że firmy są optymistycznie nastawione do Przemysłu 4.0. Wśród korzyści, jakie wymieniali, były takie aspekty jak: zmniejszenie ryzyka operacyjnego, redukcja przestojów, a także rozwój i ekspansja na nowe rynki. Ten trend ma również odzwierciedlenie w statystykach. Tylko w 2019 roku inwestycje związane z Internetem rzeczy sięgały 750 miliardów dolarów. Według analiz przeprowadzonych przez McKinsey Global Institute może to przynieść przedsiębiorstwom zwiększone zyski nawet w wysokości 3,9 bilionów dolarów.

Najnowsze rozwiązania dla infrastruktur IT

Ogromne ilości danych, ciągła potrzeba nowych aplikacji, koszty związane z powiązaniami między infrastrukturą sieciową i lokalną to tylko przykłady wyzwań, z jakimi borykają się współczesne firmy. Dlatego coraz większą popularność zyskują tzw. rozwiązania hybrydowe. Łączą one tradycyjne chmury ze środowiskiem lokalnym, tworząc wygodną w użytkowaniu przestrzeń biznesową. Pionierem w tego typu rozwiązaniach jest firma HPE, która wprowadziła do swojej oferty najnowszą technologię – HPE GreenLake.

Jest to platforma oparta na modelu aaS (as a service), w którym koszty są uzależnione tylko od poziomu wykorzystania. Pozwala to zaoszczędzić na infrastrukturze IT i wprowadza większą transparentność finansową.

GreenLake to świetny przykład technologii Przemysłu 4.0. Rozwiązuje wszystkie problemy związane z podwójnym środowiskiem operacyjnym, łącząc aplikacje na jednej platformie. Upraszcza to lokalny system IT, który centralizuje wszystkie operacje firmowe i odciąża zespoły informatyczne. Dodając do tego oszczędność pieniędzy, wydaje się, że jest to tylko kwestią czasu, nim znacząca większość firm zdecyduje się na tego typu rozwiązania.

WiFi kluczem do Przemysłu 4.0

Kluczową technologią, która pozwala na wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań, jest oczywiście Internet. To on spaja wszystkie maszyny, aplikacje i serwery w jedną całość. Dlatego tak ważna jest niezawodna i bezpieczna sieć Wi-Fi, która łączy za pomocą sygnału bezprzewodowego całe zakłady, umożliwiając w ten sposób komunikację między poszczególnymi częściami linii produkcyjnej.

Proste i wygodne wdrożenia od Koma Nord

Koma Nord to firma, która od ponad 25 lat pomaga firmom wdrażać najnowsze technologie. W swojej ofercie ma wiele rozwiązań wspomagających Przemysł 4.0, takie jak: systemy łączności głosowej serwery, pamięci masowe, czy systemy kolejkowe. Oferuje również swoim klientom audyty Wi-Fi, które pomagają w projektowaniu bezpiecznych i niezawodnych sieci.

Dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu i łatwości we wprowadzaniu rozwiązań, firmie udało się zająć pozycję lidera na rynku wdrożeniowym w Polsce, a także wyjść ze swoimi produktami poza granice naszego kraju.

Więcej o podejściu specjalistów Koma Nord do czwartej rewolucji przemysłowej możesz dowiedzieć się tutaj.

Udostępnij
- REKLAMA -